Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Klimatyzacja stała się bardzo powszechnym i ogólnodostępnym wynalazkiem: w samochodzie, autobusie, samolocie, restauracji, centrum handlowym, a nawet w domach.
Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?
fot. istock.com
09.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

W te dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni potrafi "ratować życie". Chłód, jaki daje klimatyzator, przynosi natychmiastową ulgę, ale czy taki spadek temperatury jest odpowiedni dla dzieci?

Klimatyzacja - jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Do niedawna uważano, że różnica temperatur może wynosić 10 stopni. Ale to się zmieniło. Teraz, optymalna bezpieczna różnica wynosi 5 - 6°C. Przy większej rozbieżności łatwo o przeziębienie. Zwróć na to uwagę w hotelu podczas urlopu - zazwyczaj klimatyzacja ustawiona jest na maksimum. 

W przypadku jazdy klimatyzowanym samochodem należy przewietrzyć nagrzany samochód, schłodzić chwile wnętrze i dopiero wsadzać maluchy do fotelików. Ważne także, by wyrównywać stopniowo temperaturę pomiędzy tą, jaka jest w samochodzie, a jaka jest na zewnątrz. Należy, kilkanaście minut przed dojazdem do celu lub przed postojem wyłączyć klimatyzację zupełnie. Zwracaj uwagę jak ustawione są nawiewy od klimatyzacji - by nie były skierowane bezpośrednio na dziecko. W aucie kieruj nawiew klimatyzacji na sufit lub na nogi. Ta sama zasada dotyczy klimatyzacji w domu, lub hotelu i wszędzie tam, gdzie możesz bezpośrednio sterować nawiewem. W miejscach, gdzie jest dość chłodno, a ty nie masz na to wpływu, np. w centrum handlowym czy na lotnisku, dla maluszka miej zawsze pod ręką bawełnianą czapeczkę i kocyk.

Zobacz więcej: Nie przykrywaj wózka pieluszką w upalne dni! To niebezpieczne!

Klimatyzacja

fot. istock.com

Koniecznie co jakiś czas sprawdzaj, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco

By ocenić, jak malec znosi temperaturę, trzeba przyłożyć mu dłoń do karku. Jeśli jest suchy i ciepły, to znak, że wszystko w porządku. Spocony, rozgrzany świadczy o tym, że temperatura jest za wysoka, chłodny – że malec marznie. Jeśli włączasz klimatyzację na noc w domu czy w hotelu pamiętaj, że po kilku godzinach pracy urządzenia w pomieszczeniu może być dość chłodno. Dziecko, nawet ubrane w piżamkę, może zmarznąć, jeśli się odkryje.

Pamiętajmy, że o klimatyzację trzeba dbać i regularnie czyścić i odgrzybiać. Dla malca szkodliwa może być np. bakteria legionelli – objawy zakażenia nią podobne są do objawów grypy i zapalenia płuc. Zanieczyszczona klimatyzacja bywa też przyczyną alergii, może wywoływać chrypkę i kaszel.

Jeśli z klimatyzacji korzystacie w hotelu, zwróć uwagę na zapach. Woń stęchlizny zaraz po uruchomieniu klimatyzatora to zły znak. W takiej sytuacji nie korzystaj z klimatyzacji lub poproś o zmianę pokoju.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
goja (Ocena: 5) 19.07.2022 19:21
Kupiłam w sklepie Mateko klimatyzator przenośny, on nie chłodzi tak drastycznie szybko więc dziecko łatwiej się adaptuje do zmiany temperatury, ma po prostu na to czas. Polecam przy maluszkach taki klimatyzator
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.07.2021 21:38
Klimatyzator jest w salonie, staram się, żeby na małą z niego nie wiało. Z resztą regularnie konserwujemy i odgrzybiamy instalację. W sypialni jest nieco cieplej, ale kładziemy córcię w samej pieluszce i przykrywamy po pleckach cienkim kocykiem sensillo z włókien bawełnianych i bambusowych. Nie zapoci się, ale też jej nie przewieje.
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 16.07.2021 10:53
Mam kiepskie doświadczenia z klimatyzacją, szczególnie kiedy jestem z dziećmi na wakacjach. Tak szybka zmiana temperatury, często kończy się bólem gardła, przeziębieniem. Wtedy z ratunkiem przychodzi Apicold, który ma rewelacyjny naturalny skład. Znajdziecie w nim standaryzowany ekstrakt z propolisu. Nie dość, że naturalny to jeszcze doskonale radzi sobie z przeziębieniem. A zapomniałabym, w produkcie jest też miód i korzeń prawoślazu lekarskiego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.07.2021 15:18
Rozwiązaniem w domu lub mieszkaniu jest też klimatyzator przenośny, bo można go przenosić z miejsca na miejsce. Ranking jest np. na stronie NaChlodno.pl
odpowiedz
Polecane dla Ciebie