Nie, macierzyństwo nie czyni kobiet mniej ambitnymi

Czy macierzyństwo może zrujnować karierę?
Nie, macierzyństwo nie czyni kobiet mniej ambitnymi
fot. istock.com
24.02.2020
Katarzyna Lemanowicz

Droga mamo, jesteś tam? A może jesteś jedną z tych kobiet, które boją się macierzyństwa, bo wydaje ci się, że dziecko zrujnuje karierę, zastopuje jej rozwój? Z drugiej strony obserwując większość #instamam masz poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych i dosłownie, z dzieckiem pod pachą jesteś w stanie zwojować świat…

Czy da się pogodzić karierę oraz macierzyństwo?

Prawda jak zwykle leży po środku. Bo prawdą jest, że podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka, szczególnie w dzisiejszych czasach, nie należy do najprostszych. Z różnych powodów… Kariera, permanentny brak czasu, warunki mieszkaniowe, odpowiedni partner, pomoc bliskich – to tylko kilka podstawowych. Prawdą jest również to, że to właśnie kobiety najczęściej rezygnują z kontynuowania kariery zawodowej i wybierają bezpieczną posadę właśnie po to, by móc wychować, opiekować się  spędzić czas z dzieckiem.

Kilka lat temu, współzałożyciel Vice Media – Gavin McInnes – niechlubnie „zasłynął” stwierdzeniem, że kobiety otrzymują mniej wynagrodzeń i zajmują mniej stanowisk kierowniczych ponieważ wolą być w domu ze swoimi dziećmi niż pracować do późna w biurze. Powiedział również, że kobiety powinny być w domu z dziećmi ponieważ są tam szczęśliwsze. Kiedy prowadząca program chciała zareagować na te słowa ten odpowiedział, że robi błąd, ponieważ siedząc przy biurku jest mniej szczęśliwa niż pełnoetatowa mama…

W moim otoczeniu mam z wieloletnim stażem jest sporo. Część z nich pracuje i nie wyobraża sobie na stałe „zająć się domem” ale są też takie, dla których prowadzenie domu to praca marzeń. I świetnie! Tylko najważniejsze jest w tym to, że one decydują o ścieżce i rodzaju swojej kariery. Nikt nie decyduje za nich, a na pewno nie zasada: „miejsce matki jest przy dzieciach, więc kochana zapomnij o awansach, pracy i skup się na tym co dla ciebie najważniejsze”.

Macierzyństwo nie oznacza końca kariery fot. istock.com

Dość optymistyczne są badania pokazujące, że zdecydowana większość kobiet, które zostaje mamami równie chętnie dąży do pełnienia funkcji kierowniczych jak współpracujące kobiety bez dzieci. Te same badania potwierdzają, że kobietom byłoby prościej piąć się po szczeblach kariery, gdyby mogły uelastycznić czas pracy na tyle, by móc pogodzić obowiązki domowe z zawodowymi. Sukces w dużej mierze zależy od odpowiedniej organizacji czasu pracy, elastyczności oraz komfortu.

Zobacz również: 8 błędów, które najczęściej popełniają młodzi rodzice.

Te dane dowodzą, że różnica między płciami nie jest spowodowana brakiem ambicji a raczej brakiem możliwości pogodzenia życia zawodowego z życiem prywatnym. Zmiana struktury pracy, wyrozumiałość i zaufanie to klucz do sukcesu nie tylko pracownika, ale też całych przedsiębiorstw. I od razu odpowiadając, elastyczność wcale nie oznacza ograniczenia zakresu obowiązków, czy oczekiwania rezultatów. Powszechnie wiadome jest, że pracownicy mający dużą dozę elastyczności w pracy są bardziej produktywni i rzadziej rezygnują z pracy.  

Wsparcie i brak zmuszania do dokonywania wyboru w fundamentalnych sprawach to gwarancja sukcesu.

A ty, jakie masz zdanie na ten temat?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie