Wysoka masa urodzeniowa a otyłość w późniejszych latach!

Czy noworodki wagi ciężkiej są bardziej od innych narażone na otyłość? Naukowcy odpowiadają.
Wysoka masa urodzeniowa a otyłość w późniejszych latach!
fot. istock.com
02.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy wysoka masa urodzeniowa wpływa na otyłość w późniejszych latach;
  • co wpływa na otyłość wśród dzieci.

Krewni i znajomi biorą maluszka na ręce i dziwią się: Jaki on ciężki! Kawał noworodka się urodziło, nie ma co. Pytanie brzmi: czy z dużej masy urodzeniowej wynika coś dla przyszłości dziecka? Naukowcy z University of Virginia School of Medicine w Charlottesville uważają, że tak. Ich badania pokazały, że noworodki ważące ponad 4,5kg są o 69% bardziej od innych dzieci narażone na otyłość w wieku przedszkolnym.

Otyłość wśród dzieci - statystyki

Wyżej wspomniani naukowcy przebadali 10 186 dzieci – wśród nich były zarówno dzieci urodzone o czasie, jak i wcześniaki. W grupie siedmio- i ośmiolatków 23% stanowiły dzieci otyłe z dużą masą urodzeniową, a 14% - również otyłe, ale z normalną masą urodzeniową. Wśród wcześniaków natomiast było, tak jak w poprzedniej grupie 14% dzieci otyłych, które po narodzinach ważyły normalnie, a 28% - dzieci otyłych, które urodziły się bardzo duże... lub bardzo małe! U wcześniaków także niska masa urodzeniowa może zwiększyć ryzyko otyłości w kolejnych latach.

Niestety, Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc na świecie pod względem nadwagi u dzieci. Statystyki mówią, że aż 31,2% naszych ośmiolatków ma problemy z nadmierną masą ciała! Krytykuje się u nas otyłość amerykańskich dzieci, a tymczasem w USA dzieci z nadwagą jest 32%, a więc mniej więcej tyle, ile w Polsce.

Zobacz więcej: Lekarka powiedziała, że jej dziecko jest za grube. Czy miała rację?

niemowlę z nadwagą
fot. istock.com

Waga odkrycia

Waga odkrycia jest znacznie większa od wagi ciężkich noworodków – dzięki tej wiedzy możemy bowiem ustrzec maluchy przed otyłością. Skoro wiadomo, że niektóre z nich są na nią bardziej narażone, ich rodzice będą na to przygotowani i od początku poświęcą dużo uwagi zdrowemu trybowi życia szkraba. Zarówno te większe maluchy, jak i wszystkie inne powinny spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i dużo się ruszać. Ponadto nie należy ich namawiać do jedzenia i ostrożnie dawkować potrawy słodzone i fast-food. Wiadomo, że każdy może od czasu do czasu zjeść coś, co niekoniecznie ma zbawienny wpływ na jego zdrowie – dziecko również. Byle nie było tego za dużo.

Oczywiście nie każdy mały człowiek ważący ponad 4,5kg jest skazany na dietę, bo dane dotyczą większości, a większość to przecież nie wszyscy. Niezależnie jednak każdy rodzic powinien mieć na uwadze zdrowy tryb życia dziecka, by pewnego dnia nie okazało się, że jego stale dopieszczany pączuszek nie może dosięgnąć swoich stóp, by zawiązać buty.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 06.04.2021 15:19
Ważyłam 4950 nigdy nie miałam problemów z wagą
odpowiedz
Polecane dla Ciebie