Czy wiesz jak dużo plastiku jesz codziennie? [EkoMama]

Czy wiesz, że nawet najbardziej popularne produkty mleczne, mięsne, przyprawy, napoje czy na przykład pizza mogą być zanieczyszczone chemicznymi substancjami zwanymi ftalanami?
Czy wiesz jak dużo plastiku jesz codziennie? [EkoMama]
fot. istock.com
09.10.2020
Katarzyna Lemanowicz

Ftalany to sole i estry kwasu ftalowego i stosowane są powszechnie w produktach codziennego użytku, a także jako tak zwane plastyfikatory (nadając tworzywom sztucznym miękkości, gumowatości i mniejszej łamliwości. Szczególnie są obecne w takich produktach jak perfumowane szampony, detergenty, środki czyszczące. Już od jakiegoś czasu naukowcy twierdzą, że ftalany (ich małe ilości) mogą występować w większości naszych ulubionych produktów. Gdy ftalany są dodawane do tworzyw sztucznych, nie łączą się w nowy atom – pozostają rozdzielone. Co oznacza, że mogą wyciekać i być odbierane przez powietrze, skórę, wodę – są tak naprawdę wszędzie i wszyscy jesteśmy na nie narażeni.

Ftalany - dlaczego są szkodliwe dla naszego zdrowia?

Badania pokazują, że ftalany mają wpływ na rozwój nowotworów piersi, wad wrodzonych, na otyłość, astmę, zaburzenia motoryczne i behawioralne u dzieci oraz zaburzenia seksualne u mężczyzn. Dobra wiadomość jest taka, że szacowany poziom skażenia poprzez dietę jest dużo niższy niż szkodliwa dawka.

Zobacz więcej: Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie?


fot. istock.com

Ale lepiej dmuchać na zimne i uważać na to co kupujesz, w jakim opakowaniu i przede wszystkim wybierać świadomie najlepsze produkty!

Chociaż nie jest możliwe w 100% wyeliminowanie ftalanów, warto zastosować się do tych 4 wskazówek, aby obniżyć ich poziom do minimum:

#1 Jedz mniej produktów mlecznych i mięsnych pakowanych w plastikowe opakowania.
#2 Ogranicz używanie plastikowych pojemników, staraj się używać szkła, ale co najważniejsze NIGDY nie podgrzewaj jedzenia w plastikowych pojemnikach.
#3 Wybieraj świeże produkty: mięso, ryby – wszystko co nie zostało zapakowane w folię jest dla ciebie lepsze!
#4 Jeżeli już, wybierasz na przykład napoje w plastikowych butelkach unikaj tych, gdzie kod recyklingu to #3 lub #7 – te częściej zawierają ftalany.  

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie