Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?

Badania pokazują, że dzieci urodzone drogą cesarskiego cięcia są bardziej zagrożone otyłością.
Cesarskie cięcie - czy ma związek z nadwagą u dzieci?
fot. istock.com
19.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają nadwagę częściej, niż dzieci urodzone drogami natury i ryzyko to jest u nich wyższe o 26%. Źródłem tych danych są ostatnie badania przeprowadzone przez Imperial College w Londynie.

Wyniki badań opublikowane pod koniec lutego w magazynie naukowym PLoS ONE pokazały, że wskaźnik BMI dzieci urodzonych drogą cesarskiego cięcia jest o połowę jednostki większy, niż u dzieci urodzonych siłami natury.

Liczba cięć cesarskich wciąż rośnie. Ten sposób rozwiązania ciąży powinien stanowić nie więcej, niż 15% wszystkich porodów, a niestety, w większości krajów jest częstszy, nawet ponad dwukrotnie.

W związku z tym naukowcy podkreślają, że należy robić tak wiele, jak to możliwe, by uświadamiać matkom, jakie są długofalowe skutki cesarskiego cięcia.

Istnieją sytuacje, kiedy cesarskie cięcie jest jedynym i najlepszym rozwiązaniem dla mamy i dziecka. Niektóre cesarskie cięcia ratują życie, to nie podlega dyskusji.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać nadwagę u dziecka i od czego zacząć dietę?

Otyłość u dzieci

fot. istock.com

Jednak nie oszukujmy się, wiele kobiet wybiera cesarskie cięcie z wygody, ze strachu przed bólem porodowym lub z innych, mało istotnych dla zdrowia pobudek, a za pieniądze zawsze znajdą się lekarze, którzy cc wykonają. Zatem nie pozostaje nic innego, jak ukazywać kobietom potencjalne skutki wyboru tej nie najlepszej drogi, podnosić ich świadomość w tym zakresie.

Otyłość u dzieci - od czego zależy?

Naukowcy chcą dalej badać związek otyłości z cesarskim cięciem, by wykluczyć lub potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, czy istnieje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między nimi, czy może w grę wchodzą jeszcze inne czynniki. Na przykład otyłość matki. Cesarskie cięcie wykonuje się bowiem częściej u kobiet otyłych niż szczupłych.

Na pewno faktem jest, że dzidziuś, który rodzi się przez cesarkę, ma inną florę bakteryjną w jelitach, niż maluszek urodzony przez pochwę. W drugim przypadku dobrych bakterii jest więcej. Ma to duży wpływ na przemianę materii u dziecka.

Mniej więcej 1 na 4 porody w Anglii to cesarskie cięcie, w Polsce ponad 30%. Obejrzyjcie zdjęcia niemowląt z nadwagą na następnych stronach. To urocze słodziaki, jednak niestety, ważą za dużo. Zauważcie, że większość bobasków ma skośne oczka lub śniadą skórę. Otóż aż 60% ciąż w Chinach i prawie 50% w Brazylii kończy się tego typu porodem. Zatem Azja i Ameryka Łacińska przodują w statystykach.

Zobacz więcej: Cesarskie cięcie - czy dzieci urodzone w ten sposób mają gorszą odporność?

A na następnej stronie prawdopodobnie najbardziej otyłe dziecko na świecie. W wieku ośmiu miesięcy mały Kolumbijczyk waży 21 kg. Jego rodzice zwrócili się o pomoc do fundacji charytatywnej pomagającej dzieciom z otyłością. Santiago Mendoza przebywa już w specjalnym ośrodku w Bogocie, w którym specjaliści ratują jego zdrowie. Dzięki nim ma szansę na to, by zacząć chodzić, jak wszystkie dzieci.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
Irena (Ocena: 1) 03.08.2021 09:21
To jakieś bzdury są, moja córka urodzona przez CC jest bardzo szczupła osobą. Owszem mikrobiom dziecka urodzonego przez CC jest uboższy, jednak w trakcie wzrastania staje się bogatszy. Uważam, że główną przyczyną otyłości u dzieci jest nieprawidłowa dieta,ze zbyt duża ilością węglowodanów i tluszczy,a także spożywanie wysokoprzetworzonej żywności.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie