Jak rozmawiać z nastolatkiem o antykoncepcji?

Zrób wszystko, aby rozmowa nie była „kazaniem”.
Jak rozmawiać z nastolatkiem o antykoncepcji?
fot. istock.com
16.11.2020
Dominika Stanisławska

Statystki pokazują, że wiek rozpoczęcia współżycia wśród nastolatków z roku na rok jest coraz niższy. Może to być trudne dla rodziców, ale aby nadążyć za nastolatkiem trzeba przełknąć gorycz i zacząć rozmawiać – im wcześniej, tym lepiej. Antykoncepcja może być niewygodnym tematem, ale to tylko zależy od nas, czy naprawdę tak będzie. Kiedy i jak rozpocząć rozmowę o antykoncepcji?
Zobacz więcej: Czy wiesz, że 24% Polek rezygnuje z zakupu w aptece z powodu wstydu?

Kiedy rozpocząć rozmowę o antykoncepcji?

Na takie tematy nigdy nie jest za wcześnie. Kiedy dziecko pyta się, skąd się biorą dzieci, warto mówić prawdę, a nie wymyślać historie o bocianach. W przyszłości, gdy dziecko będzie chciało dowiedzieć się kolejnych rzeczy, będziesz mógł nawiązać do tej rozmowy, a nie od nowa wszystko tłumaczyć. Warto podjąć taką rozmowę, zanim jeszcze twoje dziecko zacznie współżycie, czyli między 13 a 15 rokiem życia. W tym okresie dobrze jest też odbyć pierwszą wizytę u ginekologa. Inicjując rozmowę sprawiasz, że dziecko czuje, iż może zadawać ci pytania i uzyska pełną, logiczną odpowiedź.
Inicjując rozmowę sprawiasz, że dziecko czuje, iż może zadawać ci pytania i uzyska pełną, logiczną odpowiedź.
fot. istock.com

Jak mówić o antykoncepcji?

Dla wielu rodziców pytania o antykoncepcję wywołują szok, co powoduje, że przyjmują chłodną postawę. Przypomnij sobie, jak sam/a byłeś/aś nastolatkiem. Każdy chciał wiedzieć wszystko, a rodzice nie byli chętni do rozmowy na temat współżycia ze względów światopoglądowych lub sami nie mieli odpowiedniej wiedzy. Wszystkiego trzeba było dowiadywać się na własną rękę lub od znajomych. Właśnie z tego powodu warto być w miarę zrelaksowanym podczas podejmowania takiej rozmowy. Okaż swojemu dziecku wsparcie i bądź otwarty. Zawsze bądź uczciwy w stosunku do dziecka. Warto też zapytać, czy inne nastolatki mają już swoją pierwszą inicjację za sobą, i jak twoje dziecko się z tym czuje. Nie zmuszaj dziecka do rozmowy na ten temat, bo jest to delikatna sprawa. Nie sugeruj także, że twoje dziecko ma już pierwszy raz za sobą i że zrobiło coś złego. Spowoduje to tylko, że nastolatek zamknie się w sobie i wcale nie będzie chciał o tym rozmawiać. Twoje dziecko dorasta i nie ma w tym nic złego. Możesz albo mu pomóc, albo karcić za dorastanie. Jednak bycie zaborczym i zamkniętym przyniesie odwrotny skutek.
Zobacz więcej: Kilka sposobów, dzięki którym możesz uniknąć niechcianej ciąży

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie