5 najczęściej popełnianych błędów, które mogą zwiększyć ryzyko utonięcia

Gdy twoje dzieci uczą się pływać, unikaj tych błędów, by zapobiec utonięciu.
5 najczęściej popełnianych błędów, które mogą zwiększyć ryzyko utonięcia
fot. istock.com
21.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wraz z trwającym latem i odpoczynkiem nad wodą, warto upewnić się, że wiemy jak zachować się, by zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom, które bawią się w pobliżu wody. Utonięcie jest główną przyczyną przypadkowych zgonów wśród dzieci w wieku od roku do 4 lat.

Podczas gdy uczenie dzieci pływania może im uratować życie, rodzice mają własne preferencje i przekonania na temat tego, w jakim wieku dziecko powinno zacząć się uczyć i jakie techniki stosować. Bez względu na wybór, warto wziąć pod uwagę poniższe wskazówki, by nie narazić dziecka na utonięcie, gdy uczy się pływać.

Bezpieczna nauka pływania

Stwórz proces, który dziecko musi przejść, zanim wejdzie do wody na otwartym basenie. Mniejsze dzieci niech nałożą pieluchy do pływania, starsze strój kąpielowy czy krem przeciwsłoneczny.

„Taka rutyna nauczy dziecko, że nie może sobie po prostu wskoczyć do wody w dowolnym momencie, a to może zmniejszyć szanse na to, że dziecko spróbuje popływać bez nadzoru rodziców.” – przekonuje Sue Mackie, przewodnicząca Amerykańskiego Związku Szkół Pływania.

Rodzice muszą być uważni - za siebie i dziecko. Z wodą nie ma żartów. Zachowuj się wobec żywiołu ostrożniej niż zwykle. Bądź skupiona. Miej cały czas oko na dziecko.

Zobacz więcej: Nadmiar słońca może szkodzić dziecku

Nie pozwól dziecku, by decydowało, kiedy może wejść do wody

„Stwórz słowny znak dla twojego dziecka, który będzie musiał zostać przez ciebie podany, zanim twoje dziecko wejdzie do basenu.” – dorada Sue. „To tworzy dodatkową barierę dla twojego dziecka przed wejściem do basenu, jeśli jest stosowany konsekwentnie. Twój maluch dowie się, że każde jego wejście do wody musi odbyć się za twoją zgodą.”.

Nauka pływania

fot. istock.com

Nie używaj dmuchanych kółek lub rękawków na basenie

Podczas gdy kamizelki ratunkowe są zaprojektowane tak, by uratować dziecko przed utonięciem i zawsze powinny być noszone podczas pobytu nad jeziorem czy morzem (np. na łódce), gadżety wspomagające pływanie, takie jak rękawki, mogą spaść z dziecka.

Zobacz więcej: Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

„To może stworzyć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Zamiast tego naucz dziecko jak zlokalizować, podpłynąć i wspiąć się po ściance basenu, by bezpiecznie opuścić wodę.” – zaleca przewodnicząca Amerykańskiego Związku Szkół Pływania.

„Naucz dzieci, by otwierały oczy pod wodą, bo kiedy wpadną do niej, będą potrafiły otworzyć oczy i znaleźć bezpieczne wyjście z basenu.” – przekonuje Sue Mackie.

Nie pozwól, by twój strach zniechęcił je do nauki pływania

Nie panikuj, jeśli twarz twojego dziecka znajdzie się poniżej powierzchni wody i nie przenoś uczucia strachu na dzieci, jeśli coś takiego się wydarzy. „Nakłaniaj, by wkładały całą twarz do wody w wannie i puszczały bąbelki, a to sprawi, że poczują się komfortowo w wodzie.” – doradza Sue.

Oczywiście zawsze nadzoruj dzieci, montuj wokół basenu w ogrodzie, jeśli taki posiadacie i naucz się podstaw resuscytacji. Warto jest również zapisać dzieci na lekcje pływania, gdzie oboje bez stresu będziecie mogli się zanurzyć w wodzie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie