90 proc. polskich dzieci ma próchnicę. 15 tys. przedszkolaków zostanie objętych programem profilaktycznym

Czy można całkowicie wyeliminować próchnicę u dzieci? Podczas gdy w Polsce ponad 90 proc. 7 latków ma zmaga się z tym problemem, Finom już się to niemal udało – dzięki skutecznej prewencji i dobrze zaplanowanym programom edukacyjnym. Żeby uniknąć próchnicy, dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej trzeba wyrabiać od najmłodszych lat.
90 proc. polskich dzieci ma próchnicę. 15 tys. przedszkolaków zostanie objętych programem profilaktycznym
90 proc. polskich dzieci ma próchnicę Fot. Freepik/prostooleth
21.05.2025
Aneta Zabłocka
Dane dotyczące próchnicy u dzieci w Polsce nie są optymistyczne. Z raportu „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2016–2020” wynika, że prawie 80 proc. dzieci w wieku 5-6 lat ma próchnicę. Odsetek rośnie wraz wiekiem. Dodatkowo, raport Raport FDI World Dental Federation  ujawnił, że jedynie 10 proc. maluchów odbyło pierwszą wizytę u stomatologa przed 1 rokiem życia i aż 76 proc. najmłodszych pije napoje po wieczornym myciu zębów. 45 proc. rodziców idzie ze swoim dzieckiem do dentysty zdecydowanie za późno, czyli między 3 a 6 rokiem życia.
Czasem rodziców skłania do tego dopiero pojawiający się problem – np. ból zęba czy widoczna próchnica. Dla kontrastu, dzięki prewencji i nauki odpowiednich nawyków dotyczących higieny jamy ustnej 90 proc. dzieci w Finlandii próchnicy nie ma.

Studenci stomatologii przychodzą na ratunek

Tomasz Kinkel, Narodowy Koordynator ds. Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (PTSS), przeprowadził ankietę wśród blisko 900 studentów, z której wynika, że połowa zaczęła świadomie i konsekwentnie stosować prawidłową technikę szczotkowania zębów dopiero podczas studiów. Jak sam przyznaje – to zdecydowanie za późno.
Dlatego w ramach ogólnopolskiej akcji „Jak zostać superbohaterem pięknego uśmiechu” studenci stomatologii z PTSS odwiedzają szkoły podstawowe, by w przystępny i angażujący sposób przekazać dzieciom wiedzę o zdrowiu jamy ustnej. To nie są nudne lekcje z podręcznika, lecz pełne uśmiechu warsztaty, podczas których dzieci dowiadują się, jak zbudowany jest ząb, czym różni się zdrowy ząb od chorego i – co najważniejsze – jak codziennymi nawykami można zadbać o swój uśmiech.
– Na warsztatach dzielimy dzieci na zespoły i zapraszamy do pracy z edukacyjnymi planszami i grami. Dzięki temu nauka staje się zabawą, a wiedza zostaje na długo. Mówimy o jedzeniu, emocjach związanych z wizytą u dentysty i pokazujemy, że dbanie o zęby naprawdę może dawać satysfakcję. Proponujemy też konkretne zmiany, które dzieci mogą wprowadzić od razu – tłumaczymy, że między posiłkami powinny być przerwy co najmniej dwugodzinne, żeby nie podjadać i nie dawać pożywki bakteriom. Ćwiczymy też wspólnie na modelach, jak prawidłowo szczotkować zęby, a przy tym przekonujemy dzieci, że cukrem żywią się wstrętne bakterie mieszkające w buzi – i że zdrowe jedzenie i codzienne szczotkowanie zębów to sposób, żeby je przegonić – mówi Tomasz Kinkel z PTSS, który koordynuje działania studentów w całej Polsce.
Do tej pory w lekcjach wzięło udział ponad 6,5 tysiąca dzieci, a do końca roku liczba ta może przekroczyć 15 tysięcy. W ubiegłym roku przeszkolono łącznie 14 tysięcy uczniów. Każde dziecko otrzymuje pakiet materiałów – w tym pastę Sensodyne Proszkliwo Kids, edukacyjne kolorowanki, kalendarz szczotkowania czy naklejkę dzielnego pacjenta.
– Dzieci uczą się przez zabawę i naśladowanie, dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat otaczać je dobrymi wzorcami. Podczas naszych lekcji nie tylko uczymy techniki szczotkowania, ale też budujemy świadomość, że zdrowy uśmiech to coś, o co warto dbać każdego dnia – z uważnością i radością. Równie istotne jest wybieranie produktów dostosowanych do wieku dziecka – zarówno pod względem składu pasty, jak i konstrukcji szczoteczki. Dzięki temu codzienna higiena jamy ustnej jest nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna i przyjemna – podkreśla Agnieszka Jędrachowicz z Działu Ekspert Haleon.

Rodzice na pierwszej linii frontu w walce o zdrowy uśmiech

Z badania przeprowadzonego przez Haleon wynika, że 72% rodziców osobiście troszczy się o higienę jamy ustnej swoich dzieci, przy czym połowa wskazuje, że ich pociechy również samodzielnie o to dbają. Według 63% rodziców dzieci powinny potrafić myć zęby bez nadzoru opiekunów około 5. roku życia. 
– To zdecydowanie zbyt wcześnie. Stomatolodzy zalecają, by brać aktywny udział w myciu zębów dzieci aż do 8. roku życia. W pierwszych latach sami powinniśmy dbać o czystość jamy ustnej maluchów. Później możemy zachęcać dzieci do wspólnego mycia zębów, nadzorując je i dając równocześnie dobry przykład – dodaje Agnieszka Jędrachowicz.
Dział Ekspert w Haleon to także webinary, obecność na konferencjach branżowych, współpraca z lekarzami i higienistkami, a także liczne akcje profilaktyczne w centrach handlowych. To działania, które łączą świat medyczny z codziennym życiem – i pokazują, że zdrowie jamy ustnej zaczyna się od najmłodszych lat.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.05.2025 10:29
jak rodzice dają dzieciakom do picia soki i napoje zawirajce ogromne ilości cukru a nie cisowiankę czy inną wodę to wcale nie powinny te procenty i liczby dziwić
odpowiedz
Polecane dla Ciebie