Dlaczego od kobiet oczekuje się, że będą pracować jakby nie miały dzieci?

Połączenie macierzyństwa i pracy zawodowej jest niezwykle trudne.
Dlaczego od kobiet oczekuje się, że będą pracować jakby nie miały dzieci?
10.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zaplanowanie całego życia, krok po kroku jest szalenie trudne - to raczej taka misja niemożliwa. Tak samo jak nie wiadomo, czy kiedy będziemy rodzicem, będziemy mogli realizować wszystkie decyzje, wyzwania, założenia, o których myślałyśmy zanim na świecie pojawiło się dziecko. 

Teoretycznie pojawienie się dziecka nie powinno zmieniać naszego życia w jakiś drastyczny sposób - mówię tutaj o konieczności zmiany pracy, czy porzucenia tej pracy. Dodatkowo kobiety są, hm mocarzami, potrafimy znieść wiele, połączyć wiele i być mistrzyniami multitaskingu.

Siła kobiety

Ale... tę umiejętność posiadamy, kiedy otoczenie nas wspiera, kiedy otoczenie rozumie, że macierzyństwo jest piękna ale i wymagające. Że macierzyństwo to także praca i to 24/7!

Nie ma co ukrywać kariera zawodowa z dzieckiem u boku jest dość ciężka do zrealizowania. Bycie pracującą mamą wymaga wzniesienie się na wyżyny organizacji, empatii, cierpliwości oraz odpowiedniego przygotowania. I to nie tylko ze strony matki!

Tym bardziej, że dzisiaj większość z nas - mam pracujących - chce być perfekcyjne zarówno w biurze, jak i w domu. Przygotowanie pięknych, tematycznych urodzin dziecka? Czemu nie! Babeczki, czy ciasteczka do przedszkola, czy szkoły - Dam radę. Prezentacja pełna pomysłów rozwoju zawodowego - bułka z masłem. 

Siła kobiety

To wszystko jest możliwe - tylko problem pojawia się kiedy trafi się ktoś - kto nie do końca rozumie ideę macierzyństwa. Kto kładzie swojego rodzaju kłody pod nogi i traktuje nas, kobiety posiadające dzieci jak maszyny bez dzieci. W takich sytuacjach wkrada się jakby rozdwojenie jaźni - śmiech. Bo w pracy zachowujemy się tak, jakbyśmy stale były singielkami z możliwością pracy non stop, a w domu ideał matki realizujący się na każdym polu macierzyństwa.

Zobacz więcej: 3 rzeczy, o których powinnaś zapomnieć podczas pracy z domu, szczególnie kiedy wokół biegają dzieci

Żadna z nas nie jest w stanie wytrzymać takiej presji i gonitwy, a przede wszystkim udawania ról. Bo w pewnym momencie dochodzi do tego, że w pracy tęsknimy za domem, rodziną, za tym kim tak naprawdę jesteśmy, a w domu myślimy ile tracimy nie poświęcając się w 100% pracy. 

Często oczekuje się od nas kobiet, bycia liderem, twardym negocjatorem - i dobrze, tylko w tym wszystkim nie należy zapominać o naszej rodzinnej stronie i chwilach słabości. I w żadnym wypadku nie powinniśmy kierować się poniższym cytatem:
"Kobiety mają pracować tak, jakby nie miały dzieci, a matki, jakby nie pracowały poza domem!"

My kobiety naprawdę potrafimy ciężko pracować i jednocześnie spełniać się zawodowo oraz piąć po szczeblach kariery! WOMAN POWER! 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie