5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

Jest bez smaku i koloru, więc dzieci zamiast wody wolą szklankę słodkiego soku. To jednak kwestia nawyku.
5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody
fot. istock.com
14.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Im szybciej nauczymy dziecko pić wodę, tym szybciej wyrobimy w nim zdrowe przyzwyczajenie, które będzie procentowało przez całe życie. Warto o tym pamiętać szczególnie, kiedy w perspektywie mamy letnie upały.

Lekarze i dietetycy zgodnie wskazują wodę jako jeden z najważniejszych elementów diety dziecka. Soki owocowe, choć zawierają witaminy, zazwyczaj mają też w swoim składzie sporo cukru, a ten przyczynia się do problemów z otyłością i próchnicy. Szklanka soku doskonale sprawdzi się jako deser lub przekąska, pragnienie jednak zdecydowanie zdrowiej gasić wodą.

Co ciekawe, według badania przeprowadzonego dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”, co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia. Zdaniem aż 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe, co potwierdza naszą niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych.  

Jak przekonać dziecko do picia wody?

fot. istock.com

Woda - ile dzieci powinny pić wody?

Organizm dziecka w dużej mierze składa się z wody. U noworodków stanowi ona aż 80%, a u rocznego dziecka około 65%  masy ciała. Właśnie dlatego dzieci są bardzo wrażliwe na zakłócenia bilansu wodnego. Przyjmuje się, że optymalna dawka wody, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, odpowiada 1/10  ich masy ciała. Zatem maluch ważący 10 kg powinien przyjmować w ciągu doby 1  litr płynów (w bilansie uwzględniamy także wodę zawartą w pokarmie). Zalecane jest picie małych porcji, najlepiej około 100-150 ml w ciągu godziny.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać nadwagę u dziecka i od czego zacząć dietę?

Woda - kiedy ją pić?

Uczucie pragnienia jest pierwszą oznaką odwodnienia organizmu. Dlatego proponuj maluchowi wodę częściej, nie tylko wtedy, gdy już chce mu się pić. Latem najlepiej popijać po kilka łyków co godzinę, dzięki temu organizm będzie odpowiednio nawodniony, a jednocześnie unikniemy uczucia pełnego brzuszka. Ważne też, by dziecko miało stały i ułatwiony dostęp do wody, tak aby samo mogło często po nią sięgać.

Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w domu dystrybutora wody źródlanej. Prosty i łatwy w obsłudze dozownik sprawia, że woda źródlana jest zawsze pod ręką, a dziecko samo może nalać jej sobie do kubka, a co najważniejsze, woda z takiego dystrybutora pozostaje długo świeża i nienarażona na zanieczyszczenia.

Zdrowy nawyk popijania wody łatwiej wyrobić w dziecku, gdy sami dajemy dobry przykład. Psychologowie rozwojowi podkreślają, że dzieci kopiują zachowania, które dostrzegają w swoim otoczeniu. My także więc pijmy wodę, a nie na przykład napoje gazowane. Argument - "mamusia może pic colę, bo jest duża, a dzieci piją wodę" - działa na krótką metę.

Zobacz więcej: 6 zasad bezpieczeństwa, które powinno znać każde dziecko

5 sposobów na przekonanie dziecka do picia wody

#1 Nadaj wodzie smak. Dodaj do wody świeży sok z cytrusów lub wrzuć do szklanki kilka małych owoców.

#2 Kup specjalny, kolorowy bidon, w którym może zabrać wodę do przedszkola lub szkoły.

#3 Pij wodę razem z dzieckiem. Czasem wystarczy kilka łyków wody wypitych przez mamę, aby zachęcić pociechę do powtórzenia tej czynności. 

#4 Zastosuj wygodne rozwiązania np. dystrybutor wody w kuchni. Dzięki niemu dziecko będzie mogło samodzielnie i bezpiecznie nalać wody źródlanej do kubka. Taka samodzielność da mu również poczucie „dorosłości", co zawsze działa na smyka motywująco.

#5 Rozmawiaj o wodzie. Pokaż dziecku, jak ważna jest woda dla zdrowia i otoczenia. Możesz skorzystać z książeczek edukacyjnych albo posiać rzeżuchę lub inne nasiona, a następnie razem z dzieckiem podlewać je wodą i obserwować jak szybko dzięki niej rosną.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 5) 14.08.2020 13:50
Po prostu wrzucam młodemu do szklanki z mineralną cisowianką owoców i tak namawiam go do picia, ten sposób zawsze działa. :)
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie