Jak uraza z powodu niewykonywania obowiązków domowych rujnuje małżeństwa?

Dlaczego tak ważny jest dla kobiet podział obowiązków?
Jak uraza z powodu niewykonywania obowiązków domowych rujnuje małżeństwa?
fot. istock.com
05.10.2020
Dominika Stanisławska

Wraz z upływem czasu coraz bardziej irytuje nas, gdy partner ma inne sprawy niż tylko my i dzieci. Denerwujemy się, gdy wychodzą z domu, aby oddać się swoim przyjemnościom. Skąd się bierze taka postawa u pań? Czy da się temu zaradzić? Jak takie zachowanie może wpłynąć na jakość związku?
Zobacz więcej: Dlaczego przestajemy uprawiać seks?

Czy niewykonywanie obowiązków domowych może zrujnować małżeństwo?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Im mniej sprawiedliwy podział obowiązków, tym większa frustracja kobiet i ich niechęć do szczęścia partnera. Paradoksalnie, to co nas najbardziej uszczęśliwia jest solą w oku partnera – i odwrotnie. Wszystko ma związek z niesprawiedliwym podziałem domowych obowiązków. Zawsze jedna strona pracuje więcej czy to przy dzieciach, czy sprzątaniu albo gotowaniu. Druga ma wtedy czas dla siebie. Czujemy urazę, która z biegiem czasu zmienia się w nienawiść, aż w końcu rujnuje małżeństwo. Ciężko czuć się równoprawnym członkiem związku, jeśli ty gotujesz codziennie, a twój partner ma czas na piwo z kolegami. Jednocześnie kobiety mają tendencję do zrzędzenia i rzucania różnymi zdaniami np.: nigdy nie robisz rzeczy X. Z kolei mężczyźni nie czują, aby wykonywane przez kobiety obowiązki były obowiązkami mężczyzn lub po prostu nigdy podział obowiązków nie został ustalony. Jest to związane z „domyślaniem się”. Jeśli jasno nie ustalimy obowiązków, to mężczyzna nie domyśli się, że ma np.: zrobić pranie. Na pewno je zrobi, gdy go o to poprosisz.
Ciężko czuć się równoprawnym członkiem związku, jeśli ty gotujesz codziennie, a twój partner ma czas na piwo z kolegami.
fot.istock.com

Podział obowiązków domowych - jak wypracować idealny model?

Zapewne tak, ale wymaga to rozmowy, na co wiele osób nie ma odwagi. Jasny podział obowiązków to więcej wolnego czasu dla obu stron, mniej awantur i słownych przepychanek, szczęście obu stron, możliwość utrzymania swojego zdrowia fizycznego i psychicznego w dobrej formie. Kiedy jesteśmy w związku nasze szczęście jest nie tylko uzależnione od drugiej osoby, ale też od nas samych. Musimy nauczyć się mówić o swoich oczekiwaniach, aby mieć komfort psychiczny.
Aby jak najlepiej dogadywać się z partnerem i mieć czas dla siebie omówcie razem te cztery kroki:
#1 Usiądźcie razem i zastanówcie się, co oboje cenicie jako rodzina.
#2 Omówcie zadania domowe oraz, ile czasu możecie na nie poświęcić.
#3 Oboje bądźcie odpowiedzialni za swoje zadania. Nie ma potrzeby przypominania drugiej stronie obowiązkach.
#4 Rozmawiajcie ze sobą regularnie. Szczególnie, jeśli widzicie odstępstwa od uzgodnionych wcześniej rzeczy.
Zobacz więcej: Dlaczego kobiety trzymają mężczyzn pod pantoflem?

SONDA
Czy w twoim domu jest równy podział obowiązków?
Czy w twoim domu jest równy podział obowiązków?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.10.2020 14:06
Różnie to bywa, ale nie oszukujmy się większość kłótni jest związana z tym, że mąż nie pomaga mi w sprzataniu. Raz jak się pokłóciliśmy, że nie jest poodkurzane to małżonek wyszedł i wrócił z irobotem. Teraz się o to nie kłócimy. prowadziliśmy też podział obowiązków żebym ja nie musiała wszystkiego robić. Ja jestem żoną a nie sprzątaczką😉
odpowiedz
Polecane dla Ciebie