Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem: co powinno cię zaniepokoić?

Ty i twój maluszek dopiero się poznajecie. Pierwsze godziny sam na sam w domu potrafią być stresujące.
Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem: co powinno cię zaniepokoić?
fot. istock.com
17.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Przede wszystkim pamiętaj, że maluszek, który opuszcza szpital jest zdrowy, wiec nie martw się na zapas. Choć dopiero się poznajecie, twój instynkt podpowie ci, jeśli będzie się działo coś niepokojącego. Warto jeszcze pod koniec ciąży wybrać przychodnię i pediatrę, a także sprawdzić jak w twojej okolicy wygląda nocna czy weekendowa opieka pediatryczna. Podpytaj wśród znajomych, może mają sprawdzonego pediatrę "na telefon", na pewno poczujesz się bezpieczniej, gdy po porodzie wrócicie do domu.

Niepokojące objawy u noworodka

#1 Gorączka u noworodka

Gorączka nie jest samodzielną chorobą, lecz objawem innych procesów zachodzących w organizmie. Z perspektywy profesjonalisty gorączka to podwyższona temperatura ciała spowodowana przestawieniem ośrodka termoregulacji w podwzgórzu na wyższy poziom.

Ciepłota wewnątrz ciała, która interesuje nas w kontekście gorączki, to temperatura powyżej 38°C, zależna m.in. od pory dnia oraz miejsca pomiaru – temperatura będzie o ok. 0,5 stopnia wyższa w rectum i ok. 0,3 stopnia wyższa w jamie ustnej niż rzeczywista temperatura ciała. Dlatego też za gorączkę uznaje się rozbieżne wartości. Zależnie od zastosowanej techniki mierzenia temperatury – różnica może wynosić nawet 0,5 stopnia. Mierząc temperaturę w jamie ustnej, za gorączkę uznamy wynik 38,3°C, a w rectum 38,5°C. Miejsce pomiaru jest zatem istotne z punktu widzenia oceny, czy dziecko gorączkuje, i powinna uwzględniać te różnice.

Gorączka jest reakcją obronną organizmu. Jej pojawienie się oznacza, że u malucha rozwija się stan zapalny, z którym układ odpornościowy dziecka próbuje walczyć. Wzrost temperatury ciała do pewnego momentu nie jest groźny (wbrew pozorom 37 stopni u dziecka to nie gorączka). Jednak, gdy temperatura przekroczy 38,5 stopni, trzeba ją obniżyć.

#2 Dziecko nie chce jeść lub nie siusia

Maluszek powinien być karmiony co najmniej co trzy godziny i nie powinien odmawiać jedzenia. Jeśli maluszek nie, nie panikuj i spróbuj innej techniki karmienia. Jeśli maluszek odmawia jedzenia i do tego ma zbyt długo suchą pieluszkę może być odwodniony i konieczny jest kontakt z lekarzem.

#3 Żółta skóra lub oczy u noworodka

Zazwyczaj żółtaczka zaczyna się jeszcze w szpitalu i lekarz decyduje czy wypuścić maluszka do domu. Nie martw się na zapas, zazwyczaj żółtaczka przechodzi sama, jednak warto skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy się nasilają.

fot. istock.com

#4 Krwawienie lub dziwnie wyglądający kikut pępowinowy

Jeśli zauważysz smużki krwi w kale, krwawienie z pępka, lub z rany po obrzezaniu (jeśli zdecydowaliście się na ten zabieg) koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Podobnie, jeśli cię niepokoi wygląd kikuta pępowinowego.

Zobacz więcej: Poród przed terminem, a rozwój dziecka - czy ma związek?

#5 Problemy z oddychaniem

Jeśli zauważysz, że dziecko nie oddycha lub ma problem ze złapaniem tchu, zadzwoń na pogotowie.

Objawy u noworodka, które mogą cię niepokoić, ale są zupełnie normalne

#1 Dziecko nie robi kupki

Najistotniejsze jest, by maluszek moczył pieluszki, kupka może pojawiać się nawet przez dwa dni. Jeśli wygląda normalnie, nie martw się, jeśli zaobserwujesz zaparcie warto powiedzieć o tym położnej środowiskowej lub pediatrze.

#2 Mocz różowo - pomarańczowy

W pierwszym tygodniu maluch może moczyć pieluchy na lekko różowawy kolor, jest to spowodowane przez kryształy kwasy moczowego. Zazwyczaj takie zabarwienie znika w pierwszym tygodniu po porodzie.

Zobacz więcej: Tradycyjne sposoby pielęgnacji niemowląt odchodzą do lamusa? Okazuje się, że nie!

#3 Krwawienie z pochwy u noworodka

U niektórych dziewczynek zaraz po porodzie może zdarzyć się krwawienie z pochwy, które może się utrzymać nawet kilka dni. Jest t to spowodowane przez zmiany w poziomie hormonów po urodzeniu.

#4 Zez u noworodka

Oczy maluszka potrzebują jeszcze chwilkę, by zacząć "prawidłowo " się ustawiać. Nie stresuj się, jeśli maluch zaraz po porodzie ma rozbiegane oczy. Wynika to ze słabych mięśni, które potrzebują czasem nawet 2 miesięcy, by się wzmocnić. Jeśli zez występuje nadal lub pojawi się po 6 miesiącu warto się skonsultować z okulistą.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Oliwia (Ocena: 5) 20.05.2021 13:31
U nas na szczęście nie było żadnych problemów z maluszkiem. Jedynie ja miałam problem z karmieniem piersią, ale córeczka dobrze zareagowała na mleko modyfikowane humana, więc się nie martwiłam. Na ZakupyMam trafiłam na dobrą promocję na nie, więc zrobiłam duży zapas :) Mała dobrze się rozwija i nie ma żadnych problemów z brzuszkiem.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie