Czy inteligencja dziecka zależy od wagi matki?

>
Okazuje się, że kobiety, które mają sylwetkę klepsydry, mogą mieć bardziej inteligentne dzieci. Jak to możliwe? Naukowcy odkryli, że tkanka tłuszczowa z ich bioder zawiera więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju mózgu płodu.
Takie "rezerwy tłuszczowe" są istotne nie tylko w ciąży, ale także podczas karmienia piersią. To właśnie do produkcji mleka organizm wykorzystuje tłuszcz z ud i pośladków. Mamusie, które karmiły piersią na pewno zauważyły, jak bardzo znika tłuszczyk z dolnych partii ciała. Kobieta może stracić nawet do kilograma masy w ciągu miesiąca. Tłuszcz ten jest wzbogacony o kwasy DHA, które są szczególnie ważne dla mózgu dziecka.
William Lassek z Uniwersytetu w Pittsburghu i Steven Gaulinz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, przejrzało dane z Narodowego Centrum Statystyk Zdrowotnych (National Center for Health Statistics). Okazało się, że wyniki uzyskiwane przez dzieci w testach poznawczych były uzależnione od stosunku obwodów talii i bioder ich matek. Najlepsze wyniki osiągały dzieci matek z szerokimi biodrami i niskim stosunkiem talia-biodra, czyli o sylwetce tzw. klepsydry.
Zobacz więcej: Przytulanie dziecka - dlaczego jest takie ważne?
Gromadzenie się tłuszczu w dolnych partach ciała w przypadku pań to nie przypadek. Choć żadna z nas nie lubi "zbędnych centymetrów" wygląda na to, że natura wie, co robi i są to zmiany ewolucyjne. Panie szczególnie w wieku rozrodczym właśnie w biodrach, udach i na pupie zauważają dodatkowy tłuszczyk. Jednak nie zawsze tak było. Prawdopodobnie kobiety zaczęły się cechować solidniejszymi kształtami, gdyż objętość mózgu w ciągu ostatnich pięciu milionów lat zwiększyła się aż trzykrotnie!
Eksperci już od wielu lat zastanawiają się nad działaniem i wpływem kwasów wielonienasyconych na organizm człowieka, w szczególności u niemowląt i małych dzieci. Ostatnie doniesienia dowodzą, że kwasy Omega-3, a w szczególności - kwas dekozoheksynowy pozyskiwany z alg (Life’s DHA), odgrywa istotną rolę w rozwoju mózgu. Stanowi bowiem 60% materiału budulcowego jego kory i aż 95% siatkówki oka. Dlatego maluchy otrzymujące zalecaną ilość DHA wypadają lepiej w testach na inteligencję, posiadają znacznie bardziej rozwinięte funkcje poznawcze i lepszy wzrok.
Ten szczególny składnik odżywczy z grupy kwasów Omega-3 odżywia, chroni i wzmacnia struktury komórkowe siatkówki oka oraz ma działanie przeciwzapalne. Zwiększa także czułość siatkówki na bodźce świetlne oraz pełni kluczową rolę m.in. w procesie tworzenia impulsów elektrycznych, które docierają do kory mózgowej. Badania dowodzą także, że suplementacja DHA zmniejsza u dzieci o ponad 60% ryzyko infekcji i zachorowań, a o 70% możliwość wystąpienia alergii i astmy.
Dodatkowa suplementacja niemowląt karmionych piersią nie jest wymagana, jeśli mama stosuje się do zaleceń i spożywa rekomendowaną dla swojej grupy ilość tego kwasu.