Masz mało czasu na usunięcie kleszcza. Zaraża szybciej niż myślisz

Wielu rodziców stresuje się, gdy znajdzie kleszcza na skórze dziecka. Najważniejsze jest szybkie działanie, bo im więcej czasu minie, tym wzrasta ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Od momentu wkłucia najlepiej wyjąć kleszcza w ciągu pierwszych 12 godzin.
Masz mało czasu na usunięcie kleszcza. Zaraża szybciej niż myślisz
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza ze skóry dziecka? Fot: iStock/Olena Bartienieva
16.05.2025
Izabela Rabiega

Według zaleceń lekarzy, kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin, bo już po 36 godzinach znacząco wzrasta ryzyko zakażania. Jeszcze mniej czasu dają naukowcy z Instytutu Pasteura. Ich badania wykazały, że bakterie wywołujące boreliozę mogą być przenoszone nawet wtedy, jeśli kleszcz przebywał w skórze mniej niż 12 godzin.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza ze skóry dziecka?

Im szybciej usuniesz kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Złap kleszcza pęsetą albo specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy jak najbliżej skóry i zdecydowanie, ale delikatnie pociągnij ku górze.
  2. Sprawdź, czy kleszcz został wyciągnięty w całości, zdezynfekuj miejsce po ukłuciu.
  3. Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj ręce oraz wszystkie przyrządy, które miały z nim kontakt.

Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza?

Nieprawidłowe usuwanie kleszczy zwiększa ryzyko zakażenia, dlatego podczas wyciągania go ze skóry nie ściskaj za mocno i nie wykręcaj. Nigdy też nie wyciągaj kleszcza gołymi palcami, nie rozgniataj go, nie wyciskaj, nie smaruj tłustymi substancjami lub chemikaliami i nie usuwaj igłą. Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce ugryzienia przez minimum 4 tygodnie.

Kiedy zgłosić się do lekarza po usunięciu kleszcza?

Kleszcze mogą być nosicielami groźnych patogenów wywołujących choroby takie jak: borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Ta pierwsza choroba może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych czy chorób stawów. Jej charakterystycznym objawem, który pojawia się jednak tylko w ok. 60 proc. przypadków jest rumień wędrujący - czerwona plama z jasnym środkiem, która powiększa się w ciągu kilku dni po zakażeniu przez kleszcza. Z kolei odkleszczowe zapalenie mózgu to rzadsza choroba niż borelioza, ale bardziej niebezpieczna, bo atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powodując zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub rdzenia kręgowego.

Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy:

  • pojawi się zaczerwienienie i/lub obrzęk w miejscu wkłucia;
  • zauważysz rumień wędrujący;
  • wystąpią nagłe objawy jak: wysoka gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne;
  • dziecko skarży się na bóle głowy, stawów i mięśni, ma gorączkę, osłabienie lub obniżenie nastroju.

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy

Profilaktyka jest równie ważna co prawidłowe usunięcie kleszcza. By zapobiegać możliwości wkucia się w skórę pajęczaka ubieraj dziecko w jasne ubrania zakrywające nogi i stopy, pamiętaj o nakryciu głowy, stosuj odpowiednie preparaty odstraszające kleszcze. Przede wszystkim jednak po każdym spacerze dokładnie obejrzyj skórę dziecka, zwłaszcza w miejscach takich jak pachy, pachwiny, zgięcia łokci i kolan. W ten sposób szybko zauważysz, jeśli na skórze dziecka umiejscowił się kleszcz i będziesz miała czas na reakcję.

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie