Ruch i dobrze zbilansowana dieta są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka

To nie tylko prawidłowo zbilansowana dieta, choć cieszymy się, że rodzice są coraz bardziej świadomi, jak rozsądnie karmić dzieci. A co jeszcze?
Ruch i dobrze zbilansowana dieta są ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka
fot. istock.com
20.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak zadbać o zdrowie dziecka;
  • jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dziecka;
  • na jaką aktywność fizyczną dla dziecka postawić;
  • jakie niebezpieczeństwa kryje brak aktywności fizycznej dziecka;
  • poznaj podstawowe zasady związane z ruchem i prawidłowym odżywianiem.

Wiele dzieci boryka się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z tak prozaicznych przyczyn, jak niewystarczająca aktywność fizyczna czy nieprawidłowa, zbyt uboga w warzywa i owoce dieta.

Dobre rozplanowanie czasu poświęconego na ruch i odpoczynek, wybór odpowiednich aktywności fizycznych i zapewnienie przedszkolakowi dobrze zbilansowanej diety są to ważne elementy niezbędne do prawidłowego rozwoju, który na tym etapie życia jest bardzo dynamiczny.

Prawidłowy rozwój dziecka - jak o to zadbać?

Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzują się naturalną potrzebą poznawania świata, a ruch jest na to doskonałym sposobem. To jeden z podstawowych bodźców rozwojowych, który nie tylko usprawnia fizycznie, ale też całościowo wpływa na rozwój charakteru. Aktywność fizyczna jest dla dziecka środkiem do zdobywania wiedzy na temat otaczającego go świata, daje możliwość poznania samego siebie i swoich umiejętności. Wpływa też pozytywnie na jego psychikę, ponieważ wywołuje ogrom emocji i przeżyć. Postarajmy się jednak dziecka do niczego nie zmuszać i nie proponować zajęć, które tylko nam wydają się atrakcyjne. Nie każde dziecko czuje się komfortowo np. w sportach wymagających rywalizacji, dlatego należy zawsze brać pod uwagę jego predyspozycje nie tylko fizyczne, ale też psychiczne.

Zobacz więcej: Jak pomóc dziecku odnaleźć radość, gdy jest źle?

Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna stymuluje prawidłowe funkcjonowanie organizmu dziecka, wzmacnia, kształtuje i usprawnia układy: ruchowy, nerwowy, wegetatywny, krwionośny. Musi iść jednak w parze z odpowiednio zbilansowaną dietą.

W czasie ruchu następuje wzrost mięśni, poprawia się krążenie, praca serca i płuc. Intensywny okres wzrostu przedszkolaka powinien się także charakteryzować posiłkami wyjątkowo bogatymi w witaminy i inne składniki odżywcze. Ważne, aby dieta dziecka była w tym czasie jak najbardziej urozmaicona, ponieważ tylko w ten sposób jego organizm otrzyma niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze.

Ruch to zdrowie

fot. istock.com

Podstawowe zasady związane z ruchem i prawidłowym odżywianiem

Po pierwsze – ruch i aktywna zabawa

Aby zajęcia ruchowe były atrakcyjne dla wieku przedszkolnego, powinny mieć przede wszystkim formę zabawy, która jest także źródłem radości. Bieganie, berek, zabawa w chowanego, skoki przez kałuże podczas jesiennego spaceru, jazda na sankach czy lepienie bałwana zimą - to doskonałe ćwiczenia, które jednocześnie zahartują młody organizm. Jeśli zaś pogoda nie sprzyja aktywności na podwórku, istnieje wiele sposobów na to, aby bawić się aktywnie w domu. Zamiast kolejnej bajki w telewizji czy godziny przed komputerem, można włączyć muzykę i zachęcić malucha do tańca, skakania czy klaskania w jej rytm. Jeżeli dziecko lubi aktywność ruchową, dobrym wyborem są zajęcia związane z konkretnymi dyscyplinami sportu.

Sport to bardzo ważny element w życiu każdego dziecka. Zajęcia ruchowe to nie tylko dobra zabawa, lecz także szansa na wszechstronny rozwój. Poszczególne dyscypliny sportowe mają wpływ na charakter naszego dziecka.

Aktywność fizyczna towarzyszy całemu naszemu życiu, a u dzieci nie oznacza jedynie uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego, ale także codzienną radość w zabawie i ruchu na świeżym powietrzu. Sport początkowo powinien kojarzyć się dzieciom z dobrą zabawą, a nie z trudnymi, wyczerpującymi treningami, ponieważ zbyt duży wysiłek zabija motywację do dalszej pracy. Sport w ujęciu globalnym uczy współpracy, rywalizacji, radzenia sobie z wygraną i przegraną oraz własnymi słabościami, a także brania odpowiedzialności za swoje czyny. Gry zespołowe jak na przykład piłka nożna, czy siatkowa uczą współpracy i komunikowania się z innymi. Boks, sztuki walki pozwalają na wzmocnienie pewności siebie, wytrwałości, poczucia własnej wartości. Tenis, czy pływanie łączą się z presją otoczenia i walką z samym sobą w doskonaleniu swoich umiejętności. Sport wiąże się z tzw. wzmocnieniem charakteru, ponieważ wymaga wysiłku nie tylko fizycznego, ale także psychicznego: dzieci muszą zmagać się ze swoimi lękami, słabościami, podejmowaniem trudnych wyborów, oczekiwaniami ze strony trenera, rodziny, rówieśników. Zachęcając maluchy do sportu warto wziąć pod uwagę ich preferencje. Zbadane przez mamy deklarują, że 47 proc. dzieci regularnie jeździ na rowerze, 33 proc. pływa, 32 proc. gra w piłkę nożną, 23 proc. tańczy.

kontakt z natura
fot.istock.com

Po drugie – aktywny kontakt z naturą

Przebywanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą jest niezbędnym elementem rozwoju dziecka. Dobrym pomysłem na aktywność fizyczną jest spacer do parku lub lasu, gdzie otoczenie sprzyja aktywnym grom i zabawom. Można zaproponować dziecku naśladowanie ruchów zwierząt żyjących na wolności, np. skoki żaby, stanie na jednej nodze jak bocian czy skradanie się jak lisek. Możemy też obserwować przelatujące ptaki, kręcąc głową w prawo i lewo, co rozluźni okolice kręgosłupa szyjnego. Warto też w takim miejscu zastosować ćwiczenia oddechowe, aby jak najlepiej dotlenić mózg dziecka.

Zobacz więcej: Wychowanie a inteligencja dziecka - jaki ma związek?

Po trzecie – aktywności grupowe

Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędny jest jego kontakt z rówieśnikami. To właśnie głównie wspólne gry i zabawy uczą dzieci dostosowania się do panujących zasad i norm, kształtują ich samodyscyplinę oraz uczą współpracy i zdrowej rywalizacji.

Dlatego tak ważne są aktywne zajęcia w przedszkolu lub organizowanie wspólnych ćwiczeń dla dzieci, np. przez grupę rodziców. Doskonałą propozycją będą wszelkie aktywności zespołowe, jak gra w piłkę czy sztafeta, w której rolę pałeczki spełni zwykły patyk lub zabawka. Zapewnią one dużą dawkę ruchu, a jednocześnie konieczność współdziałania. Nutę zdrowej rywalizacji wprowadzą z kolei zawody, np. wyścigi polegające na przebiegnięciu określonego dystansu, jak i te, które przeprowadzić można w domu, np. zbudowanie najwyższej wieży z klocków w określonym czasie.

Po czwarte – urozmaicona dieta

Uzupełnieniem wysiłku fizycznego dziecka powinna być prawidłowo skomponowana dieta. Ważne, aby znalazły się w niej pełnowartościowe produkty z różnych grup. Największy jednak udział powinny mieć warzywa i owoce, których, według zaleceń specjalistów, należy spożywać co najmniej 5 porcji dziennie, a jedną z nich może być szklanka soku.

Zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze mają doskonały wpływ na prawidłowy rozwój organizmu dziecka. Dlatego właśnie warto poświęcić chwilę na zastanowienie się, jak ma wyglądać jadłospis naszego przedszkolaka. Tym bardziej, że komponowanie urozmaiconej diety nie musi być trudne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że alternatywą dla warzyw i owoców są powstałe z nich soki czy musy, dzięki którym szybko i wygodnie zapewnimy dzieciom dawkę witamin np. na spacerze czy placu zabaw.

dieta dziecka
fot. istock.com

Po piąte – odpowiednia dawka energii i nawodnienie

Dla organizmu przedszkolaka ważna jest też odpowiednia dawka energii. Musi być dostosowana do zaplanowanych na dany dzień aktywności. Wycieczka, trening, czy zawody sportowe wymagają nawodnienia i bardziej energetycznych posiłków, niż np. czas spędzony na budowaniu z klocków.

Dziecku powinno się dostarczyć tyle energii, ile jest w stanie spożytkować danego dnia. Nie wolno przede wszystkim zaniedbywać jednego z podstawowych posiłków, jakim jest śniadanie. Dobrze skomponowane zapewni maluchowi energię na najbliższe godziny. To nie musi być nic skomplikowanego, wystarczą kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, do tego szklanka soku lub kubek kakao, albo np. miska płatków z orzechami. W czasie wzmożonego wysiłku fizycznego nie możemy też zapominać o nawadnianiu organizmu małego sportowca. Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie wody, a przy wysiłku trwającym ponad dwie godziny - także np. soku lub musu, które wraz z płynami uzupełniają utracone podczas wysiłku, a zawarte w owocach i warzywach substancje mineralne, dając maluchowi zastrzyk dodatkowej energii.

Zobacz więcej: Kiedy dziecko powinno mieć zwierzątko?

Polskie mamy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne w życiu dziecka są ruch i odpowiednia dieta. Badania pokazują, że aż 66 proc. ankietowanych mam dzieci w wieku 3-6 lat ocenia, że ich dziecko odżywia się stosownie i jest bardzo aktywne fizycznie.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Amelia (Ocena: 5) 25.03.2021 09:31
Mój mały brzdąc ma tyle energii, że nie potrafi dłuższej chwili wysiedzieć w miejscu. Ciągle muszę zapewniać mu rozrywkę, żeby się nie nudził. Dzisiaj graliśmy w Siódme Poty, gdzie trzeba poruszać się pionkami po planszy, ale również wykonywać ćwiczenia. Mały się zmęczył, więc chociaż przez chwilę była cisza i spokój :P
odpowiedz
Polecane dla Ciebie