Alergia na leki u dziecka? To warto wiedzieć!

Choć leki mają pomagać, dziecko może być nadwrażliwe na pewne składniki.
Alergia na leki u dziecka? To warto wiedzieć!
fot. istock.com
09.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

 • jak reagować w przypadku alergii na leki u dzieci;
 • dlaczego warto zapoznać się z działaniami niepożądanymi leków;
 • jakie leki najczęściej uczulają.

Alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego w tym przypadku na lekarstwo, które mu podałaś. Alergia taka występuje zazwyczaj przy pierwszym kontakcie z daną substancją. Układ immunologiczny może uznać ją za szkodliwą i wytwarza przeciwciał dając sygnał organizmowi do "zniszczenia" niebezpieczeństwa.

Alergia na leki u dzieci - jak reagować?

Oprócz reakcji alergicznej mogą wystąpić działania niepożądane, dla tego zawsze przed podaniem leku koniecznie przeczytaj ulotkę i rubrykę "działania niepożądane". Czasem takie działania niepożądane mogą być podobne do objawów alergii, a nie ma żadnej odpowiedzi od strony układu immunologicznego.

Jeśli u dziecka wystąpiła reakcja alergiczna, koniecznie zapisz sobie, co to było, by w przyszłości poprosić lekarza o zamiennik.

Najczęściej uczulają antybiotyki z grupy penicylin (np. penicylina, amoksycylina) i te, które zawierają sulfonamidy (np. popularny Biseptol), niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe, preparaty stosowane w leczeniu nowotworów i tzw. Biologiczne, stosowane leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Zobacz więcej: Czy pozwolenie dziecku na jedzenie z własnego talerza przynosi więcej szkody czy pożytku?

Jak często występuje alergia na leki? Reakcje alergiczne na leki nie są najczęstszym rodzajem niepożądanych działań leków. Stanowią one od 3% do 10% wszystkich działań niepożądanych wywoływanych przez leki.

leki
fot. istock.com

Alergia na leki u dzieci - na co zwrócić uwagę?

Reakcje alergiczne na leki można podzielić na: Natychmiastowe, czyli takie, które pojawiają się od kilku do kilkudziesięciu minut od przyjęcia leku i mogą powodować wystąpienie objawów:

 • skórnych w postaci pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wysypki, zaczerwienienia,
 • uogólnionego świądu skóry,
 • gorączki,
 • trudności w oddychaniu,
 • płytkiego i skróconego oddechu,
 • nagłych wymiotów,
 • wycieku wodnistej wydzieliny z nosa i łzawienia z oczu,
 • anafilaksji – reakcji zagrażającej życiu, której najcięższą postacią jest wstrząs anafilaktyczny ze spadkiem ciśnienia tętniczego, utratą przytomności. W odróżnieniu od „zwykłej” reakcji alergicznej reakcja anafilaktyczna najczęściej obejmuje więcej niż jeden narząd.

Opóźnione, czyli takie, które pojawiają się po kilku godzinach, dniach czy nawet tygodniach. Charakteryzują się one występowaniem:

 • wysypki plamisto-grudkowej,
 • wysypki krostkowej,
 • toksycznej epidermolizy, czyli oddzielania się naskórka i błon śluzowych,
 • zapalenia naczyń skóry,
 • rumieniowo-krostkowej wysypki na skórze, z podwyższonym odsetkiem granulocytów kwasochłonnych (eozynofilów) we krwi, obrzękiem skóry i powiększeniem węzłów chłonnych (zespół DRESS).

Co robić w przypadku wystąpienia objawów alergii na leki?

Jeśli podejrzewasz alergię, koniecznie udaj się do lekarza i powiedz jakie objawy zaobserwowałaś. Do czasu wizyty nie podawaj leku, możesz podać lek przeciwhistaminowy. Jeśli ma trudności w oddychaniu, uczucie ściskania w gardle, chrypkę, trudności w połykaniu – natychmiast zadzwoń po pogotowie ratunkowe. Jeśli posiadasz adrenalinę w ampułkostrzykawce lub autowyzwalaczu, podaj ją dziecku i zadzwoń po pomoc.

Lekarz może zlecić dziecku badania dodatkowe. Będą to testy skórne lub badania z krwi. Badania z krwi wykonuje się, jeśli objawy alergii na lek miały charakter reakcji natychmiastowej o bardzo ciężkim przebiegu lub opóźnionej.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 14.04.2021 15:26
Moja córka ma jedynie alergię na roztocza kurzu domowego. W domu zawsze dbałam o porządek, ale odkąd dowiedziałam się o jej alergii zainwestowałam w iRobota, oczyszczacz powietrza potrzebujemy jeszcze nawilżacza powietrza, ale jego zakupimy przy najbliższej okazji.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie