Na co dzieci zwykle chorują latem? Kalendarz infekcji wakacyjnych

Choć wydawałoby się, że ciepła pogoda chroni przed infekcjami, rzeczywistość jest inna. Latem wpływ na nasze zdrowie ma wysoka temperatura, która sprzyja wysychaniu błon śluzowych i rozwojowi drobnoustrojów w drogach oddechowych. Do tego dochodzą dodatkowe czynniki ryzyka jak klimatyzacja i gwałtowne chłodzenie organizmu, wahania temperatury mogą osłabić mechanizmy obronne naszego organizmu.
Najczęstsze przyczyny letnich chorób u dzieci to:
Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych letnich dolegliwości. Na zapalenie gardła najczęściej chorują dzieci. Zdarza się, że infekcja powtarza się nawet kilkanaście razy w roku. Choroba objawia się gorączką, kaszlem, katarem i bólem gardła, który nasila się podczas jedzenia.
Przeziębienie latem może zaskoczyć każdą mamę. W ciągu roku przeziębienie dopada dorosłych od 2 do 4 razy; u dzieci występuje częściej, średnio 8-9 razy w ciągu roku. Choć latem zachorowania są rzadsze, mogą być bardziej uciążliwe z powodu wysokich temperatur.
Wirusy paragrypy i MPV to specyficzne zagrożenie ciepłych dni. W cieplejsze dni dzieci najczęściej chorują na infekcje wywoływane przez wirusy paragrypy 3 i MPV (ludzkiego matapneumowirusa). Wirus paragrypy 3 wywołuje zakażenie dróg oddechowych, z kolei wirus MPV – zapalenie oskrzelików o niejednokrotnie ciężkim przebiegu.
Biegunka wakacyjna to prawdziwa zmora rodzinnych wyjazdów. Ostre choroby infekcyjne przewodu pokarmowego są jednymi z częstszych schorzeń, na które chorują latem dzieci. Przyczyną mogą być:
Rotawirusy również mogą atakować latem. Choć ich szczyt przypada na późną zimę i wczesną wiosną, w przypadku zakażeń rotawirusowych najpierw zwykle pojawia się niewielka gorączka (ma ją 77 proc. zakażonych dzieci), a także wymioty, czasem bardzo intensywne, które nie trwają jednak dłużej niż jedną, dwie doby.
Zapalenie ucha zewnętrznego to typowa letnia dolegliwość. Gwałtowne zmiany temperatury i częste kąpiele sprawiają, że lato jest okresem, kiedy u dzieci nierzadko pojawiają się infekcje ucha zewnętrznego. Chorobę wywołują głównie wirusy, ale mogą być to również bakterie lub grzyby.
Przyczyny letnich problemów z uszami:
Większość zakażeń wywołanych przez wirusy Coxsackie przebiega bezobjawowo. Jeżeli objawy kliniczne wystąpią, to zazwyczaj przyjmują postać niecharakterystycznej choroby gorączkowej, zwanej „letnią grypą" ze względu na sezonowość zachorowań ciepłą porą roku.
Choroba rąk, stóp i jamy ustnej (bostonka) to również dzieło wirusów Coxsackie. Infekcje są powszechne w przedszkolach, szkołach, obozach letnich i innych miejscach, w których dzieci są blisko siebie.
Różyczka i ospa wietrzna to klasyczne dziecięce choroby, które mogą pojawić się również w okresie wakacyjnym. Wiosną i wczesnym latem dzieci częściej chorują na różyczkę, wywoływaną przez wirusy z rodziny Togaviridae. Choroba ta w większości przypadków przebiega bezobjawowo, w części natomiast objawia się charakterystyczną bladoróżową wysypką.
Ospa wietrzna może zarazić przez cały rok, jednak szczyt zachorowań przypada na wiosnę – okres między marcem a majem. Określana jest jako „wietrzna", gdyż wirus VZV (Varicella zoster virus), który ją wywołuje, przenosi się wraz z powietrzem, nieraz na dalekie odległości. U małych dzieci zwykle zaczyna się od wysypki, natomiast starsze dzieci najpierw zwykle mają gorączkę, do której dołączają się objawy grypopodobne – brak apetytu, ból gardła, złe samopoczucie.
Katar sienny może uprzykrzyć wakacje alergikom. Latem pojawiają się pyłki traw, dlatego w porze letniej najbardziej uporczywa jest alergia właśnie na nie. Objawy kataru siennego to zwykle wydzielina z nosa, swędzenie i kichanie - mogą one trwać aż do 8 tygodni, przez cały sezon pylenia danej rośliny.
Ukąszenia owadów również mogą powodować problemy. Użądlenia i ukąszenia owadów sprawiają ból, jednak nie są groźne, jeśli tylko dziecko nie jest uczulone. W przypadku alergików mogą powodować poważne infekcje oraz reakcje anafilaktyczne.
Udar słoneczny może być życiowo niebezpieczny. Udar może wystąpić, gdy dziecko zbyt długo przebywa na słońcu i zbyt mało pije. To poważny stan objawiający się między innymi dezorientacją, nudnościami, rozgrzaną skórą, szybkim pulsem, a czasem nawet utratą przytomności.
Przegrzanie organizmu szczególnie zagraża najmłodszym. W okresie letnim częściej jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to stan, w którym dochodzi do podwyższenia temperatury ciała na skutek zwiększonego wytwarzania ciepła.
Podstawowe zasady profilaktyki:
Wakacyjna apteczka powinna zawierać:
Nie wszystkie letnie infekcje wymagają natychmiastowej interwencji medycznej, ale niektóre sytuacje wymagają szybkiej reakcji:
Sygnały alarmowe: