>

Czy inteligencja dziecka zależy od wagi matki?

Naukowcy twierdzą, że dzieci kobiet o pełniejszy kształtach są...
Czy inteligencja dziecka zależy od wagi matki?
fot. istock.com
20.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Okazuje się, że kobiety, które mają sylwetkę klepsydry, mogą mieć bardziej inteligentne dzieci. Jak to możliwe? Naukowcy odkryli, że tkanka tłuszczowa z ich bioder zawiera więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu płodu.

Czy inteligencja dziecka zależy od wagi matki?

Takie "rezerwy tłuszczowe" są istotne nie tylko w ciąży, ale także podczas karmienia piersią. To właśnie do produkcji mleka organizm wykorzystuje tłuszcz z ud i pośladków. Mamusie, które karmiły piersią na pewno zauważyły, jak bardzo znika tłuszczyk z dolnych partii ciała. Kobieta może stracić nawet do kilograma masy w ciągu miesiąca. Tłuszcz ten jest wzbogacony o kwasy DHA, które są szczególnie ważne dla mózgu dziecka.

William Lassek z Uniwersytetu w Pittsburghu i Steven Gaulinz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, przejrzało dane z Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (National Center for Health Statistics). Okazało się, że wyniki uzyskiwane przez dzieci w testach poznawczych były uzależnione od stosunku obwodów talii i bioder ich matek. Najlepsze wyniki osiągały dzieci matek z szerokimi biodrami i niskim stosunkiem talia-biodra, czyli o sylwetce tzw. klepsydry.

Zobacz więcej: Przytulanie dziecka - dlaczego jest takie ważne?

Krągłe biodra to nie przypadek

Gromadzenie się tłuszczu w dolnych partach ciała w przypadku pań to nie przypadek. Choć żadna z nas nie lubi "zbędnych centymetrów" wygląda na to, że natura wie, co robi i są to zmiany ewolucyjne. Panie szczególnie w wieku rozrodczym właśnie w biodrach, udach i na pupie zauważają dodatkowy tłuszczyk. Jednak nie zawsze tak było. Prawdopodobnie kobiety zaczęły się cechować solidniejszymi kształtami, gdyż objętość mózgu w ciągu ostatnich pięciu milionów lat zwiększyła się aż trzykrotnie!

fot. istock.com

Kwasy DHA w diecie dziecka

Eksperci już od wielu lat zastanawiają się nad działaniem i wpływem kwasów wielonienasyconych na organizm człowieka, w szczególności u niemowląt i małych dzieci. Ostatnie doniesienia dowodzą, że kwasy Omega-3, a w szczególności - kwas dekozoheksynowy pozyskiwany z alg (Life’s DHA), odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu. Stanowi bowiem 60% materiału budulcowego jego kory i aż 95% siatkówki oka. Dlatego maluchy otrzymujące zalecaną ilość DHA wypadają lepiej w testach na inteligencję, posiadają znacznie bardziej rozwinięte funkcje poznawcze i lepszy wzrok.

Ten szczególny składnik odżywczy z grupy kwasów Omega-3 odżywia, chroni i wzmacnia struktury komórkowe siatkówki oka oraz ma działanie przeciwzapalne. Zwiększa także czułość siatkówki na bodźce świetlne oraz pełni kluczową rolę m.in. w procesie tworzenia impulsów elektrycznych, które docierają do kory mózgowej. Badania dowodzą także, że suplementacja DHA zmniejsza u dzieci o ponad 60% ryzyko infekcji i zachorowań, a o 70% możliwość wystąpienia alergii i astmy.

Dodatkowa suplementacja niemowląt karmionych piersią nie jest wymagana, jeśli mama stosuje się do zaleceń i spożywa rekomendowaną dla swojej grupy ilość tego kwasu.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
amelia (Ocena: 5) 10.07.2021 16:15
Dobrze, że przełamujecie ten stereotyp, że rola DHA kończy się na ciąży. Niestety wiele portali wciąż go powiela. Warto też wspomnieć, że w przypadku braku możliwości karmienia piersią bardzo wskazane jest dobranie mleka modyfikowanego bogatego w dha (np. hipp combiotik), oczywiście w porozumieniu z lekarzem.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie