Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Prawie 40% dzieci nie je warzyw. Jeśli twój maluch do nich należy, przeczytaj, jak to zmienić.
Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
fot. istock.com
01.09.2020
Katarzyna Lemanowicz

Warszywa mają niemal same zalety. Zawierają dużo witamin, soli mineralnych i błonnika. Są zdrowe i nietuczące. Mimo to z badań przeprowadzonych przez ekspertów Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że blisko 40% dzieci je ich zbyt mało. Natomiast swoją dietę opiera na mięsie, kalorycznych przekąskach i potężnych ilościach słodyczy. Rodzice szukają pomocy u znajomych, dietetyków albo w Internecie.

Moje dziecko w ogóle nie chce jeść warzyw, tylko mięso i mięso. Z owocami trochę lepiej… boje się, że ma za mało witamin…, 4-letnia córka nie lubi warzyw. Próbowałam je miksować, ukrywać w potrawach… niestety nic nie wskórałam… - takich głosów mam nie brakuje, podobnie jak kapryszących maluchów. Dietetycy i lekarze apelują, że to przede wszystkim dzieciom, do prawidłowego rozwoju, niezbędne jest 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie. Taka dawka zapewnia optymalną ilość witamin i minerałów potrzebnych dla organizmu. Tymczasem problem z jedzeniem warzyw wśród dzieci jest spory. Prośby, argumenty i kolejne próby nie przynoszą efektów.

Jak można zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Amerykański profesor Brian Wansink w książce Beztroskie jedzenie, dlaczego jemy więcej, niżbyśmy chcieli? radzi, aby podawane warzywa były jak najbardziej kolorowe. Dzieci są obserwatorami, dlatego serwując przekąski w atrakcyjny sposób mamy większe szanse na powodzenie. Podpowiada również, by rozbudzać wyobraźnię i opisywać dziecku dany produkt pod względem smaku np. „kukurydza – jest miękka i słodka, z pewnością ją polubisz”. Inną polecaną metodą jest nadawanie kreatywnych nazw warzywom. Jej skuteczność potwierdziły eksperymenty Wansinka przeprowadzone w szkolnej stołówce. Jak się okazało, kiedy nazwano groszek np. "groszkiem mocy", maluchy  sięgały po niego dwa razy częściej. Warto również do posiłku zaproponować dwa rodzaje warzyw, aby dziecko nie jadło ich z musu, ale samodzielnie dokonało wyboru. Taki wybór smakuje lepiej.

Zobacz więcej: Wychowywanie dziecka z pupilem. Czy to dobre połączenie?

Zdrowa dieta dziecka

fot. istock.com

Zdrowa dieta dziecka - jakie błędy popełniają dorośli najczęściej?

Maluch na widok warzyw odwraca głowę? Nie chce jeść? Buntuje się? Cierpliwości. Nie możemy się zniechęcać pierwszymi niepowodzeniami. Badania wskazują, że większość rodziców poddaje się średnio po trzech, czterech odmowach. Powinniśmy próbować nawet kilkanaście razy - konsekwentnie i wytrwale. Nie warto natomiast wprowadzać nowych smaków w pośpiechu lub kiedy dziecko jest w złym humorze. Wtedy nasze szanse na sukces są zerowe.

Ponadto szwajcarscy naukowcy zwracają uwagę na atmosferę panującą przy stole. Sygnalizują, że powinna być wolna od krzyku, kar i poczucia przymusu. Tymczasem częstym błędem jest wywieranie presji na przykład sformułowaniami typu: jak zjesz, dostaniesz nową zabawkę. Nie tylko z reguły nie przynosi to efektu, ale może doprowadzić do reakcji obronnej. A my zamiast amatora zdrowej żywności wychowamy zbuntowanego niejadka.

Warzywa to kluczowy element zdrowej diety

Jeśli maluch nadal sceptycznie podchodzi do jedzenia warzyw to alternatywą może być samodzielne hodowanie w ogrodzie lub na działce. Zaangażujmy dziecko w uprawę, pokażmy mu jak przebiega taki proces, a bez wątpienia będzie chciało spróbować własnoręcznie wyhodowanych warzyw.

Możesz mieć pewność, że nawet sałata wychodowana własnoręcznie w doniczce na waszym balkonie będzie twojemu brzdącowi smakowała.

Po pierwsze pamiętajmy, że nie każde warzywo musi smakować. I najważniejsze - dajmy dobry przykład. Jeżeli chcemy, aby dzieci odżywiały się zdrowo, sami musimy sięgać po warzywa, owoce i naturalne soki i zadbać, by to one królowały w naszych domach. Jeśli na Waszym stole dziecko będzie miało do wyboru ciastka, czekoladę i słodki napój oraz jabłka, marchewkę i pomidora i świeży sok warzywny, sama wiesz, po co sięgnie chętniej. Nie utrudniaj mu wyboru.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie