Etykieta podczas Baby Shower. Jak się zachować?

O tym na pewno nie wiedziałaś!
Etykieta podczas Baby Shower. Jak się zachować?
fot. istock.com
21.10.2020
Dominika Stanisławska

Baby shower to z pozoru niewielka impreza, na którą zaprasza się od kilku do kilkunastu gości kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.  Mimo że przyjęcie zdobywa w Polsce coraz większą popularność, to nadal wiele osób nie wie, jak się zachować i to nie dlatego, że przemawia przez nich brak kultury, ale dlatego, że tego typu świętowanie dopiero zyskuje na popularności w naszym kraju. Oto oficjalny przewodnik po Baby Shower.
Zobacz więcej: BABY SHOWER: Jak przygotować wspaniałe przyjęcie powitalne dla maluszka?

Etykieta Baby Shower

Kiedy powinna odbyć się impreza Baby Shower?

Baby Shower powinno odbyć się od 6 do 4 tygodni przed porodem. Jest to najlepszy czas zarówno dla mamy, jak i dla gości. Do porodu coraz bliżej, a to będzie prawdopodobnie ostatnie spotkanie w większym gronie przed planowanym rozwiązaniem. Ponadto dla gości to ogromne ułatwienie, bowiem płeć dziecku jest już znana, więc nikt nie zaliczy faux pas z prezentem.
Ponadto dla gości to ogromne ułatwienie, bowiem płeć dziecku jest już znana, więc nikt nie zaliczy faux pas z prezentem.
fot. istock.com

Kto decyduje, kogo można zaprosić?

Ta decyzja powinna leżeć po obu stronach przyszłych rodziców. Chociaż znając mężczyzn, którzy mniej entuzjastycznie podchodzą do takich wydarzeń, to raczej przyszła mama będzie głównie decydować o liście gości.

Ilu gości powinno się zaprosić?

W obecnych czasach obostrzeń lepiej zaprosić najbliższe koleżanki niż robić wielkie przyjęcie. Zasada mniej znaczy więcej sprawdzi się doskonale w dobie pandemii. Zaprosić przyjaciółki, na które zdecydowanie możesz liczyć, a gdy już wkroczysz w macierzyństwo będziesz pewna, że wasz kontakt się nie urwie. Ponadto jeśli masz małe mieszkanko nie warto na siłę dopychać np.: rodziny, z którą nie masz bliskiego kontaktu.

Czy lista prezentów powinna być dostępna?

Nie ma nic złego w tym, że zrobisz listę prezentów. Na pewno taki ruch ułatwi gościom zakupy, a ty unikniesz nieplanowanych niespodzianek. Ponadto goście mogą się wspólnie z przyszłymi rodzicami złożyć na prezent. Warto też się zastanowić, ile powinien kosztować prezent. Tu akurat organizator (zazwyczaj przyszła mama), powinna wykazać się zdrowym rozsądkiem, bowiem goście nie mogą kupić całej wyprawki dla dziecka, a raczej tylko jej niewielką część.
Zobacz więcej: Pomysły na prezent z okazji Baby Shower

Czy organizator powinien przygotować małe upominki dla gości?

W dobrym tonie jest, aby miło ugościć przybyłe koleżanki. Tak samo, jak one przynoszą prezenty, ty też możesz przygotować dla nich niewielkie upominki, aby obie strony jak najmilej wspominały twoje Baby Shower.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) 21.10.2020 16:11
W sumie jeszcze nie miałam okazji, żeby być na baby shower. Ale w ten weekend w końcu to się zmieni moja bratowa niedługo zostanie mamą, co bardzo mnie cieszy. Z tej okazji kupiłam dla maluszka kokon sensillo a dla niej mam voucher na relaksujący masaż. Po porodzie będzie jak znalazł :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie