Superniania podpowiada, jak zorganizować pracę w domu

Jak okiełznać pracę i dzieci?
Superniania podpowiada, jak zorganizować pracę w domu
fot inatagram.com/jofrost
09.10.2020
Dominika Stanisławska

Superniania Jo Frost, znana głównie z angielskich programów dokumentalnych, w których pokazuje, jak okiełznać niegrzeczne dzieci, kolejny raz chce pomóc rodzicom. Jo Frost podaje kilka zasad, dzięki którym zapracowani rodzice będę w stanie wykonywać swoje służbowe obowiązki w domu i jednocześnie sprawować opiekę nad dziećmi.
Zobacz więcej: Dzieci a internet. Jak czasy zdalnego nauczania zmusiły nas do zaostrzenia kontroli?

Jak pracować w domu i opiekować się dziećmi?

Określ granice

Jeśli chcesz regularnie wykonywać swoje służbowe zadania nie możesz jednocześnie siedzieć ciągle przy dziecku. Stwórz własny kącik, które pozwoli ci być blisko dziecka, ale nie spowoduje, że będziesz do niego w jakikolwiek sposób przywiązana.

Rutyna, rutyna, rutyna

Dzieci uwielbiają rutynę. Dzięki niej potrafią się odnaleźć w rzeczywistości dorosłych, wiedza, co je czeka, nie marudzą i nie narzekają. Rutyna pozwala dzieciom znaleźć czas dla siebie i szanować twój czas. Jeśli dziecko widzi, że w określonych godzinach jesteś zajęta nie będzie ci przeszkadzać.

Sygnały o czasie wolnym

Jak mówi Jo Frost, dzieci bardzo lubią znaki wizualne, dlatego w szkołach i klasach korytarze są takie kolorowe. Aby jak najlepiej zorganizować swój czas i dać dziecku sygnał o tym, że jesteś zajęta stwórz prawdziwą sygnalizację świetlną. Znak zielony będzie oznaczał czas wolny, a czerwony – zajęta.
Zobacz więcej: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Rób feedbacki

Praca w domu ma ten plus, że jesteś blisko dziecka, możecie więcej czasu spędzać razem, jeść razem śniadania i obiady. Wspólne posiłki są ważne i zbliżają do siebie członków rodziny. Przerwa obiadowa, którą razem spędzacie pozwala wam na opowiedzenie sobie nawzajem, co do tej pory udało wam się zrobić i co jeszcze zostało do zrobienia. Dzięki temu, unikniesz poczucia winy, że za mało poświęcasz czasu na dziecko, mimo że jesteś w domu. Jednocześnie twój maluch będzie wiedział, co robiłaś do tej pory i ile czasu zostało ci jeszcze na służbowe obowiązki.

Nie ma istnieje idealny rodzic, tak jak nie istnieje idealne dzieciństwo. Nasze służbowe obowiązki nie zawsze idą w parze w tymi domowymi. Warto wychować dziecko w poczuciu obowiązku i samodzielności, dzięki temu mamy też czas dla siebie. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę i nie oddać się całkowicie pracy, ignorując przy tym pozostałych członków rodziny.
źródło: parents.com

SONDA
Umiesz pogodzić pracę w domu z opieką nad dzieckiem?
Umiesz pogodzić pracę w domu z opieką nad dzieckiem?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Gosia (Ocena: 5) wczoraj 18:50
Mam swój plan dnia którego się pilnuję. Jak dzieciaki są w szkole uruchamiam roombe, wstawiam pranie a w międzyczasie siadam przed komputer, żeby popracować. Takim sposobem oszczędzam trochę czasu ;)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie