Skąd się biorą niejadki - poznaj naukowe wyjaśnienie!

Dlaczego karmiony maluch pluje i płacze? Badania zespołu z University of Colorado w Denver dowodzą, że tego typu zachowanie nie wynika z humorów czy złośliwości.
Skąd się biorą niejadki - poznaj naukowe wyjaśnienie!
06.11.2022
Katarzyna Lemanowicz

Temperament to stałe cechy osobowości, występujące u człowieka od wczesnego dzieciństwa. Jest biologicznie zdeterminowany, ale może się powoli zmieniać wraz z upływem czasu i pod wpływem tego, jak wychowujemy nasze pociechy.

W ramach eksperymentu badacze postanowili sprawdzić, w jaki sposób maluchy reagują na nowe zabawki i nieznane jedzenie. Zainteresowanie nowymi rzeczami lub ich unikanie jest jednych z aspektów temperamentu.

Skąd się biorą niejadki?

Zobacz więcej: Co robić, gdy dziecko faworyzuje jednego z rodziców?

Do badań naukowcy zaprosili 136 par matka – dziecko, które trzykrotnie odwiedziły laboratorium. Pierwszy raz maluchy miały 6 miesięcy, drugi - 12, a trzeci - 18. Za pierwszym i drugim razem dzieci dostawały nowe przedmioty do zabawy oraz nieznane wcześniej jedzenie.

Badacze zauważyli, że:

  • kiedy roczne dzieci były zainteresowane nowymi zabawkami, były również otwarte na nieznane wcześniej pożywienie;
  • te, które reagowały negatywnie na nowe przedmioty, nie chciały również próbować nieznanych potraw.

Przy trzecim badaniu naukowcy wprowadzili dzieci do pomieszczenia wypełnionego różnymi przedmiotami, m.in. umieszczono w nim zabawkowy tunel, pudełka, maski przedstawiające zwierzęta.

Oto wynik badania:

  • reakcje na nowe pożywienie są powiązane z reakcjami na nowe zabawki;
  • zależności te występowały, gdy dzieci miały rok, a także pół roku później;
  • jeśli dziecko jest otwarte na nowe rzeczy w wieku 12 miesięcy, będzie otwarte na nowe jedzenie, czy zabawki w przyszłości.

Zobacz więcej: Wady zgryzu a błędy rodziców. Co to ma ze sobą wspólnego?

- Choć temperament jest cechą, z którą się rodzimy, nasze zachowania mogą ulec modyfikacji. Dzięki ogólnemu rozwojowi temperamentu wybredny niemowlak da się zachęcić do spróbowania nieznanej wcześniej potrawy – konkludują naukowcy.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie