Jesteś mamą i czujesz się samotna?

Podpowiadamy, jak zmienić ten stan rzeczy.
Jesteś mamą i czujesz się samotna?
fot. istock.com
02.10.2020
Dominika Stanisławska

Rodzicielstwo jest o wiele łatwiejsze, gdy obok są ludzie w tej samej sytuacji. Naucz się pokonywać przeszkody związane z przyjaźnią i budować więź z kobietami, które cię otaczają. Jeśli byłaś jedną z pierwszych znajomych, która urodziła dziecko, przystosowanie się do macierzyństwa może sprawić, że poczujesz się społecznie odizolowana.
Zobacz więcej: 10 kroków, dzięki którym bezboleśnie przygotujesz się do macierzyństwa [z przymrużeniem oka]

Samotność - poszukaj rozmówczyń

Poszukaj innych nowych mam, które mogą być kandydatami do rozmówczyń, nawet jeśli twoje dzieci są w różnym wieku. Oprócz najbliższego parku zajęcia muzyczne to świetne miejsce na spotkania z rodzicami. Możesz zapytać, jak sobie radzą z wychowaniem, w chwilach kryzysu i czy też przeżywają to, co ty teraz. Pamiętaj, że potrzebują cię tak bardzo, jak ty ich. Kiedy spotykasz początkującego rodzica, możesz być pewna, że czuje się ona również otwarta na rozmowę. 
Kiedy spotykasz początkującego rodzica, możesz być pewna, że czuje się ona również otwarta na rozmowę. 
fot. istock.com

Kiedy o trzeciej nad ranem zobaczysz inną mamę, która pisze o markach butelek, będziesz wiedziała, że nie jesteś sama na świecie. Zanurz się i opublikuj na lokalnej grupie mam na Facebooku, że szukasz nowych znajomych mam.

Pielęgnuj stare znajomości

Wybierz jedną „starą” przyjaciółkę i napisz lub zadzwoń do niej. Powiedz jej, że jesteś trochę przytłoczona i nie wiesz nawet, jak wydostać się z domu z dzieckiem, ale chciałbyś tylko wiedzieć, jak się czuje. Kontynuuj przeglądanie listy telefonów, wysyłając SMS-y do jednej osoby dziennie, a wkrótce znów zaczniesz czuć się jak dawniej. Pielęgnuj stare znajomości, bo niedługo znów się spotkacie, a poza dziećmi będą też inne tematy.

Poszukaj ludzi, którzy są w tej samej sytuacji

Potrzebujesz tylko innych mam, aby przejść przez tę trudną fazę. Ponadto, gdy potrzebujesz przerwy od głównych zajęć, nadal możesz skontaktować się ze swoimi starymi przyjaciółmi, którzy z przyjemnością narzekają na to, przez co przechodzą.
Zobacz więcej: Baby blues. Jak sobie z nim poradzić?

Wyciągaj wnioski z nowych doświadczeń

Zmniejszanie dystansu między przyjaciółmi z różnych okresów życia jest dobrym ćwiczeniem w wyjaśnianiu własnych wartości. Uczenie się „bycia sobą” może być wyzwalające bez względu na to, kto tam jest. Postaraj się traktować każde napięcie społeczne jako kolejny dar macierzyństwa, który pomoże ci się rozwijać.

SONDA
Często integrujesz się z innymi rodzicami?
Często integrujesz się z innymi rodzicami?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie