Wtórne utonięcie - co oznacza? Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą?

Owszem, przez tzw. wtórne utonięcie. Sprawdź co oznacza ten termin, zanim wybierzesz się z Maluchem w miejsce, gdzie znajduje się dużo wody!
Wtórne utonięcie - co oznacza? Jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą?
fot. istock.com
10.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wakacje z małymi dziećmi wymaga kreatywności - Małego Człowieka bardzo trudno zainteresować czymś na dłuższą metę. Basen i wszelakiego rodzaju woda jest natomiast magią - wystarczy, że dziecko raz się do niej przekona, a długo będziesz przekonywać Malucha, że już na dzisiaj wystarczy. Beztroska zabawa? Owszem, pod warunkiem, że rodzice czuwają. W przeciwnym wypadku może się to skończyć tragicznie, jak w przypadku małego Rafała, który umarł przez tzw. wtórne utonięcie. Jak to się stało?

Wtórne utonięcie - co oznacza?

Próbując się zrelaksować podczas urlopu z dziećmi łatwo stracić je na chwilę z oczu. A wystarczy chwila nieuwagi - potknięcie, Dziecko na chwilę znika pod wodą, zachłystuje się i wtedy wszyscy zwracają na niego uwagę. Chwilowy dreszcz jest szybko zapomniany, kiedy Dziecko wraca po kilku minutach do beztroskiej zabawy. Wracając do domu mały Rafał był senny i marudził - można pomyśleć, że to wszystko przez masę wrażeń, jakie go spotkały tego dnia. Szybka kolacja, kąpiel i do snu? Ten błąd może kosztować dziecko życie, jak małego Rafałka.

Zobacz więcej: Nauka jazdy konnej - czy jest bezpieczna dla dzieci?

Wtórne utonięcie - czym jest?

To zjawisko nieco mylące, ponieważ człowiek nie umiera w wodzie, ale ze względu na powikłania po podtopieniu, kiedy znaczna część wody (w tym słonej oraz chlorowanej) dostaje się do dróg oddechowych. Stopniowo drażni narządy, powodując ich obrzęk i doprowadzając do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji do śmierci. Wtórne utonięcie stanowi aż 15% wszystkich podtopień co roku.

Bezpieczne wakacje dzieci

fot. istock.com

Dr Lechosław Dorożała, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Pabianickiego Centrum Medycznego, w rozmowie z portalem onet.pl powiedział: "Sytuacja jest prosta. Wyobraźmy sobie człowieka topiącego się w słonej wodzie morskiej. Zostaje wyciągnięty na brzeg, wykasłuje wodę… Samopoczucie wraca do normy, jednak w drogach oddechowych pozostaje sól. Do tej słonej wody z organizmu zaczyna przedostawać się woda z krwi i w ten sposób zaczyna zalewać płuca od środka, powodując ich obrzęk. Stąd też nazwa – utonięcie wtórne. W medycynie często spotykamy się z tym zjawiskiem. Jest to obrzęk płuc. Ważne, aby pamiętać, że gdy człowiek zachłyśnie się dużą ilością wody i na pierwszy rzut oka nie widać żadnych objawów, nie należy zostawiać go bez pomocy. Zjawisko wtórnego utonięcia następuje od paru minut po incydencie do nawet 72 godzin. Może się więc zdarzyć, że człowiek jest zdrowy, czuje się świetnie, po czym po kilku godzinach zaczyna odczuwać duszność."

Wtórne utonięcie - objawy

Wtórne utonięcie nie daje 100% pewnych objawów. Jednak warto obserwować siebie oraz Malucha, kiedy zdarzyło się zachłyśnięcie wodą. Jak tylko pojawią się poniższe objawy, skierujcie się bezpośrednio do najbliższego szpitala:

  • Nadmierne zmęczenie
  • Duszności, ciężki oddech
  • Otumanienie
  • Drażliwość i zmiany nastroju
  • Ból w klatce piersiowej
  • Kaszel

Rocznie na całym świecie notuje się około 1000 przypadków utonięć wtórnych ze skutkiem śmiertelnym u dzieci. Niestety, wielu rodziców nadal nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakim obarczone jest nawet lekkie zachłyśnięcie wodą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie