Czy pozwolenie dziecku na jedzenie z własnego talerza przynosi więcej szkody czy pożytku?

Dzielenie się posiłkiem to oznaka miłości, ale...
Czy pozwolenie dziecku na jedzenie z własnego talerza przynosi więcej szkody czy pożytku?
fot. istock.com
08.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy jedzenie z jednego talerza jest zdrowe;
  • czy dzielenie się posiłkiem z dzieckiem jest zdrowe;
  • czy dzielenie się posiłkiem sprawia, że dziecko zaczyna wybrzydzać.

Posiłki to dla wielu rodziców najtrudniejszy element każdego dnia. Ciężko odciągnąć dziecko od telewizora lub komputera i zachęcić je, by usiadło do wspólnego obiadu czy kolacji. Do tego dochodzi jeszcze problem z dogodzeniem maluchowi w kwestii tego, co dokładnie będzie na talerzu. Niektóre dzieci mają swoje ulubione produkty i nie są chętne do próbowania nowych smaków. Jednak każda mama chce, by jej dziecko było świadome, że oprócz kanapki z serem istnieją inne dania, które są równie smaczne.

Czy pozwolenie dziecku na jedzenie z własnego talerza nie przyniesie więcej szkody, niż pożytku?

Większość mam za wszelką cenę stara się zachęcić malucha do zjedzenia czegoś innego, dzieląc się z nim swoim posiłkiem. Chociaż dzielenie się jedzeniem to dawanie dobrego przykładu, a przede wszystkim umacnianie więzi w rodzinie, czynność ta niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Zanim rodzice zdecydują się na kuszenie dzieci swoim obiadem, muszą być świadomi skrywających się za tym zagrożeń.

posiłki dla dziecka
fot. istock.com

Ekspozycja na bakterie

Niestarannie przygotowane jajko, skorupiaki lub mięso mogą narazić dziecko na niepożądane bakterie. Przede wszystkim niedogotowane produkty mogą spowodować, że dziecko będzie odczuwało silne bóle brzucha i cierpiało z powodu biegunki lub wymiotów. Oprócz tego niektóre dania są po prostu nieodpowiednie dla maluchów. Zanim zaproponujesz dziecku, by spróbowało twojego posiłku upewnij się, że został on poddany odpowiedniej obróbce termicznej.

Wybrzydzanie

Dzielenie się jedzeniem może sprawić, że dziecko zacznie wybrzydzać. Czasami nakłonienie malucha do spożywania posiłku z własnego talerza może być trudne, ale nie jest to niemożliwe do wykonania. Jeśli dziecko będzie podjadało tylko z twojego talerza, jego podniebienie przyzwyczai się do konkretnych smaków, a inne będzie odrzucać. By tego uniknąć zastanów się nad mieszaniem dania dziecka z odrobiną swojego albo upewnij się, że każdy członek rodziny spożywa dokładnie to samo. Zupełnie normalne jest, że przez pewien czasu maluch może mieć ochotę tylko na kilka produktów. Najczęściej sytuacja taka szybko przemija, a dziecko znów z ochotą próbuje innych smaków.

Zobacz więcej: Jak wychować dziecko, aby było szczęśliwe w dorosłym życiu?

co dziecko może jeść
fot. istock.com

Zadławienie

To, że dorośli bez problemu potrafią zjeść kawałek ryby z ościami nie oznacza, że dziecko również może dostać takie danie. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy do diety dziecka wprowadzasz produkty, które mogą być dla niego niebezpieczne, np. winogrona czy borówki. Na pewno poczujesz się lepiej, gdy będziesz wiedziała jak udzielić pomocy maluchowi, który zadławił się pokarmem. Staraj się unikać podawania dziecku produktów, które mają kości. Jeśli to możliwe, pokrój danie na małe kawałki, które maluch będzie mógł łatwo włożyć do buzi i pogryźć.

Uciążliwe wymioty

Botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym to poważna choroba, która może powodować uciążliwe wymioty. Jeśli lubisz jeść dania marynowane, konserwy lub produkty w oleju, ten rodzaj zatrucia pokarmowego może być ci dobrze znany. Jednak nie każde wymioty malucha muszą świadczyć od razu o botulizmie. Czasami może to być oznaka reakcji alergicznej na spożyty pokarm lub efekt przejedzenia. Jeśli często dzielisz się z dzieckiem swoim jedzeniem, uważanie wybieraj produkty, które wykładasz na talerz.

