Objawy depresji u dziecka - jak rozpoznać depresję u dziecka?

Depresja dziecięca przebiega podobnie jak u osób dorosłych. U najmłodszych choroba również wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju, jednak w przypadku dzieci mogą znacznie bardziej nasilać się zachowania buntownicze, agresywne, a nawet autodestrukcyjne jak samookaleczanie się.
Objawy depresji u dziecka - jak rozpoznać depresję u dziecka?
fot. istock.com
10.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Co to jest depresja?

Depresja to choroba o podłożu psychicznym, związana z zaburzeniami nastroju oraz emocji. Zespół zaburzeń emocjonalnych pojawia się w każdym wieku, dlatego może zdarzyć się już u kilkuletnich dzieci. U najmłodszych, podobnie jak u dorosłych, depresja powoduje długotrwałe obniżenie nastroju, co negatywnie wpływa nie tylko na kontakty z rodziną i rówieśnikami, ale i osiągnięcia w nauce.

Depresja u dzieci a nadpobudliwość psychoruchowa

Depresja u dziecka, podobnie jak u osób starszych, związana jest z obniżeniem nastroju i trudnością w odczuwaniu pozytywnych emocji. W przeciwieństwie do dorosłych u najmłodszych często występuje nasilenie się zachowań agresywnych i buntowniczych. Dziecko staje się bardziej drażliwe i szybciej się denerwuje, a niekiedy dochodzi również do aktów autodestrukcyjnych, jak samookaleczenia się. Tego typu objawy depresji, nie mieszczą się w typowej klasyfikacji choroby, dlatego też u dzieci, które cierpią na zaburzenia emocjonalne stwierdza się często nadpobudliwość psychoruchową, np. ADHD.

Zobacz więcej: Depresja poporodowa dotyczy nie tylko kobiet. Jak przechodzą ją mężczyźni?

Depresja - objawy u dzieci

Depresja u dziecka powoduje wiele problemów, zarówno w domu rodzinnym, jak i w szkole. Dzieci, które cierpią na poważne zaburzenia emocjonalne mają bardzo często problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, dlatego osiągają słabe wyniki w nauce i nie chcą się uczyć. Chodzeniu do szkoły towarzyszy nieustający lęk i napięcie, co powoduje pobudzenie psychoruchowe, czego objawem jest, np. wiercenie się na krześle dziecka, które chce jak najszybciej wrócić do domu i zamknąć się w bezpiecznym pomieszczeniu. Zdarza się, że kilkulatek nie chce wyjść z własnego pokoju, cały wolny czas spędza przed komputerem oraz całkowicie wycofuje się z życia towarzyskiego, a każda próba podjęcia z nim kontaktu, kończy się zachowaniem agresywnym ze strony dziecka.  

Depresja u dziecka - jakie są objawy?

fot. istock.com

Dziecięca depresja - objawy w zależności od wieku

Objawy depresji lub ich nasilenie mogą się różnić w zależności od wieku dziecka. U nastolatków w wyniku zaburzeń emocjonalnych dochodzi, przede wszystkim, do zmiany zachowania, z kolei u bardzo małych dzieci zauważa się symptomy somatyczne, związane z funkcjonowaniem ciała. Depresja u najmłodszych jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ maluchy nie potrafią powiedzieć, co jest powodem ich złego samopoczucia. Zdarza się, że dzieci przestają mówić, zaczynają moczyć się w nocy, a nawet cofać w rozwoju. U niektórych najmłodszych w wyniku rozwoju depresji pojawiają się objawy, które na pierwszy rzut oka, przypominają niegroźną infekcję, np.: ból brzucha, duszność, biegunka. U starszych dzieci i nastolatków symptomy depresji są podobne, jak u osób dorosłych. Choroba może powodować, np.: uczucie ciągłego niepokoju i lęku, myśli samobójcze, brak apetytu, problemy z zasypianiem, smutek bez konkretnej przyczyny, ospałość, brak energii życiowej.

Zobacz więcej: "Moja córka kazała zwracać się do siebie męskim imieniem. Czy powinnam się niepokoić?"

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.01.2022 22:22
Ja mam depresję mam te same objawy tylko że ja mam właśnie zbyt duży apetyt.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie