Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Do oparzeń dochodzi zazwyczaj w wyniku ściągnięcia przez dziecko na siebie naczynia z gorącą wodą, czy szklanki lub kubka z gorącą herbatą, albo kawą.
Co robić, gdy dziecko się poparzy?
fot. istock.com
23.07.2020
Katarzyna Lemanowicz

Co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia? Należy jak najszybciej przerwać jego proces. Jak? Chłodząc poparzone miejsce poprzez polanie go chłodną cieczą. Woda nie musi być zimna, może być nawet letnia. Woda ze skóry odbierze ciepło i spowoduje hamowanie przenikania temperatury w głąb ciała, tym samym spłyci głębokość oparzenia.

Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Ważny jest czas pomocy. Dlatego w sytuacji, gdy dziecko się oparzy w ubraniu, trzeba jak najszybciej wsadzić je do wanny i przez kilka minut polewać letnią wodą. Dopiero później można ściągnąć ubranie. Jeśli przylega do skóry, nie wolno go odrywać!

Oparzenie - rozróżnia się trzy stopnie:

I stopień – zarumienienie, miejsce jest bolesne, piecze;

II stopień – obrzęk, pęcherze wypełnione płynem, silny ból;

III stopień – powstają białoszare lub żółte strupy, a później blizny.

Poparzenie dziecka - zasady postępowania:

Włóż dziecko do wanny i przez kilka minut polej letnią wodą. Podaj lek przeciwbólowy. Zdejmij zalane wrzątkiem ubranie. Jeśli ściśle przylega do skóry, nie odrywaj!

Co zrobić przy lekkim poparzeniu?

Jeżeli jest to oparzenie pierwszego stopnia, to nie ma pęcherzy. Wtedy tylko schładzamy oparzoną powierzchnię. Jeśli nie ma pęcherzy, można się ograniczyć do natłuszczania tego miejsca maścią, którą można dostać w aptece i nałożyć jałowy opatrunek.

Zobacz więcej: Śmierć dziecka w nagrzanym aucie!

Czego nie robić, gdy dojdzie do oparzenia:

  1. Nie przekłuwaj pęcherzy.
  2. Nie dotykaj palcami rany oparzeniowej, by uniknąć zakażenia.
  3. Nie smaruj oparzonej skóry maściami, kremami, białkiem jaja kurzego, czy alkoholem.

Jeżeli pojawi się pęcherz, powinno się z takim dzieckiem pojechać do lekarza. Specjalista obejrzy ranę i ustali sposób leczenia.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.07.2020 09:48
Moja córka popażyła się kiedyś herbatą 😟moja rada- o ile ubranie nie jest przyklejone do skóry, należy jak najszybciej je zdjąć. Mój mąż tego nie wiedział i mamy pamiątkę w postaci blizny😞
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie