>

Czy styl życia i wiek rodziców ma wpływ na zdrowie potomstwa?

Poznaj zaskakujące wyniki badań!
Czy styl życia i wiek rodziców ma wpływ na zdrowie potomstwa?
fot. istock.com
20.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy styl życia rodziców wpływa na zdrowie potomstwa
  • poznaj wyniki badań dotyczące zależności jakości życia dziecka a stylu życia rodzica

Badacze z University of Exeter Medical School dowiedli, że dzieci, których rodzice żyli dłużej, mają większe szanse na to, że nie będą zapadały na schorzenia serca i nowotwory nawet w szóstej i siódmej dekadzie swojego życia.

Styl życia rodzica a zdrowie potomstwa

Przeanalizowano dane 186 tys. osób w wieku 55-73 lat, które obserwowano przez osiem lat, Po uwzględnieniu stylu życia badanych osób, np. palenia tytoniu, aktywności fizycznej, diety i otyłości, stwierdzono, że skłonność do chorób zależy również od tego, jak długo żyli i chorowali rodzice.

Brytyjscy uczeni wyliczyli, że każde dodatkowe 10 lat życia rodziców, począwszy od wieku 70 lat, zmniejsza ryzyko zgonu ich dzieci z powodu chorób sercowo-naczyniowych o 20 proc., zaś z powodu nowotworów o 7 proc.

Naukowcy poszli o krok dalej – postawili tezę, że długość życia naszych rodziców pozwala określić, w jakim stopniu jesteśmy zagrożeni różnymi chorobami, szczególnie schorzeniami układu krążenia.

Zobacz więcej: Dlaczego dzieci lubią się brudzić?

Na początku 2016 r. pojawił się raport z badań, z którego wynika, że dzieci rodziców, którzy cieszyli się długim życiem, dziedziczą ich geny chroniące przed otyłością i chorobami, np. nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą. Ale o tym, jak te predyspozycje zostaną wykorzystane, decyduje styl i higiena życia.

SONDA
Robisz regularnie badanie mammograficzne?
Robisz regularnie badanie mammograficzne?

Polecane wideo

Zgodnie ze znakiem zodiaku - jak znaleźć prawdziwą miłość?
Zgodnie ze znakiem zodiaku - jak znaleźć prawdziwą miłość? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie