Dzieci jedzące ryby lepiej śpią i są inteligentniejsze

Konsumpcja ryb sprzyja osiąganiu wyższych wyników na skali inteligencji przez dzieci w wieku szkolnym. Efekt ten związany jest prawdopodobnie z lepszą jakością snu.
Dzieci jedzące ryby lepiej śpią i są inteligentniejsze
fot. istock.com
15.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii w USA ustalili, że maluchy w wieku 9-11 lat, które spożywają ryby co najmniej raz w tygodniu, szybciej zasypiają, rzadziej budzą się w nocy i są mniej zmęczone w ciągu dnia, niż dzieci, w których diecie ryby nie goszczą zbyt często.

Ponadto dzieci konsumujące ryby uzyskują przeciętnie o około 4 punkty więcej w testach mierzących inteligencję.

Zdrowe jedzenie dzieci

fot. istock.com

Zalety jedzenia ryb

Chociaż związki pomiędzy kwasami omega-3, zawartymi w rybach, a wyższą inteligencją, a także kwasami omega-3 a lepszą jakością snu są dobrze znane, do tej pory nie udało się ich wykazać w jednym badaniu. Zrobili to naukowcy z Pensylwanii, którzy w swoim badaniu nie brali pod uwagę suplementów diety, ale wyłącznie prawdziwe produkty spożywcze, w tym wypadku ryby.

W badaniu uczestniczyło 541 chińskich dzieci, które wypełniały kwestionariusz na temat częstotliwości spożycia ryb w ostatnim miesiącu oraz testy na inteligencję, według Skali Inteligencji Wechslera dla Dzieci. Rodzice udzielali natomiast informacji na temat nawyków sennych swoich pociech.

Zobacz więcej: Jak pomóc pierworodnemu przygotować się do roli starszego rodzeństwa?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie