Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych?

Proszę! Mówcie o tym swoim dzieciom i innym, które znacie i wyjaśnijcie, jak jest to niebezpieczne!
Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych?
fot. istock.com
24.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych;
  • jakie jest ryzyko napicia się przez dziecko napoju energetycznego;
  • czym grozi przedawkowanie przez dziecko kofeiny.

Napojów energetycznych nie powinny pić dzieci poniżej 16 roku życia, jednak polskie prawo nie zabrania sprzedaży tych produktów osobom niepełnoletnim. Nierzadko sami rodzice pozwalają swoim pociechom pić te napoje, co może być tragiczne w skutkach.

Dlaczego dziecko nie powinno pić napojów energetycznych?

Napoje energetyczne zawierają kofeinę i taurynę, które działają na układ nerwowy pobudzająco, jednak nie są to produkty dla dzieci. Zawartość tych składników jest dostosowana do osoby dorosłej. Kołatanie serca, napady agresji czy nudności, to jedne z wielu działań ubocznych. Lekarze alarmują, że takie napoje spożywane systematycznie wycieńczają zwłaszcza młode organizmy. Duże dawki kofeiny mogą doprowadzić do zaburzeń układu krążenia i problemów z sercem, a nawet zawałów.

Nie tylko o zakazy chodzi

Dzieci w wieku szkolnym często dysponują już gotówką, za którą po lekcjach mogą samodzielnie zakupić energetyki w sklepie. Dziecko bez problemu może nabyć taki napój, dlatego niezwykle ważne jest, aby nie pozwalać dziecku pić te napoje. Zakazany owoc smakuje najlepiej, a dzieci bardzo dobrze wiedzą, choćby z reklam, że napój ten może pomóc w nauce, pobudzi i zmniejszy zmęczenie. Często nie mają pojęcia, że jednocześnie może doprowadzić do tragedii. Dlatego warto uświadamiać je, dlaczego nie może ich pić.

Zobacz więcej: Beztroska zabawa przynosi mnóstwo korzyści w emocjonalnym rozwoju maluchów - to pewne!

Dwa miesiące temu 13-letnia Victoria ze Szwecji trafiła do szpitala ze stanem przedzawałowym po tym, jak samodzielnie kupiła i wypiła dwa napoje energetyczne.
"Proszę! Proszę! Mówcie o tym swoim dzieciom i innym, które znacie i wyjaśnijcie, jak jest to niebezpieczne. Mała butelka 250 ml to maksimum dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Energetyki nie są dla dzieci!" - napisała mama dziewczynki na Facebooku, by przestrzec innych rodziców.

Na szczęście, dzięki otrzymanej pomocy medycznej, Victorii nic się nie stało. Mniej szczęścia miał 16-letni Davis Allen Cripe. Nastolatek zmarł  po przedawkowaniu kofeiny. Zdaniem lekarzy Davis w ciągu dwóch godzin spożył około 470 mg kofeiny: 142 mg (latte), 90 mg (napój gazowany), 240 mg (napój energetyczny).

– W jego organizmie było za dużo kofeiny, która doprowadziła do arytmii serca – stwierdził koroner Gary Watts. To było przyczyną zgonu nastolatka.

SONDA
Czy twoje dziecko pije napoje energetyczne?
Czy twoje dziecko pije napoje energetyczne?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 08.04.2021 19:47
Takie napoje są szkodliwe dla zdrowia. Przykład idzie z góry, więc u nas w domu nawet dorośli nie piją energetyków. Dzieci są nauczone, że kupuje się cisowiankę lub wyciska soki ze świeżych owoców i nawet ich nie ciągnie do gazowanego słodkiego picia.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie