Oto rzeczy, które są szczególnie brudne i dziecko nie powinno mieć z nimi styczności

Są rzeczy, o czyszczeniu których zapominamy, a czai się tam mnóstwo szkodliwych drobnoustrojów.
Oto rzeczy, które są szczególnie brudne i dziecko nie powinno mieć z nimi styczności
fot. istock.com
21.04.2021
Katarzyna Lemanowicz

Dziecko powinno mieć styczność z drobnoustrojami i nie można dziecka chować w sterylnym środowisku. Jednak są rzeczy, które są szczególnie brudne i maluch nie powinien z nimi mieć styczności, gdyż może to nawet zagrażać zdrowi dziecka.

Deski klozetowe otrzymały niesłuszne miano najbardziej niehigienicznych "obiektów" w przeciętnym gospodarstwie domowym. Naukowcy dowiedli jednak, że są miejsca niemal 200 tysięcy razy brudniejsze. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, które przedmioty są potencjalnie najbrudniejsze.

Rzeczy, które są szczególnie brudne i dziecko nie powinno mieć z nimi styczności

#1 Szczoteczka do zębów

Czy wiesz, że szczoteczka do zębów zalicza się do najbrudniejszych rzeczy w łazience? Może mieć nawet 200 tysięcy więcej bakterii niż deska sedesowa! Możesz być pewna, że na jej powierzchni znajdują się rozmaite mikroorganizmy, m.in. bakterie Streptococcus mutans odpowiedzialne za próchnicę, e. coli powodujące biegunkę, Porphy-romonas gingivalis wywołujące przewlekłe zapalenie przyzębia, grzyby Candida albicans sprzyjające pleśniawkom u niemowląt oraz wiele innych nieprzyjemnych zarazków takich jak np. wirus opryszczki. Aby znacząco zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia szczoteczki bakteriami fekalnymi z powietrza, warto kubek ze szczoteczką przechowywać w zamkniętej szafce lub przynajmniej na półce, a nie na umywalce koło kranu. Pamiętaj również o regularnej wymianie szczoteczki (co 2-3 miesiące).

Zobacz więcej: Alergia na leki u dziecka? To warto wiedzieć!

Nawet jeśli pamiętamy o wymianie szczoteczki do zębów, to zapominamy o umyciu kubeczka, w którym trzymamy szczoteczki i pastę do zębów. Na dnie zbiera się woda i resztki pasty. Myj dokładnie wodą z płynem do zmywania przynajmniej raz w tygodniu.

#2 Myjki i gąbki

Wiele osób na “wyposażeniu kąpielowym” posiada gąbkę. Wygodnie się mydli ciało, nierzadko zachęcają one do kąpieli najmłodszych. Niestety w wilgotnych myjkach drobnoustroje się bardzo szybko namnażają. Bardzo ważne jest, by po każdym myciu dokładnie wycisnąć i wysuszyć gąbkę, akcesoria takie powinny być bardzo często wymieniane nawet raz w tygodniu!

dziecko
fot. istock.com

#3 Szczotka do włosów

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie w swoich badaniach dowiedli, że szczotka do włosów jest jednym z najbrudniejszych rzeczy, które używamy w domu, wykrywając prawie 3500 kolonii bakterii na cal kwadratowy. Wyciąganie włosów ze szczotki to za mało. Brudna szczotka to idealna pożywka dla mikroorganizmów – pełna naskórka, włosów i resztek preparatów do stylizacji. Należy ją regularnie myc pod bieżącą wodą, a do mycia szczotki z włosiem należy użyć delikatnego szamponu. Na szczotce osadza się kurz i bród z głowy, złuszczony naskórek i kosmetyki. Szczotka do włosów podobnie jak szczoteczka do zębów powinna być osobista. Zarazić można się powszechnymi drożdżakami, ale także wszami, które nasze dziecko może przynieść ze szkoły.

Zobacz więcej: Dzieci jedzące ryby lepiej śpią i są inteligentniejsze

#4 Ręcznik do rąk

Wyobraź sobie, że taki wspólny ręczniczek do rąk jest brudniejszy 20 tysięcy razy niż sedes! Ręczniczek taki często używany jest przez domowników i gości i nie zdąży wyschnąć po poprzedniej osobie. To niestety sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów, pleśni i wirusów.

Dziecko w łazience
fot. istock.com

#5 Fugi w łazience

Łazienka to miejsce, gdzie o rozwój pleśni jest bardzo łatwo, wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów drobnoustrojów. Z czasem na ścianie, fugach glazury lub w zakamarkach przy wannie mogą pojawić się czarne plamki. Czy wiesz, że grzyby rozwijające się na fugach mogą wywoływać uczulenie, być przyczyną trudności z oddychaniem, wywoływać infekcje i nudności. Łazienka to ciepłe i wilgotne miejsce i idealne warunki do rozwoju pleśni. Często myjąc łazienkę, zapominamy plastikowych zasłonkach i matach antypoślizgowych. Trzeba je także myć dokładnie i często.

#6 Zabawki do kąpieli

To, że towarzysze kąpieli pływają w wodzie nie oznacza, że się umyli. Po każdej zabawie należy pozbyć się wody z gumowych przyjaciół i pozostawić do całkowitego wyschnięcia! Zabawki te też należy co jakiś czas wymieniać. Wilgotny środek gumowych zabawkę, czy gąbczasta struktura to idealne środowisko dla pleśni i drobnoustrojów. Zabawki gumowe i plastikowe można myć w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła dziecięcego. Mniejsze zabawki tego typu można również umyć i odkazić w zmywarce. Wystarczy ułożyć zabawki na górnej półce zmywaki i nastawić na krótki program zmywający. Nie zapominaj też o klockach!

#7 Akcesoria dla zwierząt

W mieszkaniu, w którym jest zwierzak, jest wiele akcesoriów pupila, które są na poziomie dziecka: miska czy kuweta mogą zawierać wiele patogenów chorobotwórczych. Podobnie legowiska, czy zabawki naszych zwierzaków. Salmonella, e.coli, listerioza, grzybica, czy robaki to tylko niektóre zagrożenia. Pamiętaj, by ograniczyć dziecka dostęp do zwierzęcych akcesoriów i czyść je regularnie.

Nie zdajemy sobie również sprawy z tego, że za każdym razem, kiedy odbieramy telefon, mamy styczność z ogromną liczbą bakterii. Jest ich 400 razy więcej niż na sedesie. Zastanów się, więc zanim kolejny raz dasz dziecku do zabawy smartfona. Podobnie jak telefon, pilot często wędruje z rąk do rąk, niekoniecznie czystych. W sklepach dostępne są specjalne chusteczki dezynfekujące, przeznaczone do takich urządzeń. Rekordowo dużo bakterii znajduje się także na wózkach w supermarketach oraz torbach wielokrotnego użytku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie