Większość młodych dorosłych nadal żyje z rodzicami

Bardzo złe warunki na polskim rynku sprzyjają temu zjawisku.
Większość młodych dorosłych nadal żyje z rodzicami
fot. istock.com
18.11.2020
Dominika Stanisławska

Milenialsi otrzymujący wsparcie od rodziców to już standard. Osoby, które teoretycznie mogłyby mieszkać same nie mogą sobie na to pozwolić, ze względu na tragiczną sytuację ekonomiczną.
Zobacz więcej: "300 plus" nie wystarczy... Tyle naprawdę kosztuje wyprawka dla dziecka!

Wsparcie osób 25+ jest już normą

Chociaż każdy z nas chce się usamodzielnić, to głównym wyznacznikiem „samodzielności” jest utrzymywanie siebie samego. Niestety, młodzi ludzie, którzy nie muszą wyprowadzać się od rodziców, bo np.: mieszkają w dużym mieście i nie mają potrzeby wynajmowania pokoju po prostu wybierają opcję dokładania się do gospodarstwa zarządzanego przez rodziców. Wyjaśnienie tej postawy jest bardzo proste, ale ma wiele aspektów. Rynek mieszkaniowy nie jest łaskawy dla nikogo. W dużych miastach często trzeba zapłacić ok. 1000 zł za wynajem pokoju. Do tego dochodzi jeszcze comiesięczne wyżywienie, a także każdy chciałby odkładać pieniądze „na czarną godzinę”. Z logicznego punktu widzenia, jeśli młodzi mieszkają w dużym mieście, najlepszym dla nich rozwiązaniem jest dorzucenie 300-400 zł do budżetu rodziców, niż płacenie obcym ludziom wysokich kwot za wynajem.
Do tego dochodzi jeszcze comiesięczne wyżywienie, a także każdy chciałby odkładać pieniądze „na czarną godzinę”.
fot. istock.com

Wywołany z lasu wilk

Raport Milenialsi 2019: Młodzi są świadomi wyzwań, jakie ich czekają w erze przemysłu 4.0 pokazuje, jakie obawy mieli młodzi ludzie w związku ze swoim życiem. Badanie z 2019 roku potwierdziło tylko to, co spotkało nas wszystkich w niedalekim czasie. Rok 2020 jest bardzo zły dla polskiej gospodarki. Wiele młodych osób z powodu COVID-19 straciło pracę, a ma to ścisły związek z zamknięciem wszystkiego najpierw w kwietniu i obecnie do 29 listopada. Co ciekawe, dla porównania w Szwajcarii, gdzie sytuacja związana z zachorowaniem jest znacznie gorsza, cały handel nadal jest otwarty. Warto zaznaczyć, że Szwajcaria jest jednym z chętniej wybieranych kierunków emigracji, ze względu na swoją przejrzystą politykę podatkową, wysokie zarobki oraz stabilność ekonomiczną.

Młodzi Polacy nie tylko z powodu niestabilnej sytuacji w Polsce, niskich zarobków oraz chęci przyoszczędzenia nawet kilku złotych decydują się na mieszkanie z rodzicami. Każdy, kto studiuje widzi korzyści płynące z nauczania zdalnego. W tym roku nie trzeba było opuszczać małych miejscowości, aby rozpocząć naukę, dlatego też milenialsi korzystają z tego rozwiązania.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie