Jak stres może powodować utratę apetytu?

5 sposób na radzenie sobie ze stresem.
Jak stres może powodować utratę apetytu?
fot. istock.com
31.10.2020
Dominika Stanisławska

Kiedy doświadczamy stresu nasz apetyt zostaje zaburzony. Możemy albo jeść bez przerwy, albo wcale nie jeść. Oba zjawiska są niezwykle złe dla naszego organizmu. Przejedzenie może powodować bulimię, problemy z trawieniem, przejedzenie, nadwagę. Z kolei głodzenie się, to prosta droga do anoreksji, omdleń i niewydolności organizmu. Obie formy stresu prowadzą nie tylko do zaburzeń odżywiania, ale i do chorób psychicznych, takich jak depresja. Jak poradzić sobie ze stresem, aby nie odbił się na naszym odżywianiu?
Zobacz więcej: Jedzenie w czasach pandemii, czyli jak COVID-19 wpłynął na zwyczaje okołożywieniowe Polaków?

5 sposobów radzenia sobie ze stresem, jak jeść?

Ustalenie harmonogramu

Jeśli nie możemy jeść, bo mamy zaciśnięty żołądek lub jemy bez przerwy harmonogram pozwoli na przyzwyczajenie organizmu do regularnego jedzenia i trawienia. Harmonogram powinien być ustalony pod nasz rytm dobowy, a aby go przestrzegać można ustawić przypomnienie w telefonie. Jedz tylko te produkty, które ci smakują, bo to może powodować zniechęcenie.

Terapia ze specjalistą

Zaburzenia odżywiania, które są konsekwencją stresu powinno się przepracować ze specjalistą. Lekarz nie tylko wysłucha, ale też pokaże drogą, której nie widzimy. Terapie żywieniowe lub związane z chorobami psychicznymi są czymś powszechnym.
Terapie żywieniowe lub związane z chorobami psychicznymi są czymś powszechnym.
fot. istock.com

Jedz lekkie produkty

Przyzwyczaj swój organizm do trawienia. Najlepiej, jeśli będziesz jeść lekkostrawne produkty. Mogą być to małe porcje. Znajdź równowagę między tym, co lubisz, a tym, co lekkie. W tym wypadku nie należy się ograniczać. Jeśli masz ochotę na produkty, których normalnie nie jesz – korzystaj z tego. Jedzenie wywołuje pozytywne reakcje.
Zobacz więcej: 5 rzeczy o których musisz pamiętać jeśli chcesz szybko schudnąć

Jedzenie powinno być przyjemnością

Tak jak w tytule. Nie zmuszaj się, jedz tylko to co lubisz, nie słuchaj innych w kwestiach żywieniowych (chyba, że specjalisty). Połącz pozytywne doświadczenie z jedzeniem.

Ćwicz wdzięczność

Bądź sobie wdzięczna za każdy zjedzony posiłek. To buduje pozytywny obraz siebie, ogranicza obsesyjne myślenie o wyglądzie oraz pomaga wracać do zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wykończony stresem organizm nie będzie funkcjonował poprawnie, jeśli nasze myślenie również nie będzie odpowiednie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie