Mięso w diecie niemowlęcia - czy jest ważne?

Mięso to bogactwo wielu składników odżywczych i powinno stanowić ważny element diety twojego dziecka. Sprawdź, które mięso jest najlepsze oraz jak podawać dania mięsne
Mięso w diecie niemowlęcia - czy jest ważne?
fot. istock.com
16.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Czy mięso w diecie niemowlaka jest ważne?

Tak, jest bardzo ważne. Mięso to bogactwo wielu składników odżywczych i powinno stanowić ważny element diety Twojego dziecka. Białko, żelazo, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały – mięso dostarcza ważnych składników dla rozwijającego się organizmu.  Dieta małego dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju.

Jakie mięso wybrać?

Mięso ryb jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Kwasy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju narządu wzroku i mózgu, szczególnie jego funkcji poznawczych. Ponadto mięso ryb jest bogate w minerały: jod, potas, fluor, fosfor, żelazo oraz w witaminy z grupy B, witaminę A i E oraz niezbędną do prawidłowego wzrostu witaminę D.

Mięso białe zawiera stosunkowo mało tłuszczu przy dość dużej ilości potrzebnego do wzrostu organizmu białka i obecnych w nim aminokwasów niezbędnych do tworzenia tkanek, a także żelazo, cynk oraz witaminy, m.in. witaminę B12.

Zobacz więcej: Dzieci jedzące ryby lepiej śpią i są inteligentniejsze

Mięso czerwone zawiera łatwo przyswajalne żelazo. Dotyczy to szczególnie wołowiny.  Zawartość tłuszczu w mięsie wołowym jest nieznacznie wyższa w porównaniu z mięsem drobiowym. Należy pamiętać, że w przypadku alergii na białko mleka krowiego dziecko może mieć problemy również po spożyciu mięsa wołowego i cielęcego.  

Mięso w diecie dziecka
fot. istock.com

Mięso w diecie - od jakiego wieku dziecka podawać?

Mięso do diety dziecka karmionego piersią wprowadzamy w 7 miesiącu życia, a do diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym w 6 miesiącu życia. Wprowadzamy je po udanych próbach wprowadzenia pierwszych owoców i warzyw.

Jakie mięso na którym etapie życia jest najlepsze?,

Na początek najlepiej wybrać indyka. Indyk jest najlepszym wyborem dla małego dziecka, ponieważ jest delikatny, nie jest ciężkostrawny, a indyk jako zwierzę bardzo źle znosi terapie antybiotykowe, więc jest spore prawdopodobieństwo, że nawet jeśli wybierzesz mięso z niepewnego miejsca, indyk będzie zdrowy i nienafaszerowany chemią. Od 6 miesiąca życia dziecka podajemy: indyka, kurczaka, królika i jagnięcinę. Po 10 miesiącu życia dziecka podajemy: cielęcinę, wołowinę, wieprzowinę i dziczyznę. Gdy dziecko skończy rok, śmiało możesz mu podawać kaczkę i baraninę.

Jeżeli chodzi o ryby, to najpierw proponujemy dziecku ryby o mniejszej ilości tłuszczu: dorsza, mintaja, morszczuka, sandacza, następnie tłustsze: łososia, pstrąga, makrelę, halibuta.

Ile mięsa podawać dziecku i w jaki sposób to robić?

Posiłek zawierający mięso podajemy raz dziennie. Mięso białe lub czerwone podajemy 2 – 3 razy w tygodniu, a 2 razy w tygodniu serwujemy ryby.

Czego należy unikać?

  • surowego mięsa;
  • mięsa smażonego;
  • konserw, marketowych wędlin, pasztetów;
  • podrobów;
  • mrożonych ryb z azjatyckich hodowli.

Dietetycy uważają, że wegetariańska dieta dla dziecka jest możliwa, przy czym wymaga ona rzetelnej wiedzy o potrzebach rosnącego organizmu, dyscypliny oraz zbilansowania. Jest o wiele trudniejsza do ułożenia i zastosowania niż  dla dorosłego.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Luiza (Ocena: 5) 18.03.2021 11:52
Mój syn je sporo, bo już na samym początku nie wystarczało mu jedzenie tylko z piersi i musiałam mu dawać dodatkowo mleko modyfikowane, aby nie był głodny. Wybór padł na mm Humana, bo ma dobry skład i jest higienicznie zapakowane w puszkę a nie jakiś worek. Teraz synek ma 6 miesiący i powoli wprowadzam mu mięso indyka i kurczaka. Kamilek je wszystko ze smakiem i prawidłowo przybiera na wadze :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie