Co robić, gdy dziecko się poparzy?

Co zrobić, gdy dojdzie do oparzenia? Należy jak najszybciej przerwać jego proces. Jak? Chłodząc poparzone miejsce poprzez polanie go chłodną cieczą. Woda nie musi być zimna, może być nawet letnia. Woda ze skóry odbierze ciepło i spowoduje hamowanie przenikania temperatury w głąb ciała, tym samym spłyci głębokość oparzenia.
Ważny jest czas pomocy. Dlatego w sytuacji, gdy dziecko się oparzy w ubraniu, trzeba jak najszybciej wsadzić je do wanny i przez kilka minut polewać letnią wodą. Dopiero później można ściągnąć ubranie. Jeśli przylega do skóry, nie wolno go odrywać!
I stopień – zarumienienie, miejsce jest bolesne, piecze;
II stopień – obrzęk, pęcherze wypełnione płynem, silny ból;
III stopień – powstają białoszare lub żółte strupy, a później blizny.
Włóż dziecko do wanny i przez kilka minut polej letnią wodą. Podaj lek przeciwbólowy. Zdejmij zalane wrzątkiem ubranie. Jeśli ściśle przylega do skóry, nie odrywaj!
Jeżeli jest to oparzenie pierwszego stopnia, to nie ma pęcherzy. Wtedy tylko schładzamy oparzoną powierzchnię. Jeśli nie ma pęcherzy, można się ograniczyć do natłuszczania tego miejsca maścią, którą można dostać w aptece i nałożyć jałowy opatrunek.
Zobacz więcej: Śmierć dziecka w nagrzanym aucie!
Jeżeli pojawi się pęcherz, powinno się z takim dzieckiem pojechać do lekarza. Specjalista obejrzy ranę i ustali sposób leczenia.