Jak uchronić dziecko przed odwodnieniem?

Jednym z największych niebezpieczeństw, na które są narażone dzieci w okresie upałów, jest odwodnienie organizmu.
Jak uchronić dziecko przed odwodnieniem?
fot. istock.com
27.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jak radzą eksperci, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie dzieci, poza regularnym piciem wody, należy włączyć do ich diety odpowiednią ilość warzyw i owoców, także w postaci soków. Optymalne spożycie wody w przypadku dorosłych powinno wynosić około 2-2,5 litra na dobę, u dziecka zależy od wagi.

Odwodnienie - jak uchronić dziecko?

Zapotrzebowanie dzieci będzie znacznie różniło się od tego właściwego dla osób dojrzałych. Dzienne zapotrzebowanie dziecka na wodę szacuje się w granicach 10-15 proc. jego masy ciała. Im starsze są dzieci, tym większe jest ich zapotrzebowanie na płyny: rośnie ono z 1,3 litra na dobę w grupie 2-3 lat, do 1,9 litra w grupie 9-13 lat. W późniejszym okresie znaczenie ma także płeć: chłopcy potrzebują nieco więcej wody niż ich rówieśniczki. Ma to ścisły związek ze składem ciała i proporcjami między masą mięśniową a tkanką tłuszczową, która nie wymaga wody. Podane wartości uwzględniają wodę zawartą w pokarmach, której ilość szacuje się na 20 proc. dziennego zapotrzebowania. Zapotrzebowanie znacznie wzrasta, gdy dzieci znajdują się w miejscu, gdzie panuje wysoka temperatura lub podejmują jakąś aktywność fizyczną. Wówczas powinny być pojone częściej, małymi porcjami.

Odwodnienie - wprowadź do diety dziecka owoce i warzywa

Ważnym ostrzeżeniem, które wysyła organizm jest uczucie pragnienia, świadczące o tym, że jest odwodniony już w 2-3 proc. W przypadku dzieci trzeba szczególnie dbać o nawodnienie organizmu, gdyż nie zawsze zgłaszają one, że chce im się pić. Należy pamiętać, że wraz z potem organizm wydala niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mikroelementy. Podczas przebywania w wysokich temperaturach organizm szybko traci sód i potas. Aby odzyskać te cenne składniki, poza odpowiednim nawodnieniem organizmu, powinniśmy również zadbać o prawidłowe odżywianie dzieci.

Doskonałym źródłem witamin i mikroskładników są owoce i warzywa, a lato to czas, gdy ich dostępność jest zdecydowanie największa. Dzieci powinny spożywać warzywa w każdym z 5 codziennych posiłków, natomiast owoce, które stanowią dobre źródło energii, mogą okazać się bardzo pomocne w trakcie aktywności fizycznych, których latem dzieci podejmują znacznie więcej niż w innych porach roku. Latem można nabyć m.in. zawierające dużo wody truskawki i arbuzy. Cennym źródłem składników bioaktywnych są borówki, maliny i jagody, dlatego warto włączyć te owoce do diety dzieci.

Odwodnienie dziecka - jak zapobiegać?

fot. istock.com

Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Lato to również okres, gdy wspólnie z dziećmi oddajemy się turystycznym wojażom, spacerom oraz sportom, dlatego potrzebujemy wygodnej i łatwo dostępnej alternatywy dla owoców i warzyw. Wartościowymi zamiennikami dla produktów z tej grupy są soki.

100-proc. sok zachowuje większość wartości odżywczych, zawartych w surowcach, z których jest wytworzony. Soki pasteryzowane dodatkowo są bezpieczniejsze, zwłaszcza latem, kiedy wysoka temperatura sprzyja namnażaniu patogennych drobnoustrojów. Soki będą stanowiły świetny dodatek do posiłku, dzięki któremu zostanie on wzbogacony w cenne witaminy i składniki mineralne. Dzieciom szczególnie polecam sok pomarańczowy z uwagi na wysoką zawartość witaminy C, przy dużym wysiłku fizycznym rozcieńczony z wodą sok będzie szybko nawadniał organizm.

Jak zadbać o prawidłową dietę dziecka latem?

Zbilansowana, bogata w mikroelementy dieta, połączona z odpowiednim nawodnieniem organizmu, powinna zapewnić dzieciom energię i dobre samopoczucie nawet w upalne dni. Lato to dobry moment, by oprzeć dietę dziecka na owocach i warzywach, ze względu na szeroki wybór produktów z tej gamy w tym sezonie. O ile niektóre z nich są dostępne jedynie w stosunkowo niedługim okresie, o tyle w soki możemy zaopatrzyć się przez cały rok. Powstają one z owoców i warzyw najwyższej jakości, zebranych w szczycie sezonu, co przekłada się na zawartość witamin i innych mikroskładników.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Anka (Ocena: 5) 28.07.2020 13:26
Przekupuje syna by pił jak najwięcej mineralnej cisowianki, dokładając do niej owoce, taka woda jest dla niego atrakcyjniejsza do picia. Staram się mu nie dawać nopoi gazowanych które są niezdrowe.
odpowiedz
Zuzia (Ocena: 5) 27.07.2020 19:50
Cieszę się, że w końcu doczekaliśmy się wakacji. Jedzenie jest teraz pyszne. Ale ja postanowiłam nie szaleć. Kupiłam sobie catering dietetyczny warszawski dzień od Pana Gesslera i jestem z niego bardzo zadowolona.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie