Karmienie butelką: Jak zadbać o higienę?

O czystość butelek i smoczków trzeba dbać bardzo starannie!
Karmienie butelką: Jak zadbać o higienę?
fot. istock.com
27.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Mleko, którym karmisz malucha zawiera tłuszcze, białko i węglowodany. Wszystko to jest idealną pożywką dla bakterii chorobotwórczych. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny może doprowadzić, czego na pewno żadna z nas nie chce, do zatrucia pokarmowego u dziecka.

Podstawą higieny akcesoriów do karmienia dziecka jest mycie i sterylizacja. Czym myć butelki i smoczki, w jakich środkach myjących, w czym i w jaki sposób sterylizować? Dalej znajdziecie skomponowany specjalnie dla Was podręczny pomocnik mycia i sterylizacji butelek

Główne zasady higieny przy karmieniu butelką

Zanim zabierzesz się do mycia i sterylizacji dziecięcych akcesoriów oraz zanim dotkniesz czystych, zawsze sama umyj ręce. Jeśli wcześniej dotykałaś surowego mięsa lub jajek, bakterie, które znalazły się na twoich rękach, mogą być bardzo groźne dla dzidziusia.

Nie wycieraj butelek i smoczków po umyciu, ale susz je na suszarce

Plastikowe butelki i smoczki trzeba regularnie wymieniać, ze względu na zużycie tworzywa, z którego są wykonane. Przyjmuje się, że butelki wymienia się co trzy miesiące, a smoczki co kilka tygodni i zawsze wtedy, gdy zauważysz uszkodzenia.

Gdy maluszek skończy pół roku, możesz już przestać sterylizować butelki. Zaleca się ich wyparzanie lub po prostu przelewanie wrzątkiem jeszcze przez jakiś czas. Doświadczone mamy twierdzą, że granicą jest moment, gdy dziecko zaczyna raczkować. Wówczas kontrola nad tym, co trafia do jego ust i tym samym nad bakteriami, zostaje ograniczona. Nasze dzieciaczki zamieniają się wtedy przecież w żywotne mini odkurzacze.

Jak myć smoczki i butelki dla niemowlęcia?

Do mycia używaj specjalnej szczotki do butelek i smoczków. Szczoteczki takie są skonstruowane specjalnie do tego celu. Zwykłe szczotki kuchenne mogą akcesoria niemowlęce uszkodzić. Szczotka do butelek i smoczków jest łagodnie zakończona, zwykle gąbką, aby nie rysowała butelki. Szczoteczka do smoczków ma odpowiedni rozmiar, by smoczka nie rozciągnąć, nie rozerwać i nie przedziurawić. 

Do umycia smoczków i butelek wystarczy sama ciepła woda z kranu. Możesz również użyć płynu do naczyń. Na pewno przy użyciu detergentu mycie stanie się łatwiejsze i szybsze, a także zyskasz pewność, że butelki są umyte naprawdę dobrze. Powinnaś wybrać płyn specjalistyczny. Ich receptury oparte są na naturalnych składnikach, bez barwników, konserwantów i zbędnej chemii. Nie wiesz jaki wybrać?

Jak sterylizować smoczki i butelki?

Samo mycie nie wystarcza, by pozbyć się wszystkich złych bakterii. Powinnaś przed każdym karmieniem wysterylizować butelki wraz z akcesoriami.

Najlepsze sposoby dezynfekcji

Zagotuj wodę w garnku, włóż do niej na 10 minut wszystkie elementy butelki. Następnie osusz. Warto zaopatrzyć się w suszarkę do butelek.

Zobacz więcej: Dlaczego wybór odpowiedniego smoczka jest taki ważny?

Użyj sterylizatora. W sprzedaży do wyboru są ich dwa rodzaje. Parowy – podłączany do prądu, nalewa się do niego wody, a gorąca para dezynfekuje butelki. Mikrofalowy – niezwykle wygodny. Do specjalnego pojemnika nalewa się wody, wkłada butelki, wstawia do kuchenki mikrofalowej i po kilku minutach butelki są gotowe do ponownego użycia. Dość kosztowna opcja, trzeba też mieć w domu mikrofalówkę, ale wygoda nieoceniona.

Włóż do podgrzewacza z opcją sterylizacji. Jeśli kupujesz podgrzewacz, warto, by miał skalę temperatury do 100 stopni Celsjusza i specjalny pojemniczek z pokrywką do sterylizacji, taki np. jak Happy Family. W razie potrzeby możesz bez kłopotu wygotować butelkę i smoczek.

Możesz również poszukać w sklepach butelek samosterylizujących. Taką butelkę wystarczy umyć, włożyć do mikrofalówki na kilka minut i już po sprawie!

W podróż zabierz z sobą tabletki do dezynfekcji. To świetne rozwiązanie. Takich tabletek używa się nawet w szpitalach, są w 100% bezpieczne. Jedną tabletkę rozpuszcza się w podanej w opisie na opakowaniu ilości wody i po kilkunastu minutach butelki znów są gotowe, by przyrządzić w nich mleko lub kaszkę.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Agata (Ocena: 5) 06.08.2021 08:10
Wcześniej karmiłam piersią teraz karmię mm humana, więc i ja muszę dbać o higienę i czystość butelek. Przed pierwszym użyciem wyparzyłam ją a po umyciu odstawiam do wyschnięcia.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie