5 powodów, by nie wystawiać dziecka na słońce

Dermatolodzy apelują, by niemowlęta do 6. miesiąca życia nawet przez chwilę nie były wystawiane na słońce.
5 powodów, by nie wystawiać dziecka na słońce
fot. istock.com
27.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zdolność do opalenizny człowiek uzyskuje dopiero w drugim miesiącu życia, niemniej jednak wciąż ma bardzo wrażliwą na promieniowanie słoneczne skórę. Starsze dzieci także należy więc chronić przed słońcem. Te partie ciała, które mogą zostać na nie wystawione, należy smarować kremem ochronnym z filtrami nie mniejszymi niż 30, a jeśli dziecko ma fototyp skóry jasny stosuj krem z filtrem powyżej 50.

5 powodów, dla których nie należy dzieci wystawiać na słońce:

  1. Skóra dzieci jest cienka, w związku z czym promieniowanie słoneczne wnika głębiej.
  2. Skóra dzieci ma mniej melaniny. Melanina to brunatny barwnik skóry, który jest produkowany przez specjalne komórki. Dzięki niemu opalamy się, ale też – co najistotniejsze – chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania. Im jej mniej, tym skóra jest bardziej narażona na oparzenie i procesy mutagenne w komórkach.
  3. W warstwie podstawowej skóry dziecka jest dużo komórek macierzystych, które łatwo ulegają mutacjom pod wpływem promieniowania słonecznego.
  4. Dzieci, zwłaszcza małe, łatwiej niż dorośli ulegają oparzeniom słonecznym – oznacza to, że nawet krótkotrwałe przebywanie na słońcu może skutkować takim oparzeniem.
  5. Wykazano, że oparzenie słoneczne w dzieciństwie jest jednym z silnych czynników rozwoju czerniaka w dorosłości.

Pięć powodów, by nie wystawiać dziecka na słońce.

fot. istock.com

Zobacz więcej: Jak uchronić dziecko przed odwodnieniem?

Ciekawe, że ...

oszacowano, iż do 18. – 20. roku życia człowiek przyjmuje około połowy łącznej dawki promieniowania ultrafioletowego, które dotrze do niego za pośrednictwem promieniowania słonecznego, w czasie od urodzenia aż do 60. roku życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie