Mity na temat kataru u dzieci

Nie wszystko, co na ten temat wiesz, jest prawdą. Wiele z nich to mity.
Mity na temat kataru u dzieci
fot. istock.com
25.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Już od pierwszych miesięcy życia dziecka musisz się zmagać z jego infekcjami. Szczególnie w okresie, kiedy bakterie i wirusy atakują ze wzmożoną siłą. Problemy z jedzeniem, spaniem i ogólne rozdrażnienie maluszka towarzyszą ci wtedy coraz częściej. Jak poradzić sobie w tych trudnych momentach?

Obalamy mity na temat kataru u dzieci

#1 Nie wpadaj w panikę

Przede wszystkim zachowaj spokój, nie każdy katar musi zakończyć się poważną infekcją. Wprost przeciwnie, możesz sporo zrobić, żeby się tak nie stało. Ważne jest to, żebyś wiedziała jak prawidłowo zareagować. Wiedza i doświadczenie to zazwyczaj siła mam, które posiadają więcej niż jedno dziecko i miały możliwość dowiedzieć się w jaki sposób radzić sobie w różnych sytuacjach. W przypadku kataru szybka reakcja to podstawa. Nie ma co czekać, aż z najzwyklejszego kataru zrobi się zapalenie oskrzeli albo uszu. Dlatego dopóki dziecko nie nauczy się samodzielnie oczyszczać nosa, warto odciągać katar aspiratorem. 

#2 Oczyszczać ale jak?

Żeby nosek malucha oczyścić dokładnie i bezpiecznie, ważne jest, żeby zrobić to we właściwy sposób. I tutaj przychodzi z pomocą Metoda 3 kroków, opracowana przez markę Katarek w oparciu o opinie lekarzy. Poza aspiratorem potrzebny jest do jej  przeprowadzenia tylko roztwór soli fizjologicznej, który można kupić w każdej aptece. Pierwszy krok to rozrzedzanie wydzieliny. Żeby katar łatwiej było odciągnąć należy wkropić do noska malucha kilka kropli roztworu soli fizjologicznej. Następny krok to odciąganie kataru za pomocą aspiratora. Po oczyszczeniu noska pozostaje już tylko nawilżenie śluzówki. Wykonuje się to wkrapiając, tak samo jak w kroku pierwszym, do każdej dziurki w nosie dziecka po kropli roztworu soli fizjologicznej. W ten sposób można mieć pewność, że nosek został prawidłowo oczyszczony, a maluchowi zdecydowanie łatwiej będzie oddychać.

Mity na temat kataru u dzieci

fot. istock.com

#3 Różne oblicza kataru

Infekcje kataralne mogą mieć różne podłoże. Każda mama może wstępnie określić na jaki rodzaj kataru cierpi jej maleństwo. Katar przezroczysty, dość wodnisty, który wypływa z noska maleństwa, bądź powoduje częste napady kaszlu, to zazwyczaj katar wirusowy. Z kolei gęstsza wydzielina w kolorze żółtym bądź zielonym może oznaczać już infekcję bakteryjną. W przypadku niemowląt każdy rodzaj kataru powinien zostać skonsultowany z pediatrą, bowiem w tym okresie stan zdrowia dziecka może się bardzo szybko zmieniać i nawet z pozoru niewinna infekcja może być podstawą do rozwinięcia się w szybkim czasie poważnej choroby. W przypadku starszych dzieci, jeśli podejrzewa się katar bakteryjny, to również konsultacja z lekarzem jest wskazana, katar wirusowy można starać się zwalczyć domowymi sposobami, pod warunkiem że nie występują inne objawy, takie jak gorączka czy kaszel.

#4 O co należy zadbać, żeby ułatwić zakatarzonemu maluszkowi oddychanie?

Jest kilka rzeczy, o które warto zadbać, ponieważ mogą one ułatwić maluszkowi swobodne oddychanie. Pamiętaj, żeby mieszkanie zawsze było dobrze wywietrzone. Ważne, żeby powietrze nie było suche, można je nawilżyć za pomocą specjalnych nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza z funkcją nawilżania. Jeśli jednak nie posiadasz specjalnych urządzeń, to wystarczy na kaloryferze powiesić mokry ręcznik. W przypadku gdy dziecko poza katarem nie ma innych objawów chorobowych, to warto wychodzić z nim codziennie na krótki spacer. Ważne jest tylko, żeby pamiętać o ciepłym ubraniu, wtedy na pewno jego stan się nie pogorszy, a przewietrzenie się sprawi, że drogi oddechowe się udrożnią. 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.05.2020 12:26
Przy dzieciach oczyszcza powietrza bardzo się przydaje, jak również roomba, która sprząta podłogi na których, jak wiadomo dzieci raczkujące spędzają dużo czasu na podłodze. Plusem jest to, że nawet gdy moje dziecko śpi włączona roomba nie przeszkadza jej, bo cicho pracuje.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie