Badania profilaktyczne dzieci - kiedy jest na nie czas?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź, kiedy powinnaś się udać z dzieckiem do specjalisty.
Badania profilaktyczne dzieci - kiedy jest na nie czas?
fot. istock.com
28.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Gdy rodzi się maluszek, regularnie bywasz w przychodni, a potem pojawiasz się u lekarza, dopiero gdy jest poważny problem. Gdy maluszek wychodzi z "okresu szczepień" rodzice odwiedzają internistę tylko, gdy przychodzi pora bilansu. Licząc na spostrzegawczość lekarza, często rodzice nie zwracają uwagi na pewne wątpliwości, a czasem kończy się tylko na googlowaniu objawów. W rezultacie dziecko nie jest kierowane dalej na badania. Jednak to rodzic, który ma dziecko, powinien na co dzień obserwować malucha i zwracać uwagę lekarzowi na wszystko, co go niepokoi. Wszakże lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź, jak często powinnaś się pojawić u specjalisty ze swoim maluchem:

Kiedy iść z dzieckiem do pediatry?

W pierwszym roku wizyt u lekarza jest więcej, gdyż sprawdza się czy maluch przybiera prawidłowo na wadze, a także wykonuje się planowe szczepienia. Później maluch powinien się pojawiać w przychodni przynajmniej podczas badań bilansowych 2-latka, 4-latka, 6-latka. Jednak nie zwlekaj z wizytą, jeśli cos wzbudza twoje wątpliwości. Regularne wizyty pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości w rozwoju np. czy dziecko prawidłowo rozwija się ruchowo lub, czy rozwój mowy przebiega prawidłowo, a także pozwolą wykryć niepokojące objawy choroby.

Kiedy do ortopedy z dzieckiem?

Po raz pierwszy maluch trafia do ortopedy miedzy 4 a 6 tygodniem życia na kontrolę stawów biodrowych. Panewki otoczone torebką stawową stanowią staw biodrowy, czasem jednak elementy stawu nie pasują idealnie do siebie. Mówimy wtedy o dysplazji. Potem rodzice często przez lata nie pojawiają się u ortopedy. Tymczasem powinniście pojawić się na kontroli, gdy maluch zaczyna raczkować, a potem chodzić. Lekarz podpowie jak dobrać obuwie i sprawdzi, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Zwracaj uwagę, jak maluch stawia stopy, siada, czy się nie garbi, czy kolana "nie uciekają" do środka lub na zewnątrz, czy kręgosłup lub brzuch zbytnio nie wystaje, a także czy klatka piersiowa się nie zapada. Zwróć uwagę na to lekarzowi pediatrze podczas wizyty, powinien skierować dziecko do specjalisty. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, ortopedę warto odwiedzić profilaktycznie przed rozpoczęciem szkoły. Później profilaktycznie warto odwiedzać ortopedę raz w roku, zwłaszcza gdy dziecko szybko rośnie lub przybiera na wadze.

Zobacz więcej: Kiedy dziecku grozi odwodnienie?

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?

Jeśli maluszek po urodzeniu ma zeza, nie czekaj, że sam z tego wyrośnie. Koło trzeciego miesiąca wybierz się koniecznie do okulisty, by skontrolował brak symetrii w oczach. Do okulisty wybierz się także, gdy oko niemowlęcia jest wciąż załzawione, zaczerwienione albo ropiejące, co może świadczyć o zapaleniu spojówek i niedrożności kanału łzowego. Wcześniaka powinno się pokazać okuliście w 4., 8. i 12. tygodniu życia, ponieważ dzieci urodzone przed 36. tygodniem ciąży są narażone na retinopatię wcześniaczą.

Proste badanie wzroku przeprowadzi pediatra podczas bilansu roczniaka. Na poważne badanie do okulisty wybierz się, gdy maluch ma 3-4 latka. Konieczna też jest taka kontrola przed pójściem dziecka do szkoły. Do lekarza trzeba zgłosić się także, jeśli dzieje się coś niepokojącego, na przykład dziecko nie potrafi skupić wzroku na jednym przedmiocie lub mruży oczy, kiedy ogląda coś z bliska.

Kiedy z dzieckiem iść do dentysty?

Dziecko powinno także być regularnie prowadzane do dentysty. Na pierwsza adaptacyjną wizytę możesz się wybrać już z 18-miesięcznym maluszkiem. Lekarz poprzez zabawę zapozna dziecko ze sprzętem stomatologicznym i oswoi z fotelem. Spotkania takie odbywają się także w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej "Lekcja Stomatologii". Warto pojawić się u dentysty wcześniej, jeśli masz wątpliwości co do stanu wyrastających ząbków.

Pierwsza wizyta potrwa nie dłużej niż 5 minut, ale będzie ważnym krokiem do oswojenia dziecka z fotelem stomatologicznym. Zęby mleczne są bardziej narażone na próchnicę, dlatego maluchy powinny zgłaszać się na kontrolę częściej niż dorośli. Dodatkowo stomatolog będzie kontrolował zgryz dziecka i w razie czego skieruje do ortodonty.

Dziecko u lekarza

fot. istock.com

Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?

Już nawet kilkumiesięczne dziecko może odwiedzić logopedę, gdyż rozwój mowy rozpoczyna się dużo wcześniej, niż w momencie pojawienia się pierwszego wyrazu. Sygnałami wskazującymi, że taka wizyta powinna się odbyć jak najszybciej, jest np. to, że niemowlę ma problemy z przyjmowaniem pokarmu bądź też krztusi się podczas spożywania mleka matki. Alarmujące jest także ślinienie, wrażliwość na dotyk, brak gaworzenia, czy niedomykanie ust w ciągu dnia i podczas snu. Nienaturalne jest również tolerowanie wyłącznie płynnych pokarmów oraz unikanie wkładania do ust przez malca rączek czy gryzaków.

Zobacz więcej: Jak rozpoznać depresję u dziecka?

Podczas wizyty logopeda zbada i oceni funkcjonowanie narządów artykulacyjnych i jeśli jest taka konieczność, zaleci terapię w gabinecie bądź ćwiczenia usprawniające narządy mowy.

Gdzie się udać, gdy dziecko ma nietypowe objawy?

Jeśli rodzic zauważy u swojego dziecka rozdrażnienie, osłabienie, utratę apetytu, zwiększoną liczbę pojawiających się siniaków, występowanie wybroczyn lub bladą skórę, należy wybrać się do onkohematologa. Podobnie w sytuacji, kiedy będzie miało przewlekłe bóle głowy i wymioty lub wtedy, gdy nawet najdrobniejsze skaleczenia będą wyjątkowo długo krwawić. Konsultacji wymaga także nagle pojawiający się zez, biały odblask ze źrenicy oka, problem z oddawaniem moczu i stolca lub powiększenie węzłów chłonnych. Taka wizyta nigdy nie powinna być odkładana na później i bezpośrednio powinna odbyć się w stosownej poradni. Ponieważ specjalność ta została uznana przez Ministerstwo Zdrowia za deficytową, tym bardziej, jeśli jest tylko możliwość dostania się do takiego lekarza, należy to niezwłocznie wykorzystać.

Kiedy zrobić EKG dziecku?

Aż co setne dziecko w Polsce rodzi się z problemami natury kardiologicznej. Sprzyjać im mogą przebyte w ciąży infekcje wirusowe palenie w ciąży papierosów, alkohol oraz zażywanie niektórych leków. Rodzice powinni więc szczególnie wnikliwie podchodzić do takich kwestii jak: brak tchu podczas płaczu, problemy ze ssaniem mleka lub pocąca się i bledsza skóra. Zazwyczaj w takich wypadkach konieczne jest wykonanie echa serca i EKG. Kiedy w grę wchodzi zdrowie dziecka, wybór lekarza nie powinien być przypadkowy.

Badania laboratoryjne

Choć to tanie badania, które są w stanie wiele powiedzieć o stanie zdrowia dziecka, lekarza rzadko z nich korzystają. Są nawet pediatrzy, który uważają, że w pierwszych latach w ogóle nie powinno się pobierać krwi u maluszków. Czasem jednak warto wykonać badanie na własną rękę, a przynajmniej co dwa lata warto zrobić podstawowe badania krwi i moczu:

  • morfologia - pozwala wykryć infekcję, stan zapalny, anemię;
  • poziom żelaza - pozwala stwierdzić, czy przyczyną anemii nie jest niedobór żelaza;
  • OB - mówi, czy w organizmie nie rozwija się jakaś ukryta infekcja;
  • ASO - pozwala wykluczyć powikłania po zakażeniu paciorkowcami;
  • CRP - pozwala wykryć ukrytą infekcję bakteryjną;
  • badanie ogólne moczu - obecność białka, cukru, krwi, zwiększonej liczby leukocytów może świadczyć o infekcji układu moczowego;
  • posiew moczu - pozwala stwierdzić, czy mamy do czynienia z zakażeniem i jaki antybiotyk będzie najlepszy do wyleczenia infekcji bakteryjnej.

Choć czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w naszym kraju jest kuriozalnie długi, warto nie zrażać się i korzystać z tego, że uda się uzyskać skierowanie od lekarza pediatry lub pierwszego kontaktu. I nie oszukujmy się - realia są też takie, że warto mieć odłożone trochę pieniędzy na to, aby w razie sytuacji podbramkowej, udać się do lekarza specjalisty prywatnie - niemal od ręki. Czasem warto udać się do konkretnego specjalisty dziecięcego, nawet od razu, nie tracąc zbędnie czasu i nie narażając maluszka na niepotrzebny stres.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie