Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest zdrowe?

Coraz więcej rodziców "zaprasza" dziecko do swojego łóżka. Plusów tego jest bardzo dużo.
Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest zdrowe?
fot. istock.com
13.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z artykułu dowiesz się:

  • czy spanie z dzieckiem jest zdrowe;
  • jakie są plusy spania z dzieckiem w jednym łóżku;
  • jak wpływa na dziecko spanie z rodzicami.

Niezależnie czy nazwiesz to współspaniem, rodzinnym łożem, dzieleniem łóżka z dzieckiem czy co-sleepingiem i czy to popierasz czy nie, coraz więcej rodzin sypia razem. Niektórzy rodzice uważają, że dzielenie sypialni z dzieckiem stwarza niebezpieczeństwo dla dziecka (nie mówiąc już o problemach natury seksuologicznej w relacji małżeńskiej). Inne mamy są w stanie przysiąc, że taka sytuacja, gdy cały czas są blisko, sprzyja szczęściu i zdrowiu maleństwa.

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest zdrowe?

Trzeba przyznać, że plusów jest wiele. Przede wszystkim maluch jest blisko i czuje się bezpiecznie. Do karmienia nie trzeba wstawać, bo następuje niemalże samoobsługa. Badacze nawet zauważyli, że mamy, które śpią z maluchami, mają mniej problemów z laktacją. Dziecko mniej płacze i lepiej śpi, a to oznacza, że rodzice są bardziej wyspani. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Tennessee udowodniło, że mamy, które karmią piersią i śpią z dziećmi, statystycznie dłużej śpią w ciągu doby od tych, które karmią dziecko butelką. Wszystko pięknie, ale niemowlę rośnie i nagle w łóżku rodziców śpi kilkulatek.

Jaki wpływ na dziecko ma spanie z rodzicami?

Według Fox News spanie z dzieckiem może mieć korzystny wpływ na zachowanie dziecka, mimo że wiele osób uważa, iż taki układ może u dziecka wywołać niepokój i problemy z zaufaniem. Dr. James McKenna, dyrektor of the Mother-Baby Behavioral Sleep Laboratory at the University of Notre Dame zauważył, że te tezy wynikają z obiegowych opinii, które nie są udowodnione w żaden naukowy sposób. Natomiast badania psychologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazały, że wspólne spanie z dzieckiem może się przełożyć na dość istotną umiejętność. Maluchy śpiące z rodzicami stają się bardziej niezależnymi dorastając i łatwiej samodzielnie rozwiązują problemy niż dzieci, które śpią oddzielnie.

spanie z dziekciem
fot. istock.com

Natomiast badacze z Uniwersytetu Radboud w Holandii dowiedli, że dzieci śpiące z rodzicami mają niższy poziom kortyzolu tzw. "hormonu stresu", kiedy są wystawiane na doświadczanie stresujących sytuacji niż dzieci śpiące osobno. W innym badaniu naukowcy z Uniwersytetu ze Wschodniej Anglii w Norwich odkryli, że dzieci, które wciąż spały z rodzicami mając 8 lat, również miały niższy poziom hormonu stresu.

Zgodnie z ustaleniami badaczy z Uniwersytetu w Notre Dame, studenci (mężczyźni), którzy spali z rodzicami do ukończenia 5 roku życia, byli bardziej pewni siebie, doświadczali mniejszego poczucia winy i lęków i częściej uprawiali seks niż ich rówieśnicy.

Tak więc sami naukowcy potwierdzają: jeśli jesteś zadowolona z układu, w którym śpicie z maluchem lub starszakiem w jednym łóżku, to wszystko jest w najlepszym porządku! Ważne też, by każdy w tym "trójkącie" był zadowolony. Pamiętaj, decyzja o spaniu z dzieckiem nie ma negatywnego wpływu na życie seksualne, chyba że na to pozwolisz. 

Warto także pamiętać, że rozwój człowieka jest znacznie bardziej złożony i nie da się go połączyć tylko i wyłącznie ze spaniem razem z rodzicami lub nie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie