Tymczasem wystarczy odrobina wiedzy i możecie ruszać. Również z malcem, który sprawia problemy... Wielogodzinna podróż jest dla dziecka męcząca, dlatego najlepiej ją zniesie śpiąc w foteliku samochodowym. Warto więc rozważyć wyjazd w porze snu dziecka, albo wieczorem, czy wręcz w godzinach nocnych.
Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną dziecka?
Planując wyjazd z dzieckiem za granicę, warto też skonsultować się z lekarzem w sprawie zasad ochrony przed różnymi chorobami zakaźnymi, w tym także ewentualnych szczepień ochronnych.
U niektórych dzieci jazda samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem wywołuje nudności i wymioty, czyli tzw. chorobę lokomocyjną. Pojawiają się wówczas:
- bladość skóry i brak apetytu - małe dzieci przestają się interesować wtedy nawet najbardziej ulubionymi pokarmami,
- zimne poty i nudności - małe dzieci stają się niespokojne, ziewają i zaczynają płakać,
- wymioty.
Choroba lokomocyjna zwykle występuje u starszych dzieci, u młodszych, w pierwszych 2 latach życia, pojawia się stosunkowo rzadko.
fot. istock.com
Jeżeli u twojego malucha wystąpiły objawy choroby lokomocyjnej:
- przerwij ruch lub podróż jak tylko je zauważysz,
- unikaj intensywnego przyspieszania/huśtania i jedź spokojnie,
- przed wyjazdem podaj dziecku tylko lekki posiłek,
- sadzaj go przodem do kierunku jazdy,
- podczas podróży zainteresuj go widokami za oknem lub zajmij zabawą.
Zobacz więcej: Co wpływa na temperament dziecka?
Kilka dodatkowych rad dla podróżujących z dziećmi rodziców:
- Nie karz dziecka i nie złość się na nie za to, że zwymiotowało podczas podróży lub że musisz ją przerwać z powodu jego złego samopoczucia.
- Dziecko nie ma wpływu na objawy choroby lokomocyjnej, samo jest przestraszone i zdenerwowane - potrzebuje Twojej pomocy i wsparcia.
- Uspokój je, przytul i daj odczuć, że nic złego się nie dzieje.
- Nie wprowadzaj nerwowej atmosfery i nie karz dziecka - to tylko pogorszy sytuację. Takim postępowaniem sprawisz, że nie będzie ono chciało więcej podróżować.
- Porozmawiaj ze swoim lekarzem o optymalnym dla Twojego dziecka sposobie zapobiegania chorobie lokomocyjnej, a jeżeli objawy choroby lokomocyjnej u dziecka są nasilone, zapytaj o leki, które można zastosować profilaktycznie.
- Działanie zapobiegające chorobie lokomocyjnej przypisywano korzeniowi imbiru (w postaci suplementów diety), choć w badaniach uzyskano sprzeczne wyniki. Imbir nie powoduje jednak działań niepożądanych charakterystycznych dla leków.