Pokrzywka

Czerwone plamy na ciele malucha nie zawsze musza być efektem ugryzienia przez komara. Czasami może to być reakcja organizmu na jedzenie spożyte z talerza mamy. Wystarczy, że w daniu użyto przyprawy, której organizm dziecka nie toleruje i reakcja alergiczna gwarantowana. By uniknąć takich niemiłych niespodzianek należy zrobić maluchowi odpowiednie testy alergiczne. Warto również notować, co dziecko jadło w ciągu dnia, by móc szybko znaleźć winowajcę, gdy maluch zacznie niemiłosiernie drapać się po całym ciele.

jedzenie dla dziecka
fot. istock.com

Cukrzyca

Cukier to jedna z najbardziej uzależniających substancji i znajduje się w bardzo wielu produktach. Jeśli twoje dziecko jest małym miłośnikiem słodyczy, tym bardziej powinnaś zastanowić się, czy podzielenie się swoim deserem jest najlepszym pomysłem. Czasami rodzice niejadków dzieci cieszą się, że ich pociecha cokolwiek w ogóle je. Jednak pozwalanie maluchowi na nieograniczone spożywanie ciasteczek i czekolady może doprowadzić do pojawienia się cukrzycy w późniejszym wieku.

Otyłość

Spożywanie posiłków przed telewizorem to jedna z najczęstszych przyczyn otyłości. Jemy wtedy zdecydowanie więcej, niż nasz organizm w rzeczywistości potrzebuje, bo nie skupiamy się na sygnałach, którymi nas informuje, że ma już dość. Również podjadanie przez dziecko z talerzy rodziców nie jest zdrowe. Jeśli maluch skończył swój posiłek, a my z radością podsuwamy mu do spróbowania wszystko, co mamy na talerzu, pozwalamy mu na spożywanie niekontrolowanych ilości jedzenia. To z kolei może prowadzić do poważnych problemów. Jeśli dieta rodziców składa się z ciężkostrawnych, smażonych i pełnych tłuszczów oraz węglowodanów produktów, maluch od razu zacznie tyć. Pozwalajmy dziecku na spożywanie posiłków takiej wielkości, by czuło się najedzone. Nie dopuszczajmy jednak do sytuacji, w której dziecko przy każdej możliwej okazji się przejada.

Zobacz więcej: Wysoka masa urodzeniowa a otyłość w późniejszych latach!

dzielenie się obiadem
fot. istock.com

Uzależnienie od fast foodów

Chyba nie ma osoby, która od czasu do czasu nie ma ochoty na zjedzenie frytek z McDonald’a czy skrzydełek z KFC. Jeśli fast foodowy posiłek zdarza się raz na jakiś czas, nie ma w tym nic złego. Sytuacja wygląda o wiele gorzej, gdy pozwalamy maluchowi na jedzenie kalorycznych kanapek codziennie. Uzależnienie od fast foodów działa na takiej samej zasadzie, jak uzależnienie od kofeiny czy alkoholu. Zawarty w nich cukier, sól i konserwanty szybko zniszczą organizm twojego dziecka. Po pewnym czasie twoje dziecko będzie prosić o ulubioną kanapkę nie dlatego, że ma na nią ochotę, ale dlatego, że jego organizm się tego domaga. Im dłużej przyzwyczajamy organizm malucha do niezdrowego jedzenia, tym trudniej pokonać będzie uzależnienie.

Wymuszanie jedzenia

Myślałaś, że twoje dziecko potrafi wymuszać tylko w sklepie z zabawkami lub przy alejce z ciastkami? Okazuje się, że maluchy lubią wymuszać również podczas rodzinnych posiłków. Bardzo dobrze zastanów się, zanim pozwolisz swojemu dziecku na podjadanie posiłków z twojego talerza. Jeśli twoje dziecko jest przyzwyczajone do tego, że dzielisz się z nim swoim jedzeniem lub jest przekonane, że twój posiłek jest lepszy z powodu różnicy w porcji lub doborze produktów, bądź ostrożna. Ucz dziecko, że powinno grzecznie prosić o możliwość spróbowania Twojego dania i uświadamiaj je, że kiedy usłyszy odmowę nie zawsze musi mieć skwaszoną minę. Jeśli nie podejmiesz stanowczych kroków zwykłe wymuszanie może stać się jeszcze bardziej uciążliwe i bardziej agresywne.

Niedobory żywieniowe

Jeśli jesteś na specjalnej diecie lub unikasz pewnych kategorii produktów w swoich posiłkach, ogranicz dzielenie się z dzieckiem swoimi daniami. Twój rosnący maluch potrzebuje odpowiedniej ilości zarówno białka, węglowodanów jak i tłuszczów, więc Twoje „okrojone” posiłki mogą być dla niego mniej wartościowe. W dzieleniu się posiłkiem od czasu do czasu nie ma nic złego, jednak miej pewność, że twoje dziecko będzie dostarczało do organizmu odpowiednią ilość witamin i mikroelementów, które pozwolą mu wzmocnić kości i wspomóc pracę mózgu.

Podrażnione jelita i biegunka

Nie chciałabyś, by twoje dziecko co chwilę biegało do toalety tylko dlatego, że pozwoliłaś mu zjeść pyszne produkty ze swojego talerza. Pamiętaj, że skoro pewne dania nie szkodzą tobie nie oznacza to, że Twoje dziecko po nich będzie się również dobrze czuło. Jego organizm dalej się rozwija, więc jeszcze może nie tolerować niektórych produktów. Dotyczy to przede wszystkim surowych dań lub produktów z puszki czy słoika. Miej zawsze w pobliżu naturalny jogurt i odpowiednie lekarstwa, gdyby pojawiły się problemy z jelitami. Sprawdzonym pomysłem jest wymieszanie łyżeczki sody z filiżanką ciepłej wody. Taka mikstura powinna pomóc każdemu podrażnionemu brzuszkowi.

otyłość
fot. istock.com

Bąki i wzdęcia

Nie tylko dorośli po zjedzeniu posiłku mogą mieć problemy z nieprzyjemnymi gazami. Czasami skutki spożycia nieodpowiedniego dania mogą być dla malucha dużo bardziej bolesne i uciążliwe. Dotyczy to przede wszystkich produktów mlecznych lub przygotowywanych z dużą ilością tłuszczu. By pomóc cierpiącemu dziecku miej w apteczce sprawdzone środki zobojętniające, które pozwolą złagodzić objawy. Warto zapisywać, co dziecko spożywa w ciągu dnia i w jakich ilościach, by wiedzieć, czy można mu pozwolić na spróbowanie posiłku z własnego talerza.

Przejadanie się podczas posiłków

Z zupełnie nieznanych przyczyn, dzieciom bardziej smakuje jedzenie z talerza rodziców, niż z własnego. Dlatego też często po zjedzeniu swojej porcji, próbują podjadać danie z talerza mamy lub taty. Dla większości rodziców to powód do dumy. Nikt nie chciałby walczyć z małym niejadkiem, więc widok chętnego na kolejną porcję dziecka napawa radością. Istnieje jednak ryzyko, że w takiej sytuacji maluch będzie się notorycznie przejadał. Warto więc od czasu do czasu mówić „nie”. Pamiętajmy, że to dla dobra naszych pociech.

Nocne problemy

Niektóre potrawy są nieodpowiednie dla dzieci, a ich organizm może ich nie tolerować w ten sam sposób, w jaki toleruje go żołądek dorosłego. W związku z tym mogą przyczyniać się do nocnych koszmarów i złego samopoczucia. Pikantne przyprawy jak chili czy czosnek mogą wywoływać zgagę czy nocne poty. Zanim pozwolisz swojemu dziecku na podjadanie z własnego talerza zastanów się, czy żaden z tych produktów mu nie zaszkodzi. Jeśli jednak maluch skusił się na Twoją kolację zanim zdążyłaś zareagować, miej w pobliżu mleko. Ten biały napój potrafi zdziałać cuda na boleści niespokojnego brzuszka.

Bolesne zaparcia

Posiłki bogate w węglowodany i nabiał w zbyt dużej ilości mogą prowadzić do problemów z wypróżnianiem. Jeśli twoje dziecko spożywa dużo makaronów, serów i ziemniaków, może być ospałe i unikać wizyt w toalecie. Zaparcia dotyczą nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Upewnij się, że Twój maluch pije dużo wody i spożywa produkty bogate w błonnik. Skutecznym przeciwnikiem w walce z zaparciami są również owoce i warzywa.

Kochane Supermamy, a czy wy lubicie dzielić się z dziećmi swoimi posiłkami?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Majka (Ocena: 5) 08.04.2021 11:52
Moje dziecko jest kilkuletnie i nie widzę w tym żadnego problemu. Nawet raz na jakiś czas zamawiamy jakieś jedzenie z roomservice i się dzielę posiłkiem. Zamawiamy różne rzeczy do jedzenia, jest tam ponad 100 restauracji do wyboru i mają łatwą płatność.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie