Spędzanie czasu ze zwierzakiem poprawia nasz nastrój - to udowodnione!

Pies, kot, czy inne zwierzę? To nie ma znaczenia!
Spędzanie czasu ze zwierzakiem poprawia nasz nastrój - to udowodnione!
fot. istock.com
05.10.2020
Dominika Stanisławska

Najnowsze badania naukowców z University of York pokazują, że przybywanie ze zwierzakiem ma pozytywny wpływ na stan naszego zdrowia psychicznego. W końcu zwierzaki, to nie tylko istoty towarzyszące, ale regularni członkowie rodzin. Z tego powodu naukowcy z Univeristy of York i Univerity of Lincoln zbadali wpływ zwierząt na nastrój człowieka podczas pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko chce psa?

Czy spędzanie czasu ze zwierzęciem poprawia nastrój?

Nie ma co ukrywać, że zwierzęta poprawiają natychmiast nastrój. Wchodząc do domu przez nikogo innego nie będziemy tak ciepło witani, ale to nie wszystko. Stres związany z pandemią bardzo źle wpływa na ludzi, dlatego naukowcy wzięli pod lupę szczególną rolę zwierząt w tym czasie. Aby wyniki badań były jak najdokładniejsze, naukowcy w okresie od 23 marca do 1 czerwca 2020 roku przebadali 6000 osób. Wyniki były zaskakujące. Ponad 90 proc. przebadanych stwierdziło, że ich zwierzę pomogło poradzić sobie z emocjami, a 96 proc. powiedziało, że ich zwierzę pomogło im zachować sprawność fizyczną.
W końcu zwierzaki, to nie tylko istoty towarzyszące, ale regularni członkowie rodzin.
fot. istock.com

- Ta praca jest szczególnie ważna w obecnym czasie, ponieważ pokazuje, w jaki sposób obecność zwierzęcia towarzyszącego w domu może złagodzić część stresu psychologicznego związanego z lockdownem. Ważne jest jednak, aby każdy brał pod uwagę potrzeby swojego zwierzaka. Niespełnianie ich może mieć szkodliwy wpływ zarówno na ludzi, jak i na ich zwierzęta ”- mówi współautor badania, profesor Daniel Mills z University of Lincoln.
Zobacz więcej: Ciąża i zwierzęta: Czy pies i kot stanowią zagrożenie?

Najczęściej posiadane zwierzę

Najczęściej posiadanymi zwierzętami były psy i kot. Kolejne to małe ssaki i ryby. Warto zaznaczyć, że rodzaj zwierzęcia nie wpłynął na korzyści dla zdrowia psychicznego. Co ciekawe, naukowcy potwierdzili, że osoby, które nie mają zwierząt w domu, ale dokarmiali i obserwowali ptaki, również mieli korzyści w postaci lepszego zdrowia psychicznego. Nie od dziś wiadomo, że spędzaniu czasu na łonie natury jest korzystne dla człowieka. Istotną informacją jest także statystyka z Massachusetts, z której wynika, że podczas pandemii ludzi chętniej adoptowali szczeniaki. Jednocześnie nie oznacza to, że mamy nieodpowiedzialnie przygarniać zwierzaki, aby zaspokoić tylko nasze potrzeby.

SONDA
Masz w domu zwierzaka?
Masz w domu zwierzaka?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie