Meningokoki jak się przed nimi chronić?

Przed meningokokami można się ustrzec. Czy wiesz, jak chronić swoje dziecko?
Meningokoki jak się przed nimi chronić?
fot. istock.com
29.04.2020
Katarzyna Lemanowicz

Objawy zarażenia meningokokami:

Inwazyjna choroba meningokokowa przebiega najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, ale zwykle zaczyna się dosyć niegroźnie, a objawy przypominają grypę lub zwykłe przeziębienie, co potrafi uśpić czujność rodziców. Główne objawy to:

  • gorączka (niekoniecznie wysoka),
  • nudności,
  • wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • złe samopoczucie,
  • oraz ból mięśni.

Ponieważ objawy choroby meningokokowej bardzo rzadko niepokoją rodziców, bardzo późno dzieci są diagnozowane. W efekcie średni czas trwania choroby przed hospitalizacją wynosi 19 godzin, podczas gdy meningokoki są w stanie zabić w ciągu zaledwie jednej doby.

Jak uchronić dziecko przed meningokokami?

fot. istock.com

Po kilku godzinach przebiegu choroby dołączają się następne objawy, które już niepokoją rodziców. Są wśród nich:

  • ból kończyn lub stawów,
  • ochłodzenie odległych części ciała (np. dłoni, stóp),
  • zmiana koloru skóry z różowego na siny.

Jeśli mamy do czynienia z chorobą meningokokową, to muszą wystąpić wszystkie z powyższych objawów. Dlatego też najlepszym, co możemy zrobić, jest pilna obserwacja dziecka. Naszym zadaniem jest sprawdzić i odhaczać, które z objawów miały lub mają miejsce, a także czy stan ogólny dziecka się pogarsza.

Co robić, jeśli zaatakują nas meningokoki?

Charakterystycznym, ale nie zawsze obecnym objawem rozwijającej się inwazyjnej choroby meningokokowej jest wysypka wybroczynowa (czerwone punkciki o średnicy 1-2 mm), która powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez bakterie.

Jeśli rodzic obawia się, że za infekcją dziecka stoją meningokoki, to powinien rozebrać je do naga (w tym zdjąć pieluchę) i bardzo dokładnie obejrzeć. Podejrzaną zmianę należy ucisnąć palcem lub szklanką (tzw. test szklanki). Nieblednąca wysypka jest sygnałem alarmowym.

Kogo najczęściej atakują meningokoki?

Meningokoki najczęściej atakują małe dzieci, w 1 roku życia. Dlatego też obserwacja dziecka jest tak istotna – dziecko nie powie samo, co mu dolega. Czujny rodzic może przyspieszyć diagnostykę, a w przypadku meningokoków liczy się każda minuta.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko meningokokom?

Chorobę meningokokową wywołuje kilka typów bakterii: w Polsce najczęściej meningokoki typu B (70 proc. przypadków w całym społeczeństwie i ponad 80 proc. wśród dzieci w 1 roku życia) oraz C (30 proc.). Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, niemowlę lub małe dziecko mieszkające w Polsce powinno być w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokom typu B. Szczepienia można rozpocząć już od 2 miesiąca życia, ale również wykonać je później.

Wyłącznie podanie wszystkich zalecanych w danym wieku dawek szczepienia zapewnia optymalną ochronę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie