Meningokoki jak się przed nimi chronić?

Przed meningokokami można się ustrzec. Czy wiesz, jak chronić swoje dziecko?
Meningokoki jak się przed nimi chronić?
fot. istock.com
29.04.2020

Objawy zarażenia meningokokami:

Inwazyjna choroba meningokokowa przebiega najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, ale zwykle zaczyna się dosyć niegroźnie, a objawy przypominają grypę lub zwykłe przeziębienie, co potrafi uśpić czujność rodziców. Główne objawy to:

  • gorączka (niekoniecznie wysoka),
  • nudności,
  • wymioty,
  • rozdrażnienie,
  • złe samopoczucie,
  • oraz ból mięśni.

Ponieważ objawy choroby meningokokowej bardzo rzadko niepokoją rodziców, bardzo późno dzieci są diagnozowane. W efekcie średni czas trwania choroby przed hospitalizacją wynosi 19 godzin, podczas gdy meningokoki są w stanie zabić w ciągu zaledwie jednej doby.

Jak uchronić dziecko przed meningokokami?

fot. istock.com

Po kilku godzinach przebiegu choroby dołączają się następne objawy, które już niepokoją rodziców. Są wśród nich:

  • ból kończyn lub stawów,
  • ochłodzenie odległych części ciała (np. dłoni, stóp),
  • zmiana koloru skóry z różowego na siny.

Jeśli mamy do czynienia z chorobą meningokokową, to muszą wystąpić wszystkie z powyższych objawów. Dlatego też najlepszym, co możemy zrobić, jest pilna obserwacja dziecka. Naszym zadaniem jest sprawdzić i odhaczać, które z objawów miały lub mają miejsce, a także czy stan ogólny dziecka się pogarsza.

Co robić, jeśli zaatakują nas meningokoki?

Charakterystycznym, ale nie zawsze obecnym objawem rozwijającej się inwazyjnej choroby meningokokowej jest wysypka wybroczynowa (czerwone punkciki o średnicy 1-2 mm), która powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych przez bakterie.

Jeśli rodzic obawia się, że za infekcją dziecka stoją meningokoki, to powinien rozebrać je do naga (w tym zdjąć pieluchę) i bardzo dokładnie obejrzeć. Podejrzaną zmianę należy ucisnąć palcem lub szklanką (tzw. test szklanki). Nieblednąca wysypka jest sygnałem alarmowym.

Kogo najczęściej atakują meningokoki?

Meningokoki najczęściej atakują małe dzieci, w 1 roku życia. Dlatego też obserwacja dziecka jest tak istotna – dziecko nie powie samo, co mu dolega. Czujny rodzic może przyspieszyć diagnostykę, a w przypadku meningokoków liczy się każda minuta.

Kto powinien zaszczepić się przeciwko meningokokom?

Chorobę meningokokową wywołuje kilka typów bakterii: w Polsce najczęściej meningokoki typu B (70 proc. przypadków w całym społeczeństwie i ponad 80 proc. wśród dzieci w 1 roku życia) oraz C (30 proc.). Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, niemowlę lub małe dziecko mieszkające w Polsce powinno być w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokom typu B. Szczepienia można rozpocząć już od 2 miesiąca życia, ale również wykonać je później.

Wyłącznie podanie wszystkich zalecanych w danym wieku dawek szczepienia zapewnia optymalną ochronę.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie