Tak, jest bardzo ważne. Mięso to bogactwo wielu składników odżywczych i powinno stanowić ważny element diety Twojego dziecka. Białko, żelazo, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały – mięso dostarcza ważnych składników dla rozwijającego się organizmu. Dieta małego dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.
Mięso ryb jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Kwasy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju narządu wzroku i mózgu, szczególnie jego funkcji poznawczych. Ponadto mięso ryb jest bogate w minerały: jod, potas, fluor, fosfor, żelazo oraz w witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz niezbędną do prawidłowego wzrostu witaminę D.
Mięso białe zawiera stosunkowo mało tłuszczu przy dość dużej ilości potrzebnego do wzrostu organizmu białka i obecnych w nim aminokwasów niezbędnych do tworzenia tkanek, a także żelazo, cynk oraz witaminy, m.in. witaminę B12.
Zobacz więcej: Dzieci jedzące ryby lepiej śpią i są inteligentniejsze
Mięso czerwone zawiera łatwo przyswajalne żelazo. Dotyczy to szczególnie wołowiny. Zawartość tłuszczu w mięsie wołowym jest nieznacznie wyższa w porównaniu z mięsem drobiowym. Należy pamiętać, że w przypadku alergii na białko mleka krowiego dziecko może mieć problemy również po spożyciu mięsa wołowego i cielęcego.
Mięso do diety dziecka karmionego piersią wprowadzamy w 7 miesiącu życia, a do diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym w 6 miesiącu życia. Wprowadzamy je po udanych próbach wprowadzenia pierwszych owoców i warzyw.
Na początek najlepiej wybrać indyka. Indyk jest najlepszym wyborem dla małego dziecka, ponieważ jest delikatny, nie jest ciężkostrawny, a indyk jako zwierzę bardzo źle znosi terapie antybiotykowe, więc jest spore prawdopodobieństwo, że nawet jeśli wybierzesz mięso z niepewnego miejsca, indyk będzie zdrowy i nienafaszerowany chemią. Od 6 miesiąca życia dziecka podajemy: indyka, kurczaka, królika i jagnięcinę. Po 10 miesiącu życia dziecka podajemy: cielęcinę, wołowinę, wieprzowinę i dziczyznę. Gdy dziecko skończy rok, śmiało możesz mu podawać kaczkę i baraninę.
Jeżeli chodzi o ryby, to najpierw proponujemy dziecku ryby o mniejszej ilości tłuszczu: dorsza, mintaja, morszczuka, sandacza, następnie tłustsze: łososia, pstrąga, makrelę, halibuta.
Posiłek zawierający mięso podajemy raz dziennie. Mięso białe lub czerwone podajemy 2 – 3 razy w tygodniu, a 2 razy w tygodniu serwujemy ryby.
Czego należy unikać?
Dietetycy uważają, że wegetariańska dieta dla dziecka jest możliwa, przy czym wymaga ona rzetelnej wiedzy o potrzebach rosnącego organizmu, dyscypliny oraz zbilansowania. Jest o wiele trudniejsza do ułożenia i zastosowania niż dla dorosłego.