4 proste kroki do życia w stylu #zerowaste

11 maja - Dzień bez śmiecenia. Wykorzystaj nasze wskazówki i bądź bardziej eko...!
4 proste kroki do życia w stylu #zerowaste
fot. istock.com
11.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Z tego samego badania wynika, że 42% Polaków regularnie wyrzuca nadmierne ilości żywności, a 35% z nich robi to kilka razy w miesiącu. Czy istnieje skuteczny i trwały sposób na nauczenie się oraz wprowadzenie w życie filozofii #ZEROWASTE?

Krok po kroku, na spokojnie wykorzystaj moje wskazówki i zredukuj do minimum ilość wyrzucanego jedzenia.

Jak być bardziej eko?

#1 Chodź na zakupy spożywcze zawsze najedzona

Pusty żołądek nie jest dobrym doradcą podczas robienia spożywczych zakupów. Wszechobecne w sklepach zapachy, czy to świeżego pieczywa, owoców, warzyw lub słodyczy nęcą, kuszą i w rezultacie kupujesz za dużo. Później w domu okazuje się, że nie jesteś w stanie „przejeść” ilości jedzenia, która jest w twojej lodówce. Żeby uniknąć takiej sytuacji, przed wyjściem na zakupy zjedz coś konkretnego, coś co na kilka godzin zaspokoi głód. To gwarancja kupienia w sklepie tylko tego, co naprawdę potrzebujesz. Jeśli nie masz możliwości zjedzenia porządnego posiłku wcześniej postaraj się mieć zawsze w torebce coś na przekąskę.

#2 Planuj - to podstawa sukcesu

Moim sprawdzonym sposobem jest cotygodniowe planowanie posiłków, które przygotowuję dla rodziny i według tej listy zapisanie potrzebnych składników. Podejście do zakupów spożywczych zadaniowo, wymaga skupienia się i zrealizowania zamierzonego celu. Najgorszą z możliwych opcji jest pójście na zakupy spożywcze zupełnie spontanicznie, bez konkretnego planu, co chcesz ugotować.

Jak żyć bardziej eko?

fot. istock.com

Zobacz więcej: Wystarczy 5 kroków by żyć bliżej natury. Dowiedz się jakich. 

#3 Korzystaj z resztek

Tak, dobrze przeczytałaś! Bardzo często jest tak, że to co uważasz za odpadki, tymi odpadkami tak do końca nie są. Na przykład… Kiedy przygotowuję na obiad piersi kurczaka, odkrawam część mięsa, której moi domownicy nie lubią. Ale nie wyrzucam, tylko mrożę i mam gotową porcję mięsa na zupę. Nie znam zbyt dużo fanów gotowanego mięsa z zupy, dlatego dość często przygotowuję z niego pierogi. Na patelni, na oleju rzepakowym podsmażam cebulkę, czosnek, dodaje przeciśnięte przez maszynkę mięso, doprawiam i nadzienie do pierogów gotowe. A co z obierkami z warzyw? Dobrze umyte łupiny z ziemniaków możesz doprawić, wstawić do piekarnika i pyszne, zdrowe chipsy gotowe. To samo dotyczy na przykład liści rzodkiewki. Wystarczy porządnie je umyć, skropić oliwą z oliwek, doprawić, dodać orzeszki pinii, a także parmezan i zblendować – to prosty sposób na pyszne pesto. Poza tym jestem pewna, że jak „wkręcisz” się w wykorzystywanie resztek odkryjesz w sobie niezliczone pokłady kreatywności.

#4 Podziel się

Jeśli jednak podczas zakupów zaszalałaś z ilością produktów to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podzielić się z nadmierną ilością. Znajomi, przyjaciele, rodzina, ale też jestem pewna, że w twoim otoczeniu jest sporo fundacji, organizacji, które regularnie organizują zbiórki żywności.

Do dzieła! Daj znać jakie ty masz sposoby na wprowadzenie w życie filozofii #zerowaste. A może znasz jakieś pyszne, sprawdzone przepisy? Prześlij inspiracje na maila: [email protected]

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie