Kiedy dziecko może zacząć samodzielnie myć zęby?

Dbanie o higienę jamy ustnej to bardzo ważny temat. Rodzice od najmłodszych lat powinni więc uświadamiać swoje pociechy, że mycie zębów we właściwy sposób to jedna z podstaw zdrowia. Czy zastanawiałaś się jednak kiedyś, od którego momentu można właściwie pozwolić maluchowi samemu czyścić uśmiech? Według ekspertów nie wcześniej, niż po 8. urodzinach.
Przeczytaj też: WHO alarmuje! Nawet 90 procent dzieci w wieku szkolnym może mieć próchnicę
Firma Haleon, produkująca pasty do zębów, wykonała badania, gdzie co czwarty rodzic deklarował, iż zdarza się, że jego dzieci myją żeby tylko raz dziennie lub podjadają po wieczornym czyszczeniu. Niestety tyle samo ankietowanych przyznało, że często lub bardzo często ich maluchy nie myją zębów ani razu w ciągu dnia.
Pilnowanie tego rytuału jest konieczne do zachowania zdrowia zębów, szczególnie na wczesnych etapach życia. Nawyk wyrobiony w pierwszych latach po narodzinach pozostanie z dzieckiem na zawsze. Badanie pokazuje, że zdecydowanie zbyt wcześnie oddajemy naszym pociechom pełnię swobody w pielęgnacji jamy ustnej – wyjaśnia Robert Buda, Dyrektor ds. Medycznych na Europę Środkowo-Wschodnią w Haleon.
Jednocześnie eksperci nie mają wątpliwości, że do 8. roku życia dorośli powinni brać aktywny udział w myciu zębów swoich dzieci. Niestety spore grono rodziców, daje „swobodę” już po 3 czy 4 urodzinach.
Przypomnijmy też, że higienę jamy ustnej u maluchów wprowadza się najpóźniej w momencie pojawienia się pierwszego zęba. Wówczas delikatnie czyścimy błonę śluzową i wały dziąsłowe niemowlaka. Do stomatologa z pociechą również po raz pierwszy powinniśmy udać się, gdy w jego buzi pojawi się pierwszy mleczak.
Źródło: Radio Zet
Przeczytaj też: Bierne palenie w dzieciństwie może powodować poważne choroby w dorosłości