Coraz częstszym widokiem są nastolatki, a nawet dużo młodsze dzieci spędzające czas w kawiarniach... tak - przy filiżance kawy. To nie tylko moda, ale wręcz społeczne uzależnienie. Należy zaznaczyć, że kofeina, bo o nią tu chodzi jest nie tylko w kawie, ale również w popularnych kolorowych napojach i energetykach.
Zatem, czy dzieci powinny pić kawę? Jakie są możliwe długoterminowe i krótkoterminowe skutki uboczne? Jak ze wszystkim, kawa w małych ilościach nie jest szczególnie szkodliwa dla dzieci, ale jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, zanim pozwolisz im wypić jakąkolwiek ilość kawy.
Według zaleceń lekarzy dzieci do 12 roku życia w ogóle nie powinny spożywać kofeiny, zaś dzieci w wieku 12-18 lat mogą spożywać ok. 100 mg kawy dziennie.
Trzeba pamiętać, że dzieci nie sięgną po espresso czy americano. Najmłodsi będą sięgać po słodzone opcje z mlekiem, bitą śmietaną lub syropami smakowymi.
Należy pamiętać, że zawartość kofeiny w kawie może wpływać na dzieci inaczej niż na dorosłych, ponieważ ich ciała są na ogół mniejsze i wciąż się rozwijają, a ich potrzeby są inne.
Wśród efektów ubocznych picia kawy przez najmłodszych zauważa się m.in.: częste oddawanie moczu i zwiększone ryzyko odwodnienia. Spożycie kofeiny może wiązać się również z nerwowością i pobudzeniem, co może mieć też negatywny wpływ na cykle snu dzieci. A to może zakłócić rozwój mózgu i ciała.
U dzieci, jak i u dorosłych można zauważyć uzależnienie od kofeiny. Regularne picie kawy w dzieciństwie może stać się nawykiem, a dzieci mogą doświadczać skutków odstawienia kofeiny tak samo jak dorośli. Te mogą obejmować zmęczenie, zmiany nastroju, trudności z koncentracją i bóle głowy.
Niestety picie kawy przez dzieci może też doprowadzić do rozstroju żołądka lub nudności.