Kiedy i jak wprowadzać gluten do diety dziecka?

Rozszerzanie diety niemowlaka to wyzwanie dla każdej mamy.
Kiedy i jak wprowadzać gluten do diety dziecka?
fot. istock.com
19.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gluten jest wspólną (umowną) nazwą mieszanin białek (prolamin i glutein) znajdujących się w zbożach. Składnik ten budzi kontrowersje. W ciągu ostatnich lat powielano wiele mitów na jego temat, zarówno w przypadku diety dorosłych, jak i dzieci. Nie pomagały w tym zmienne opinie naukowców.

Gluten - kiedy wprowadzać do diety dziecka?

Najnowsze badania, opublikowane pod koniec 2014 roku, dowiodły jednak, że o zachorowaniu na celiakię (trwającą całe życie, immunologiczną chorobę charakteryzującą się nietolerancją glutenu, czyli białka zapasowego zawartego w zbożach takich jak pszenica, żyto czy jęczmień) decydują jedynie predyspozycje genetyczne. W związku z tym gluten należy traktować jak każdy inny produkt i wprowadzać do diety dziecka tak, jak inne pokarmy uzupełniające.

Wprowadzanie glutenu u dzieci karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym

Nowe posiłki, w tym również te zawierające gluten, należy wprowadzić w okresie pomiędzy ukończonym 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Rodzice nie muszą w tej kwestii trzymać się sztywnych zasad. Należy jednak pamiętać, by robić to stopniowo, wprowadzając pojedynczo każdą nowość i zaczynając zawsze od niewielkich porcji. Takie postępowanie pozwala zaobserwować m.in. czy wprowadzane produkty nie wywołują u maluszka reakcji alergicznych oraz przyzwyczaić malutki organizm do nowych składników w diecie.

Zobacz więcej: Jak zatrzymać laktację?

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że stopniowe wprowadzanie glutenu do diety dziecka powinno się odbywać dopiero po 10. miesiącu życia niemowlęcia. Jednak najnowsze badania pokazują, że zalecane jest podawanie tego składnika znacznie wcześniej, czyli nawet od 5. miesiąca życia.

Najnowsze badania z 2014 r. dotyczące glutenu w diecie niemowlaka wykazały, że czynniki takie jak wiek dziecka w momencie podania pierwszych posiłków z glutenem i długość karmienia piersią, nie wpływają na ryzyko zachorowania na chorobę trzewną (celiakię). Należy zatem gluten traktować jak inne, nowe pokarmy i wprowadzać go stopniowo. Najlepiej jest zacząć jeszcze w momencie karmienia piersią.

wprowadzanie glutenu
fot. istock.com

Wczesna ekspozycja na gluten pod osłoną mleka matki zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i prawdopodobieństwa wtórnego rozwoju celiakii, cukrzycy typu I i reakcji alergicznych na białka pszenicy. Dlatego termin wprowadzenia glutenu do diety ustalono na nie wcześniej niż w piątym i nie później niż w siódmym miesiącu życia. Dla dzieci żywionych mlekiem modyfikowanym, z uwagi na brak ochronnego działania pokarmu, termin ten został przesunięty o jeden miesiąc, a więc gluten wprowadzamy nie wcześniej niż w szóstym miesiącu.

Wprowadzanie glutenu: kasza manna

Pierwsze porcje glutenu można łączyć z mlekiem mamy, np. ugotowaną kaszkę mannę (pół łyżeczki) podawać dziecku do buzi wraz z odciągniętym pokarmem, a następnie przystawić malucha do piersi. Jeśli przez kilka dni takiego dawkowania wszystko będzie w porządku, można dołączyć gluten do dowolnego dania lub podać małą porcję kaszki mlecznej glutenowej.

Innym sposobem rozszerzania diety dziecka jest podanie warzyw, np. 2-3 łyżeczek w porze obiadowej. Jeśli wszystko będzie ok, należy stopniowo zwiększać ich ilość i wprowadzać nowe rodzaje. Po około 2 tygodniach można dodać kolejny składnik np. gluten, dodając do warzyw ugotowaną kaszę mannę, pół lub jedną łyżeczkę, a następnie mleko. Jeśli maluch będzie dobrze akceptował gluten, możemy zwiększać jego ilość, a także zmieniać formę, w jakiej go podajemy. Dobrym wyborem mogą być na przykład kaszki gotowane na mleku lub wodzie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie