Czy można rozpoznać psychopatię u małego dziecka?

Najnowsze badania naukowe mogą zmienić życie wielu osób!
Czy można rozpoznać psychopatię u małego dziecka?
fot. istock.com
25.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • jak rozpoznać psychopatię;
  • kiedy najwcześniej można rozpoznać psychopatię;
  • jak diagnozować psychopatię;
  • jak leczyć psychopatię.

Psychopatia jest zjawiskiem dotyczącym życia psychicznego człowieka, który budzi strach u wielu ludzi. O psychopatach słyszymy w wiadomościach, czytamy w powieściach kryminalnych albo oglądamy ich w horrorach. Nic więc dziwnego, że psychopatia kojarzy się wyłącznie z przemocą i sianiem terroru. Tymczasem ten typ osobowości ma swoje określone cechy, które, owszem, mogą sprawić, że osoba nim obarczona krzywdzi innych, jednak wcale nie musi tak być. Wiele zależy od odpowiednio wczesnego rozpoznania psychopatii i rozpoczęcia terapii.

Psychopatia - jak ją rozpoznać?

Dowodzona przez Rebeccę Waller grupa naukowców z uniwersytetu w Michigan przeprowadziła zakończone w 2016 roku badania, które dowodzą, że wczesne symptomy psychopatii można rozpoznać już u dwulatków. Badanie przeprowadzono na 731 dzieciach. Rozpoczęto je, gdy maluchy miały dwa lata i kontynuowano do 9,5 roku.

Pięć podstawowych cech charakterystycznych dla psychopatii to:

  1. Brak poczucia winy za złe zachowanie;
  2. Kontynuacja złego zachowania pomimo kary;
  3. Samolubność, dziecko nie dzieli się z innymi;
  4. Notoryczne kłamstwa;
  5. Przebiegłość, manipulowanie ludźmi.

W pierwszym etapie badania, cechy psychopatyczne u dzieci zostały zauważone przez ich matki. Inni ludzie zaczęli dostrzegać nieprawidłowości, gdy maluchy skończyły trzy lata. Oczywiście, problemy w grupie rówieśniczej przyczyniały się do pogłębienia aspołecznych zachowań u dziecka.

Dziecko złość

fot. istock.com

Dzięki odkryciu, jest szansa na normalne dorosłe życie dla tych dzieci. Cała nadzieja w terapii i odpowiednim traktowaniu malucha. W jego wychowaniu należy w sposób szczególny podkreślić empatię i zachowania społeczne. Psychopata bardzo słabo odczuwa emocje, nie umie też rozpoznać ich u innych ludzi. Do takiego dziecka trzeba się odnosić łagodnie, z ogromną czułością. Ponieważ same mają poważne deficyty emocjonalne, muszą te emocje od kogoś otrzymywać. Jeżeli będą one pozytywne, dziecko będzie mogło w przyszłości normalnie funkcjonować.

Zobacz więcej: Dlaczego dzieci nie powinny pić napojów energetycznych?

Miłe Supermamy, jeśli ktoś spośród kolegów i koleżanek waszych dzieci wykazuje opisane wyżej zachowania, nie oceniajcie go z miejsca jako patologii i nie ograniczajcie swojej pociesze kontaktów z nim, tylko udajcie się do pedagoga w przedszkolu czy szkole, bo być może dziecko potrzebuje pomocy. Kto wie, czy nie zmienicie w ten sposób czyjegoś życia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie