Zdrowie malucha w 10 prostych krokach

Te 10 kroków stanie się jeszcze łatwiejsze, gdy podejmie je cała rodzina. To wcale nie jest takie trudne!
Zdrowie malucha w 10 prostych krokach
fot. istock.com
31.05.2021
Katarzyna Lemanowicz

Każdy wie, że urozmaicona dieta i dużo aktywności wpływa korzystnie na zdrowie malucha, ale jedno to wiedzieć a drugie to zrobić! Nie poddawaj się jednak zbyt łatwo. Maluchy przechodzą równe etapy rozwoju, kiedy rosną, a także mają swoje humory. Mimo to nadal możesz wiele zrobić, by zadbać zdrowie swojego dziecka. O to 10 prostych kroków, które w tym ci pomogą!

Jak zadbać o zdrowie dziecka?

Krok 1: Jedzcie rodzinne posiłki i celebrujcie różne okazje przy stole

Gdy tylko macie taką możliwość jedzcie razem całą rodziną przy jednym stole. Rodzinny i miły czas będzie się dobrze kojarzyć dziecku, a tym samym posiłki będą przyjemne. Pokaz na swoim przykładzie jak jedzenie może być przyjemne i pozwól dziecku próbować i decydować. Proponuj potrawy, które są łatwe do zjedzenia dla malucha np. koreczki. Dzięki temu maluch może być niezależny przy stole tak samo, jak inni domownicy. Chwal, gdy spróbuje czegoś nowego, ale jeśli nie chce nie zmuszaj do dalszego jedzenia. Maluchy potrzebują sporo czasu, by nauczyć się smaków, ty w tym czasie musisz być przede wszystkim cierpliwa.

Krok 2: Pozwól dziecku decydować, ile chce zjeść

Nie spodziewaj się, że maluch zawsze będzie wszystko zjadał z talerza. To ważne, by skupić się na tym, jak wygląda cały tydzień, a nie konkretny posiłek. Zbyt duży nacisk na zjedzenie wszystkiego może mieć odwrotny efekt od zamierzonego. Zmuszanie dziecka do jedzenia wprowadza nerwową atmosferę, a dziecku posiłek zaczyna się kojarzyć z czymś nieprzyjemnym. Większość dzieci jest w stanie w przeciągu półgodziny zjeść tyle, ile potrzebuje, po upływie tego czasu lub gdy maluch ewidentnie zaczyna się bawić jedzeniem, zabierz talerz bez komentarza.

Zobacz więcej: Czy rozpieszczę dziecko, nosząc je na rękach?

Krok 3: Oferuj dziecku żywność z czterech głównych grup żywności każdego dnia.

Najlepsza kombinację potrzebnych składników stanowią produkty właśnie z czterech grup produktów żywnościowych:

  • owoce i warzywa;
  • skrobia, żywność na bazie zbóż (chleb, kasza, makaron);
  • produkty mleczne;
  • białka takie jak mięso, ryby, jaja, fasola.

Krok 4: Wprowadź rytuał jedzenia

Ustal konkretne pory na trzy posiłki oraz dwie pory na przekąski. Brzuszek dziecka jest jeszcze mały i za jednym razem nie jest w stanie pomieścić zbyt wiele jedzenia. Warto przypilnować konkretnych pór jedzenia i nie pozwalać dziecku podjadać, w ten sposób maluch będzie miał szansę zgłodnieć.

Zdrowe dziecko

fot. istock.com

Krok 5: Nie zapominaj o pojeniu dziecka

Jeśli karmisz jeszcze piersią nie ma potrzeby dopajać malucha, w innym wypadku zadbaj, by maluch pił. Najlepszym wyborem będzie woda, soki owocowe między posiłkami mogą nie tylko zaszkodzić zębom malucha, ale wpłynąć na jego apetyt. Sok możesz podać razem z posiłkiem, Warto, by ilość soków była w proporcji 1 kubeczek soku na 10 kubeczków wody wypitych przez dziecko. Jeśli nie karmisz już piersią, nie zapominaj o mleku!

Krok 6: Dostarczaj witaminy szczególnie A, C i D każdego dnia

Niektórzy podają witaminę D tylko do końca karmienia piersią lub 1. roku, to zdecydowanie za krótko. Inni podają do 3 roku życia, a jeszcze inni uważają, że witaminę D powinno się podawać do 16-18 roku życia, kiedy kończy się proces wzrostu kości (choć u każdego dziecka proces ten kończy się w nieco innym czasie). W przypadku pozostałych witamin zadbaj, by znalazły się w jadłospisie produkty bogate w te witaminy.

Krok 7: Szanuj preferencje dziecka

Niektóre dzieci jedzą niemal wszystko, inne są bardzo wybredne. Może się też okazać, że twojemu dziecku nie odpowiada konsystencja lub to, że pokarmy stykają się na talerzu. Pogodzenie się z "małymi dziwactwami" dziecka sprawi, że posiłek będzie przyjemniejszy dla was dwojga.

Zobacz więcej: Co wpływa na wyniki w nauce?

Krok 8: Chwal malucha

Jeśli dziecko dobrze zje, spróbuje czegoś nowego - chwal. Ale nie używaj deseru jako zachęty czy nagrody za zjedzenie! To sprawia, że pokarmy słodsze wydają się znacznie bardziej atrakcyjne. Podobnie nie podawaj jedzenia lub napojów w nagrodę za coś, lub by pocieszyć dziecko. To może wpływać niekorzystnie na nawyki żywieniowe i sprawić, że maluch nie będzie umiał słuchać potrzeb swojego organizmu. Jeśli chcesz nagrodzić czymś więcej niż tylko dobrym słowem, zaproponuj wspólną grę lub zabawę.

Krok 9: Ogranicz pewne produkty

Niektóre produkty mają dużo kalorii, a mało składników odżywczych. Posiłki takie mogą zniechęcać dziecko do zdrowej żywności i jednocześnie prowadzić do nadwagi u dziecka.

Niezdrowe przekąski, których ciężko będzie ci pewnie uniknąć, oferuj jak najrzadziej się da. Unikaj smażonego, chipsów, przetworzonych przekąsek, ciastek, ciast i herbatników. Nie oferuj też dziecku napojów dosładzanych czy gazowanych. Herbata i kawa także nie powinny się znaleźć w menu dziecka (zawierają kofeinę).

Zdrowe dziecko

fot. istock.com

Kro 10: Zachęcaj do aktywności fizycznej

Staraj się, by maluch miał co najmniej godzinę ruchu dziennie. Liczą się wszelkie aktywności, chodzenie, tańczenie, taniec. Większość dzieci lubi to robić, wystarcz dać im okazje, wyłączyć telewizor i zabrać dziecko do parku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Julia (Ocena: 5) 07.06.2021 08:41
O zdrowie maluszków trzeba dbać. Jak na razie dopiero rozszerzam dietę córeczce i głównie je mleko modyfikowane humana Humana, ale staramy się jeść rodzinnie, je tyle ile chce i mamy stały rytuał jedzenia. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie