Przepuklina u niemowląt - jak z nią postępować?

U dzieci przepuklina występuje zwykle wokół pępka lub w pachwinie. Dowiedz się, jak z nią postępować.
Przepuklina u niemowląt - jak z nią postępować?
fot. istock.com
02.08.2021
Katarzyna Lemanowicz

O przepuklinie mówimy, gdy odcinek jelita wystaje przez słaby punkt w mięśniach brzucha. Objawia się to wybrzuszeniem pod skórą. U maluszków zazwyczaj występuje przepuklina pępkowa lub przepuklina pachwinowa.

Niemowlęta często przychodzą na świat już z przepukliną, ale czasem jest ona zdiagnozowana dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Najbardziej na przepuklinę narażone są wcześniaki, oraz dzieci, których rodzice lub rodzeństwo mieli przepuklinę jako niemowlęta. Prawdopodobieństwo przepukliny wzrasta również w przypadku mukowiscydozy, rozwojowej dysplazji biodra, niezstąpionych jąder oraz nieprawidłowości w budowie cewki moczowej.

Diagnozę przepukliny stawia lekarz na podstawie badania, może on zlecić badanie USG lub RTG jamy brzusznej. Pediatra musi stwierdzić czy przepuklina może się sama cofnąć do jamy brzusznej, czy też nie. Pierwszym objawem zazwyczaj jest wybrzuszenie w okolicy pępka lub pachwin, które powiększa się podczas płaczu dziecka. Jeśli fragment jelita utknie, w osłabionej partii mięśnia brzucha mogą wystąpić dodatkowe objawy jak pełny brzuch, wymioty, ból, odbarwienie skóry, a nawet gorączka.

Przepuklina pępkowa u dziecka

Przepuklina pępkowa występuje u około 10% dzieci, przy czym częściej diagnozuje się ją u dziewczynek. Powstanie przepukliny wynika z budowy anatomicznej dziecka. W czasie ciąży w brzuchu płodu znajduje się małe otwarcie, przez które przechodzi pępowina. Po porodzie otwarcie to zamyka się w miarę, jak dziecko rośnie. Czasami jednak powstaje w mięśniach niewielka przerwa, przez którą może "wychodzić" jelito i powodować przepuklinę.

Przepuklina pępkowa wygląda jak obrzęk lub wybrzuszenie w okolicy pępka. Może się powiększać, gdy dziecko ma kolkę lub płacze, a zmniejsza się, gdy dziecko jest spokojne.

Bardzo często przepuklina ta "leczy się sama" w pierwszym roku życia dziecka, a niemal wszystkie przypadki przepukliny ustępują do piątego roku życia. W miarę możliwości rodzice dziecka z przepukliną powinni ograniczyć płacz maluszka, a także zwrócić uwagę na dietę, jeśli dziecko jest karmione piersią, by do maksimum ograniczyć kolki i zaparcia.

Zdrowie dziecka

fot. istock.com

Zobacz więcej: Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Z pomocą mogą przyjść pediatrzy

Niekiedy, przy większej przepuklinie lekarz może zakleić ją plastrem przytrzymującym mięśnie, cała kuracja trwa kilka miesięcy. Jednak coraz częściej specjaliści odchodzą od tej metody ze względu na słabą jej skuteczność oraz odczyny alergiczne na klej z plastrów. W sytuacji, gdy przepuklina jest coraz większa, lekarz może zalecić operację.

Przepuklina pachwinowa u dziecka

Przepuklina pachwinowa występuje u 1-3% wszystkich dzieci i występuje częściej u chłopców. W ciąży jądra płodu męskiego rozwijają się w brzuchu i następnie obniżają się do moszny przez kanał pachwinowy. Po urodzeniu kanał ten zamyka się, uniemożliwiając cofanie się jąder do brzucha. Jeśli jednak kanał nie zamknie się do końca, fragment jelita może "wychodzić" i powodować przepuklinę. U dziewczynek, także występuje kanał pachwinowy, co oznacza, że również u nich może pojawić się przepuklina pachwinowa.

Objawem przepukliny pachwinowej jest wybrzuszenie lub obrzęk w okolicy pachwiny, lub moszny u chłopców. Obrzęk może nasilać się, gdy dziecko płacze i zmniejszać się, gdy dziecko jest spokojne.

Gdy lekarz zdiagnozuje przepuklinę pachwinową, konieczna jest operacja, gdyż istnieje duże ryzyko utknięcia jelita w kanale pachwinowym, a co za tym idzie jelito może zostać uszkodzone. Sam zabieg jest prostym zabiegiem, chirurg wykonuje małe nacięcie i umieszcza fragment jelita z powrotem w jamie brzusznej.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie