Nadmiar słońca może szkodzić dziecku

Poznaj zagrożenia, jakie niosą z sobą upalne dni.
Nadmiar słońca może szkodzić dziecku
fot. istock.com
16.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Piękna pogoda to okazja do wspólnych wypadów za miasto, czy rodzinnej zabawy w parku. Nawet jeśli nie siedzisz cały dzień na plaży, uważaj na swoje dziecko. Promienie słoneczne to nie tylko wartościowa witamina D. Wysokie temperatury i żar lejący się z nieba mogą zaszkodzić twojemu dziecku.

Zagrożenia, na jakie narażone są dzieci w trakcie letnich dni

Maluszki, które noszą pieluchy jednorazowe, na odparzenia są bardziej narażone w okresie upałów. W gorące dni zmieniaj pieluszki częściej niż zwykle, a także pozwalaj maluchowi często wietrzyć pupę. 

W upalne dni nie trudno o przegrzanie i małe krostki u niemowląt. Potówki najczęściej występują w miejscach osłoniętych ubrankiem - na szyi, plecach, w pachwinach. Dostosuj ubranie dziecka do pogody i w upalne dni po prostu je rozbierz. Ubranka powinny być uszyte z lekkiej i przewiewnej bawełny. Gdy jest gorąco, bodziak wystarczy. Dopilnuj, żeby rzeczy, które zakładasz, były wygodne, bez guzików, grubych szwów czy sztywnych koronek, które mogą drażnić skórę dziecka. Pamiętaj także, by dostosować kocyk, pod którym śpi maluch i wybrać coś cienkiego, naturalnego i przewiewnego.

Odwodnienie

W trakcie upałów dzieci są markotne i mają słabszy apetyt. Należy pilnować, jednak by dziecko piło. Maluszki "na piersi" należy częściej przystawiać. Jeśli większe dziecko nie ma ochoty na picie, warto nakłaniać do picia po łyczku, ale często. Podsuwaj także soczyste owoce czy domowe sorbety.

Malutkie dzieci łatwo doprowadzić do odwodnienia, dlatego bądź czujna. Pierwsze oznaki odwodnienia to suche usta, osłabienie organizmu, a także tzw. suchy płacz, czyli płacz bez łez. W takiej sytuacji należy malucha zabrać do szpitala. 

Zobacz więcej: Nie przykrywaj wózka pieluszką w upalne dni! To niebezpieczne!

Przegrzanie i udar

Wzrost temperatury ciała powyżej normy może doprowadzić do udaru cieplnego. Przegrzanie objawia się osłabieniem, bólami i zawrotami głowy, wzmożonym pragnieniem, nudnościami, a nawet wymiotami. Przy silnym przegrzaniu mogą wystąpić zaburzenia oddychania, utrata przytomności i drgawki. W takiej sytuacji niezwłocznie należy udać się do szpitala.

Aby zapobiec przegrzaniu podczas spacerów z wózkiem, używaj parasolki. Budka ograniczy przepływ powietrza. Wózek ustawiaj zawsze w półcieniu. Większe dzieci także powinny się bawić w cieniu. Unikaj wychodzenia na dwór między godziną 11-16, a spacer zaplanuj raczej na wczesny ranek lub wieczór.

Dziecko upał

fot. istock.com

W upały nie zapominaj o wietrzeniu domu, ale uważaj na przeciągi. Na popołudniową drzemkę wybierz chłodniejsze miejsce z dostępem do powietrza (w głębokim wózku może być duszno maluszkowi). Pamiętaj także o nawilżaniu powietrza. Warto również chłodzić dziecko kąpielami. Może być to zabawa w wannie kilka razy w ciągu dnia lub basenik ogrodowy. Ważne by woda nie była zbyt zimna. Możesz też od czasu do czasu spryskać malucha wodą w sprayu.

Uczulenie na słońce

Niektóre dzieci mogą być uczulone na słońce, objawia się to pokrzywką: czerwonymi, swędzącymi plamkami. Ryzyko reakcji alergicznej zwiększa się, jeśli dziecko zażywa leki. W przypadku pojawienia się objawów uczulenia na słońce należy udać się do dermatologa. Do czasu wizyty lekarskiej należy smarować podrażnione miejsca maścią zawierającą cynk. Pomocne może się okazać stosowanie leków, np. Clemastinum lub ogólnie dostępnego bez recepty wapna.

Unikaj także sytuacji, w których maluch w upał bawi się w ogrodzie warzywnym. Koper, seler, marchew, nagietek, słonecznik, dziurawiec, arnika czy sałata pod wpływem słońca wydzielają więcej olejków eterycznych i mogą uczulić skórę dziecka. 

Oparzenie słoneczne

Przy oparzeniu słonecznym pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, pęcherze i ból. Zazwyczaj takie objawy pojawiają się 2-4 godziny po zejściu ze słońca. Później martwa skóra się złuszcza. Jeśli dojdzie już do poparzenia, należy schłodzić skórę. Na poparzone miejsca przykładaj zimne okłady, np. ze zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika, można też stosować wodę w aerozolu. Gdy uda się schłodzić skórę należy użyć łagodzącego preparatu dla dzieci, najlepsze są pianki, żele lub lekkie emulsje z pantenolem, alantoiną lub aloesem. Wszystkie zabiegi wykonuj delikatnie, by nie trzeć podrażnionej skóry. Jeśli dziecko płacze i narzeka warto podać mu środek przeciwbólowy.

Pamiętaj, że maluszek nie powinien być wystawiany bezpośrednio na słońce. Większe dzieci podczas zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli planujemy pobyt na plaży czy kąpielisku, warto ubrać w ubranka z filtrem UV. Pamiętaj także o nakryciu głowy. Dobierz odpowiedni krem. Powinien mieć wysoki filtr, być fotostabilny i nie uczulać dziecka. Szczególnie chroń znamiona i pieprzyki.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie